Diyalizi kaldırabilir mi?

Merhaba, Anneannem 85 yaşında, şeker tansiyon hastalığı ve böbrek yetmezliği var. Hastanede bir hafta kaldı. Bu süre içerisinde 2 ünite kan takviyesi yapıldı ve serum verildi. En son tahlil sonuçları HGB 8.9 / Potasyum 5 / Sodyum 134 / Üre 141 / Kreatinin 4.9 / EGFR 7 . Diyalize başlanacağı söylendi. Yaşlılık sebebiyle diyalizi kaldırabilir mi. Farklı diyaliz çeşidi periton diyaliz seçenek olur mu. Şimdiden teşekkürler.


Cevap (1)

Diyaliz tedavisi ileri yaşlı hastalarda da uygulanabilir.  Yaşlı hastalarda diyaliz modelinin seçiminde bazı faktörler etkili olur. Nefroloji uzmanı, hastanın, bireysel, tıbbi, psikolojik, sosyal durumlarını göz önünde bulundurarak sağlık bakım ekibinin ortak kararı ile hangi diyaliz yönteminin uygulanılacağına karar verilir.  Yaşlı hastalarda periton diyalizi seçimi hastanın özelliklerine göre belirlenir. Nefroloji uzmanı tarafından periton diyalizi tedavisine uygun uygun görülen hastanın ev şartları, hijyeni, uyumu, hasta yakınlarının uyumu gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur ve periton diyalizi hemşiresi ev ziyaretleri ile bunları değerlendirir. Periton diyalizinin hemodinamik stabilite, hipertansiyon kontrolünün iyi sağlanması ve hastaneye bağımlı olmama gibi avantajları bulunmaktadır. Yaşlı hastalarda periton diyalizine bağlı karın zarı iltihabı (peritonit), kateterle ilgili problemler, fıtık ve hiperlipidemi görülme oranının gençlerden daha fazla olduğunu gösteren kanıtlar da yoktur. yani hastanızın durumu uygunsa periton diyalizi de bir seçenek olabilir. ama buna doktorunuz karar verecektir. 

İlgili Sorular


Karotis vertebral arter renkli doppler ultrasonografisi

ozkan20 - 1 yıl önce

Karotis vertebral arter renkli doppler ultrasonografisi

baş dönmesi nedeniyle nöroloji doktoruna gittim. benden film istedi. bilateral karotis ve vertebral arter renkli doppler us tetkikinde, sağ CCA bulbus kesiminde ve ICA prroksimalinde en kalın yerinde 2 mm ye ulaşan kalsifiye ve non kalsiye plaklar izlenmiş olup anlamlı hemodinamik değişiklik izlenmedi. total vertebral akım volümü yeterlidir. yazmakta. sonucu doktora göstereceğim ama merak ediyorum bumlar ne anlama geliyor?


Makatta ağrısız şişlik var, doktora gitmeli miyim?

Gizli Profil - 11 ay önce

Makatta ağrısız şişlik var, doktora gitmeli miyim?

Merhaba, bundan 1 yıl önce hemoroid basur şikayetim vardı doktora gitmedim ilk zamanda kanama vardı sonra kanama geçti şu an da sadece dışta şişlik var kanama yok acı yok sadece şişlik var bunun için doktora gitmeli miyim ?


Penisim kırılmış olabilir mi?

Gizli Profil - 10 ay önce

Penisim kırılmış olabilir mi?

Hocam, merhaba bean 22 yaşımdayım yaklaşık 8 gün önce sabah uyandığımda idrara sıkışık şekildeyken penisim sert bir haldeydi uyandığımda yan döndüğümde penisimi döşeğime dayadım ve penisimden bir ses geldi, sanki bir çıtırtı gibiydi o günden beri penisimde ciddi bir ağrı var. Bu olay olduktan iki gün sonra ağrı dayanılmaz bir hal alınca doktora gittim ve bana kas damar ağrısı gibi bir şey dedi. Sizce böyle bir şey olabilir mi hocam başka bir Ürolog doktora gitmeli miyim?


Yeni Sorular


Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim.

Gizli Profil - 10 saat önce

Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim.

Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ve kızlık zarım çift odacıklı bölmeli üst kısmı koptu, fakat alt kısmı duruyor. Ne yapmalıyım?


Annem aşırı derecede idrar kaçırıyor.

Hüseyin - 10 saat önce

Annem aşırı derecede idrar kaçırıyor.

Annem aşırı derecede idrar kaçırıyor. Ne yapmalı? Nasıl bir çözüm önerirsiniz? Yaşı 81.


Babam 4. evre akciğer kanseri.

Ozlem5959 - 15 saat önce

Babam 4. evre akciğer kanseri.

Merhaba. İyi günler. Babama yapılan tahliller ve pet sonucunda akciğer kanseri, boyuna, pankreasa, karaciğere ve kemiğe yayılmış görünüyor. 4.evre oluyormuş. Nasıl bir tedavi uygulanabilir ve tamamen yok olma şansı var mıdır? Patoloji sonucunda histopatolojik ve immunohistokimyasal bulgular akciğerin skuamoz hücreli karsinomunu az disferansiye destekler niteliktedir yazıyor. Yorumlar mısınız, ne demek bu? Tedavi edebilir mi?


Boynumun üzerinde sağ tarafta lenf bezesi var.

GokGurledi - 16 saat önce

Boynumun üzerinde sağ tarafta lenf bezesi var.

Merhaba hocam, Boynumun üzerinde sağ tarafta gözle görünmeyen ancak dokununca hissettiğim bir lenf bezi var. Sınırlarını kalem ile işaretleyip boyunu ölçtüğümde çapının yaklaşık 10 mm olduğunu gördüm. 1.5 haftadır izliyorum ve boyutu azalmıyor. Sizce bu normal midir? Yoksa lenf kanseri ya da metastaz olma ihtimali var mıdır? Teşekkürler.


Bende demir eksikliği ve kansızlık var.

Gizli Profil - 17 saat önce

Bende demir eksikliği ve kansızlık var.

25 yaşında bayanım. Bende demir eksikliği ve kansızlık var. Hemoglobin 9.7, Demir 25 referans aralığı (60-180) Ferritin 4.7 referans aralığı (11-306). Ben tedavi olarak damardan demir alıyorum ama değerlerim birkaç ay sonra tekrar düşüyor. baş dönmesi oluyor. Hocam bu değerlerle oruç tutabilir miyim? Oruç tutarsam değerlerim daha çok düşer mi?