Diş eti kanaması neden olur?

Diş fırçalarken arada bir diş etlerim kanıyor. En son diş doktoruna 1 yıl önce diş temizliği için gittiğimde bir şeyim yok dendi. Çürük ya da iltihap yok. Neden olabilir, ne yapmam gerek?


Cevap (1)

Diş eti kanaması çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. En önemli neden diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı gingivitis olarak da bilinir. Diş eti iltihabıın en önemli belirtisi diş eti kanmasıdır. Diş eti kanaması, diş eti çizgisinde plak ya da tartar olarak bilinen bakteri tabakası ve yiyecek artıklarına bağlı olarak da olur. Diş eti kanamasının diğer nedenleri şunlardır; Çok sert fırçalama Gebelik Hatalı diş ipi kullanımı Çenemin kapanış bozukluğu Sigara içme Enfeksiyon Kötü beslenme Kan sulandırıcı ilaç kullanımı C vitamini eksikliği K vitamini eksikliği Diyabet Kalp hastalığı

İlgili Sorular


KOAH hastalığı sigara içenlerde mi görülür?

Gizli Profil - 1 yıl önce

KOAH hastalığı sigara içenlerde mi görülür?

KOAH hastalığı sadece sigara içenlerde mi görülür?


Hacamat sağlık açısından faydalı mı?

Gizli Profil - 1 yıl önce

Hacamat sağlık açısından faydalı mı?

Hacamat sağlık açısından faydalı bir uygulama mıdır?


Şiddetli kasık ağrısı ve ateş ile acile gittim.

banudeniz - 1 yıl önce

Şiddetli kasık ağrısı ve ateş ile acile gittim.

Merhaba hocam.52 yasındayım ve şiddetli kasık agrısı nedeni ile bu aksam acile gıttim. İdrarda bir problem olmadıgını kanda enfeksiyon oldugu soylendi. Kan degerlerimide yazayım hocam.wbc h 10.20 rbc l 3.92 hgb 12.30 12.1. Ne yapmam lazım hocam ? Yardımcı olursanız sevinirim.


İzmir kanal tedavisi için diş doktoru tavsiyesi

necatitellikol - 2 yıl önce

İzmir kanal tedavisi için diş doktoru tavsiyesi

İzmir'de kanal tedavisi için iyi bir diş doktoru arıyorum. Daha önceden operasyon geçirip memnun kalan biri varsa yardımcı olabilir mi?


Ağızda aft çıkmaması için ne yapmak gerekir?

enginabi64 - 2 yıl önce

Ağızda aft çıkmaması için ne yapmak gerekir?

Belirli aralıklarla ağzımda aftlar ve yaralar çıkıyor. Ağız ve diş temizliğine dikkat etmeme rağmen bunların sebebi nedir çıkmaması için ne yapmamız lazım?


Diş teli en fazla ne kadar kalır?

Hera Öztürk - 2 yıl önce

Diş teli en fazla ne kadar kalır?

Yaklaşık 6-7 sene kadar önce diş teli tedavisi gördüm. Tedavi sonunda alt dişlerimin arkasına tel koydular. O tel hala duruyor. Telin bir ömrü var mı, çıkarttırmak gerekir mi ? Yoksa durmasının bir sakıncası yok mu ? Cevaplayabilirseniz memnun olurum teşekkür ederim.


Yeni Sorular


Mysoline ile Paxera aynı anda kullanımı zararlı mıdır?

murattz - 3 saat önce

Mysoline ile Paxera aynı anda kullanımı zararlı mıdır?

Merhaba. Mysoline ile Paxera aynı anda kullanımı zararlı mıdır? Çeyrek mysoline kullanıyorum ama anksiyetemi çok artırdı ve sağ ve sol kolumdaki titremeler gitse de sol elimde bardak tutarken titreme başladı. Acaba anksiyetem için paxera yazılmıştı iki sene önce. İkisini birlikte kullanmamım bir sakıncası olur mu? Bu titreme anksiyetem arttığı için olabilir mi? Cevaplarsaniz cok sevinirim.


