Kalp çarpıntısı neden olur?

Kalpte çarpıntı neden olur?


Cevap (1)

Kalp çarpıntısı, kalbin normalden daha fazla atmasıdır. Normalde sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60 ila 80 kez arar. Eğer bir dakikadaki kalp atım sayısı 100’den fazla ise bu duruma kalp çarpıntısı (taşikardi) adı verilir. Kalp çarpıntısının nedenleri şunlardır;

 • Anemi (kansızlık) 
 • Kalp hastalıkları
 • Stres, endişe, korku, sevinç ve heyecan
 • Panik atak
  Üzüntü 
  Egzersiz
  Aşırı alkol ve sigara tüketimi
  Aşırı kahve (kafein) tüketimi
 • Susuzluk
 • Ateş
 • Enfeksiyon
 • Alkol 
 • Sigara 
 • Hipertiroidi (Tiroid benin aşırı çalışması) 
  Fiziksel yorgunluk
  Vitamin eksikliği
  Hipoglisemi (Düşük kan şekeri)
  Bazı ilaçlar 
  Uzun süreli yoğun çalışmalar

 

İlgili Sorular


Yürüyünce nefes darlığı neden olur?

anaana - 2 yıl önce

Yürüyünce nefes darlığı neden olur?

Yürüyünce nefes darlığı oluyor. 5 yıl önce kalp krizi geçirmiştim. Stent koydular. Bir odadan diğerine geçtiğimde bile soluğum kabarıyor. Kontrollerimde EKO çekiliyor ve iyi olduğum söyleniyor. Ancak nefes darlığı oluyor biraz yürüdüğümde. Koronadan dolayı kontrole gidemedim. Kalp yetmezliği midir? Teşekkürler.


Yeni Sorular


Mysoline ile Paxera aynı anda kullanımı zararlı mıdır?

murattz - 3 saat önce

Mysoline ile Paxera aynı anda kullanımı zararlı mıdır?

Merhaba. Mysoline ile Paxera aynı anda kullanımı zararlı mıdır? Çeyrek mysoline kullanıyorum ama anksiyetemi çok artırdı ve sağ ve sol kolumdaki titremeler gitse de sol elimde bardak tutarken titreme başladı. Acaba anksiyetem için paxera yazılmıştı iki sene önce. İkisini birlikte kullanmamım bir sakıncası olur mu? Bu titreme anksiyetem arttığı için olabilir mi? Cevaplarsaniz cok sevinirim.


Lenf bezi kanseri riskim var mı?

Umut - 4 gün önce

Lenf bezi kanseri riskim var mı?

Merhana; temmuz ayında sol kulağımın altında lenf bezi şişliği ortaya çıktı. Başta ben yağ bezesi sandım ama 3 gün içinde iyice büyüdü ve bende baş dönmesi; mide bulantısı; tek taraflı baş ağrısı; titreme; kulakta doluluk hissi; kulakta kızarma gibi belirtiler ortaya çıktı ve acile gittim bana kulak enfeksiyonu gibi duruyor diyip antibiyotik verdiler. Baş dönmesi hariç belirtiler hızlıca iyileşti ama lenf bezi şişliği eskisi kadar olmasada şiş kalmaya devam etti normale dönmedi. Şimdi lenf bezine hiç dokunmazsam, dürtmezsem boyutu çok küçülüyor ve yumuşuyor ama dokunduğumda ve üzerine bastırdığımda şişiyor ve sertleşiyor. Daha önce birde baş ağrısı yapıyordu şiştiğinde, ama artık yapmıyor ayrıca o lenf bezine yakın yerde bir tane daha lenf bezi şişliği ortaya çıktı, oda aynı şekilde dokunmağımda boyutu iyice azalıyor ve yumuşuyor ama dokununca şişliği artıyor ve sertleşiyor. Lenf kanseri riskim var mı hocam sizce? Bu arada tüm bu belirtiler yeni kulak içi kulaklık aldıktan bir kaç gün sonra ortaya çıktı. Aldığım kulaklık pek kulağıma olmadı. Sürekli düşüp duruyordu, ben de sürekli kulağımın içine iyice bastırarak geri koymak zorunda kalıyordum. Kulak içini tahriş etmiş ve bu yüzden belirtiler ortaya çıkmış olablilir mi?


Zoretanin kullandım. 6 haftalık hamileyim. Ne yapmalıyım?

nisan - 6 gün önce

Zoretanin kullandım. 6 haftalık hamileyim. Ne yapmalıyım?

Merhaba. 29 yaşındayım. 2020 yılında uzun yıllardır mücadele ettiğim seboreik dermatit hastalığım için zoretanin ilaç tedavisine başlandı. 1 yıl boyunca günce 30 mg olarak kullandım. 2023 yılı yaz aylarında tekrar eden rahatsızlığım için 01.09.2023 tarihinde tekrar günde 20 mg olmak üzere (çok düzenli olmasa da) tekrar ilaç kullanımına başladım. Korunmama rağmen beklenmedik bir gebelik yaşandı ve 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Bu durumda ne yapmalıyım?


Üç saat önce Avmigran aldım, Arvelesi de alabilir miyim?

kemalferhat - 6 gün önce

Üç saat önce Avmigran aldım, Arvelesi de alabilir miyim?

Hocam iyi çalışmalar dilerim. Ben 3 saat önce baş ağrım için avmigran kullandım, ancak şimdi de dişim azıttı ve arveles kullanmak istedim, ama iki farklı ilacı bu kadar süre arayla kullanıp kullanmamak konusunda sizlere bir danışmak istedim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.


Meme biyopsisinde iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü?

Htctnctrk - 6 gün önce

Meme biyopsisinde iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü?

Merhabalar. Mamografi çektirdim. Birads 0 olduğu için ultrasona yönlendirdiler. Ultrasonda da sol koltuk altı lenflerim 22×12 ve 25×13 mm şeklinde iki adet sağ koltuk altımda bir şey yok. Daha önce sol mememden biyopsi oldum ve adonezis çıktı. Biyopside iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü? 5 yıl oldu biyopsi olalı hiç bir artış görünmedi boyutlarında. Kol altı lenflerinin bu ölçüde olması normal mi?