Babam akciğer kanserinden vefat etti.

Burcu#Akciğer Kanseri - 6 ay önce

Babam akciğer kanserinden vefat etti.

TORAKS BT (KONTRASTSIZ) Teknik : IV kontrast madde verilmeden aksiyel düzlemde, mediasten ve parenkim penceresinde kesitler elde edilmiştir . Bulgular : Sağ üst lob posteriorda milimetrik nodül (im.33), sağ orta lob lateralde milimetrik kalsifiye nodül, Sol posterior bazalde hafif düzensiz kenarlı 5.5 mm çapında nodül (im.78), Sol skapulada korokoid proseste fokal sklerotik odak izlenmiştir. Kalp boyutu ve şekli normaldir. Torakal aorta normal çaptadır. İnceleme kontrastsız olmakla beraber, mediastinal gross kitlesel oluşum, LAP izlenmemiştir. Trakea ve her iki ana bronş patent olup, lümen konturları düzgündür. Her iki akciğer parenkim alanlarında pnömoni lehine konsolidasyon saptanmamıştır. Bilateral plevral efüzyon ve bilateral pnömotoraks izlenmemiştir. Özefagusun konturları düzgündür. Özefagogastrik bileşke normal lokalizasyondadır. Toraks ciltaltı yumuşak dokuları ve kas planlarında belirgin yer kaplayıcı lezyon izlenmedi. Kosta ve torakal vertebralarda, kesitlere dahil diğer kemik yapılarda fraktür, litik-sklerotik lezyon saptanmadı. SONUÇ : -Her iki akciğer raporda tarif edilen nodüller. -Sol skapulada korokoid proseste fokal sklerotik odak. -Her iki akciğer parenkim alanlarında pnömoni lehine konsolidasyon saptanmamıştır. Babam akciğer kanserinden vefat etti. bu sonuçtan ne cıkarabilriiz. şimdiden teşekkürler


Cevap (1)

Başınız sağ olsun. Babanızın çekilen ilaçsız toraks (göğüs) tomografi filminin raporundan anlaşıldığı üzere; her iki akciğerde milimetrik boyutlarda küçük nodüller tespit edilmiş. Bunlar akciğer kanserine ait bulgular olabilir. Ayrıca sol köprücük kemiğinde de anormal bir oluşum tespit edilmiş. Bu da akciğer kanserine bağlı kemik tutulumu olabilir. 

Yeni Sorular


Sürekli yorgunluk hissediyorum.

Gizli Profil - 12 saat önce

Sürekli yorgunluk hissediyorum.

Merhaba benim sürekli yorgun olma halim var, sürekli gün içinde uykum geliyor. Bunun geçmesi için ne yapmalıyım?


Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesine faydalı olur mu?

aykutsaglam - 3 gün önce

Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesine faydalı olur mu?

Merhabalar hocalarım, yüksek tansiyondan daha önce kardiyolojiye gittim ekg, eko çekildi temiz çıktı böbreklere bakıldı problem gözükmedi. Holter takıldı sonucuna bakarak doktor tansiyon hastası değilsin dedi. Ancak tansiyonum gündüz 13 8 / 13 7 çıkıyor akşamları 14 9 ancak tansiyonumun yükseldiğini 17 11 gibi rakamlara ulaştığında anlıyorum. Kilo fazlam var. Home ofis çalıştığım için neredeyse hiç hareket etmiyorum. ve maalesef uyku düzenimde yok. Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesinde faydalı olur mu. 14 9 korkulacak bir değer midir ilaç tedavisi gerektirir mi. Teşekkürler.


İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

emine2407 - 4 gün önce

İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

Merhaba, Bende mantar enfeksiyonu vardı kadın doğuma gittim ilaçlarla geçti . Çocuk düşünüyoruz korunmuyoruz. 3 4 gündür . Dünden beri idrar sırasında ve sonrasında yanma var neyle alakalı olabilir ve ilişkiye devam edebilir miyiz hamileliğe engel olur mu?


Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorum. Ne olabilir?

Gizli Profil - 5 gün önce

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorum. Ne olabilir?

Anemi nedeni ile dahiliye uzmanına gittim ve eczaneden kan serumu alarak, ilk gün 2, ikinci gün ise 3 adet takıldı. Ancak ikinci günde tam serum biterken, alerji olduğum anlaşıldı ve damardan Avil verildi. Avil verildikten sonra aşırı yanma oldu, belim kırılacak gibi ağrımaya başladı, bir serum daha taktılar, kemik ağrısı, aşırı derece şişlik ve kabartı oldu. Serum bittikten sonra çıkarken kapı önünde düşük tansiyondan baygınlık geçirdim, 2 serum daha taktılar ancak ne bilmiyorum. O günden beri (1 hafta oldu.) yoğun göğüs ağrısı, nefes darlığım var. Merdiven çıkamıyorum, nefesimi düzenleyemiyorum, konuşurken nefesimden tıkanıp öksürmeye başlıyorum. 2 gündür bu nefes darlığı ve göğüs ağrısı artmaya başladı. Ne oluyor hiçbir fikrim yok. 16 yaşındayım, kızım.


Paratitoid  (parat) hormon baktırmam gerekiyor mu?

gonul - 6 gün önce

Paratitoid (parat) hormon baktırmam gerekiyor mu?

17 yaşında kızımım tahlil sonucunda kalsiyum 10.08 ürik asit 6.02 çıktı. Parot hormonuna baktırmam gerekir mi? Teşekkür ederim. Günlük en az 3 lt su tüketir