Lenf bezi kanseri riskim var mı?

Umut - 4 gün önce

Lenf bezi kanseri riskim var mı?

Merhana; temmuz ayında sol kulağımın altında lenf bezi şişliği ortaya çıktı. Başta ben yağ bezesi sandım ama 3 gün içinde iyice büyüdü ve bende baş dönmesi; mide bulantısı; tek taraflı baş ağrısı; titreme; kulakta doluluk hissi; kulakta kızarma gibi belirtiler ortaya çıktı ve acile gittim bana kulak enfeksiyonu gibi duruyor diyip antibiyotik verdiler. Baş dönmesi hariç belirtiler hızlıca iyileşti ama lenf bezi şişliği eskisi kadar olmasada şiş kalmaya devam etti normale dönmedi. Şimdi lenf bezine hiç dokunmazsam, dürtmezsem boyutu çok küçülüyor ve yumuşuyor ama dokunduğumda ve üzerine bastırdığımda şişiyor ve sertleşiyor. Daha önce birde baş ağrısı yapıyordu şiştiğinde, ama artık yapmıyor ayrıca o lenf bezine yakın yerde bir tane daha lenf bezi şişliği ortaya çıktı, oda aynı şekilde dokunmağımda boyutu iyice azalıyor ve yumuşuyor ama dokununca şişliği artıyor ve sertleşiyor. Lenf kanseri riskim var mı hocam sizce? Bu arada tüm bu belirtiler yeni kulak içi kulaklık aldıktan bir kaç gün sonra ortaya çıktı. Aldığım kulaklık pek kulağıma olmadı. Sürekli düşüp duruyordu, ben de sürekli kulağımın içine iyice bastırarak geri koymak zorunda kalıyordum. Kulak içini tahriş etmiş ve bu yüzden belirtiler ortaya çıkmış olablilir mi?


Zoretanin kullandım. 6 haftalık  hamileyim.  Ne yapmalıyım?

nisan - 6 gün önce

Zoretanin kullandım. 6 haftalık hamileyim. Ne yapmalıyım?

Merhaba. 29 yaşındayım. 2020 yılında uzun yıllardır mücadele ettiğim seboreik dermatit hastalığım için zoretanin ilaç tedavisine başlandı. 1 yıl boyunca günce 30 mg olarak kullandım. 2023 yılı yaz aylarında tekrar eden rahatsızlığım için 01.09.2023 tarihinde tekrar günde 20 mg olmak üzere (çok düzenli olmasa da) tekrar ilaç kullanımına başladım. Korunmama rağmen beklenmedik bir gebelik yaşandı ve 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Bu durumda ne yapmalıyım?


Üç saat önce Avmigran aldım, Arvelesi de alabilir miyim?

kemalferhat - 6 gün önce

Üç saat önce Avmigran aldım, Arvelesi de alabilir miyim?

Hocam iyi çalışmalar dilerim. Ben 3 saat önce baş ağrım için avmigran kullandım, ancak şimdi de dişim azıttı ve arveles kullanmak istedim, ama iki farklı ilacı bu kadar süre arayla kullanıp kullanmamak konusunda sizlere bir danışmak istedim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.


Meme biyopsisinde iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü?

Htctnctrk - 6 gün önce

Meme biyopsisinde iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü?

Merhabalar. Mamografi çektirdim. Birads 0 olduğu için ultrasona yönlendirdiler. Ultrasonda da sol koltuk altı lenflerim 22×12 ve 25×13 mm şeklinde iki adet sağ koltuk altımda bir şey yok. Daha önce sol mememden biyopsi oldum ve adonezis çıktı. Biyopside iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü? 5 yıl oldu biyopsi olalı hiç bir artış görünmedi boyutlarında. Kol altı lenflerinin bu ölçüde olması normal mi?