Meme biyopsisi sonucum.

patruska#Meme Kanseri - 1 yıl önce

Meme biyopsisi sonucum.

Hocam merhabalar. MEME BİYOPSİ SONUCUM MASROSKOPİ : Beyaz renkli 9 adet meme tru cut biyopsi materyali. MİKROSKOPİ: kesitlerde, hücreselliği hafif artmış fibromiksoid/ fibrokollagenize stromada irili ufaklı düzensiz duktuslar içeren lezyon parçacıkları izlenmektedir. Duktuslar atipik olmayan, yer yer prolifere epitel hücreleri ile döşelidir. Miyoepital katmanı yer yer belirgindir. Örneklerde tanımlanan stromada doğal görünümlü duktolobuler yapıları da çevrelemektedir. Maling lezyonu düşündüren bulgu saptanmamıştır. PATOLOJİK TANI : fibroepitelyel lezyon ile uyumlu bulgular ; YORUM: tiplendirme için lezyonun eksize edilerek incelenmesi önerilir.( 6 ayda 2 cm büyüme ile 33 mm olduğu için biyopsi yapılmıştı. Babaannemde meme kanseri var, yaşım 39, ameliyatı sonrası kesin sonuç tekrar pataloji denildi. Kötü gelme olasılığı varmıdır? )


Cevap (1)

Doç. Dr. Cem Karaali Genel Cerrahi - 1 yıl önce

Verdiğiniz bilgilerden öncelikle klasik tipte bir kanser olmadığını görüyoruz. Bununla beraber sizin söylediğiniz şekilde hızlı büyüyen kütleleri eksize etmek yani çıkarmak gerekir. Yaşınız ve aile hikayenizi göz önüne aldığımızda yeni ortaya çıkmış ve hızlı büyüyen bu kitlenin çıkarılması uygun olacaktır. Bu kitleden kanser çıkıp çıkmayacağını söylemek patolojik olarak incelemeden mümkün olmasa da genellikle en fazla filloid tümör çıkma olasılığının olduğunu söylemek çokta yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalın 

Yeni Sorular


Uyandığımda etrafı bulanık gördüm.

Edanur - 1 gün önce

Uyandığımda etrafı bulanık gördüm.

Gözümde böyle bir şey çıktı. Uyandığımda da çok fazla bulanık gördüm etrafı.


Covid sonrası akciğerde sertleşme, zatürre ve atrial fibrilasyon

Gizli Profil - 1 gün önce

Covid sonrası akciğerde sertleşme, zatürre ve atrial fibrilasyon

Annem 89 yaşında. Covid sonrası akciğerlerde sertleşme ve zatürre, kalpte de atrial fibrilasyon oldu. Hastanede antibiyotik ve kortizon tedavisi oldu. Şimdi evde tedavi devam ediyor. İprasal, cortair ve brequel alıyor. Ayrıca romatizma için deltacortril içiyor. Ara sıra bulantı ile az miktarda köpüklü kusuyor. Kortizon yan etkisi ile ayağa kalkmıyor, düşme korkusu oldu. Kaygıları arttı. Zaturrenin kesin tedavisi yok mu? Kortizon tedavisi biter mi? Kortizonun kemiklere, kaslara yan etkisi çok. Ne yapılabilir, lütfen cevap verir misiniz?


Alkol kuduz aşısının etkinliğini azaltır mı?

merhabalar33 - 1 gün önce

Alkol kuduz aşısının etkinliğini azaltır mı?

Merhaba, ben yıllar önce kuduz aşısı olmuştum, geçen gün bir kedi tırmaladı ve tekrar 2 doz aşı olmam söylendi. İlk dozu olduğum günün akşamı alkol tükettim. Bu bir sorun yaratır mı? Aşının etkinliğini azaltır mı?


Anneme meme kanseri teşhisi kondu.

Merhaba Doktor Bey, Anneme meme kanseri teşhisi kondu. 16 Kasım'da ise pet çekimi yapıldı. (SONUÇ: Meme malign neoplazmı tanılı olgunun, primer evreleme amacıyla elde edilen tüm vücut PET/BT çalışmasında; Sol meme areola seviyesi dış kadranda distal yerleşimli yaklaşık 22x17 mm boyutta hipermetabolik özellikte düzensiz sınırlı parankimal lezyon dikkati çekmektedir. -Sol aksiller bölgede patolojik boyuta ulaşan lenf bezi mevcut değildir. Ancak milimetrik be bezleri hafif düzeyli aktivite tutulumu göstermektedir. Sentinel lenf bezi çalışması önerilir. Vücudun diğer alanlarında primer malignitenin metastazını temsil ettiği düşünülen hipe patolojik bulgu ayırt edilmemiştir. "SUV değeri lezyondaki F-18 FDG tutulum düzeyini gösteren semikantitatif bir parametredir.) Pet sonuçlarına göre anneme neoadjuvan tedavi yani 6 kur kemoterapi den sonra ameliyat daha sonra ışın tedavisi yapılmasına karar verildi. Fakat hastalığın evresiyle alakalı bir bilgi alamadık. İlk sorum bu, ikinci sorum ise kanserli hücrenin küçük olduğunu söylediler fakat ilk cerrahi işlem yapılmamasına neden karar verdiler? Bunlarla ilgili bilgi alabilir miyim sizden ? Teşekkür ederim.


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 2 gün önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?