Özofajit LA grade A

Oğuz#Reflü - 1 hafta önce

Özofajit LA grade A

Hocam endoskopik sonuçlarında bunlar yazıyor; Fujinon marka endoskop ile girildi. Özofagus distalinde 5 mm'den uzun mukozal kırılmalar izlendi. Kardiya endoskobu normal sarıyordu. Fundus, korpus, antrum mukozası hiperemik ve ödemli izlendi. Antrumdan bir adet biyopsi alındı. Pilor santralize idi. Bulbus ve duodenum ikinci kıtada mukoza ve lümen normaldi. Tanı olarak özofajit la grade ve eroziv pangastrit yazıyor. Ciddi bir şey var mı hocam? 


Cevap (1)

Endoskopi raporunuz özofagus ve midenizde iltihaplanma olduğunu gösteriyor. Özofajit LA Grade A, yemek borusunda hafif düzeyde iltihaplanma anlamına gelir. Genellikle reflü (mide asidinin yemek borusuna geri kaçması) nedeniyle oluşur ve yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Eroziv Pangastrit, midenin tamamında iltihap ve erozyonlar (aşınmalar) olduğu anlamına gelir. Bu durum genellikle ilaç kullanımı (özellikle ağrı kesiciler), alkol tüketimi, enfeksiyonlar veya diğer irritanlar nedeniyle oluşabilir. Tedavisi nedene bağlı olarak değişir ve genellikle ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Bu durumun ciddiyeti biyopsi sonucuna ve semptomlarınıza bağlı. En kısa sürede biyopsi sonuçlarınızı öğrenin ve doktorunuzla görüşün. Semptomlarınızı takip edin ve doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Sağlıklı günler!

Yeni Sorular


Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

Gizli Profil - 18 saat önce

Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

"Sağ yüzeysel inguinal bölgede en büyüğü 13 x 26 milimetre boyutunda bazıların korteksi kalınlaşmış reaktif olabilecek oval şekilde lenf nodları ile yağ doku heterojenite izlenmiştir parantez içinde (panikülit?) Klinik gerekli görülürse histopatolojik inceleme ve sonografik takip önerilir" 4 aydır geçmeyen sağ kasık bölgemde bir şişlik var yaklaşık 3 cm uzunluğunda. Ağrısız. İlk farkettiğimde ultrason sonucu olarak bu paylaştığım rapor çıktı ve 1 kuru antibiyotik verdiler. Ondan sonra biraz küçülme oldu eskisi kadar cilt yüzeyine yakın değil. 36 yaşındayım kronik hastalığım yok. 2 sezeryandan başka ameliyat geçmişim yok. Alkol sigara yok. Tekrar doktora gitmeli miyim? Lenf kanseri yada başka bir kanserle ilgisi olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.


Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Gizli Profil - 23 saat önce

Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Ne zaman beyaz kıyafet giysem koltuk altı, sırt veya göbek kısmı sararıyor. Terimle alakalı bir sorun olabilir mi acaba? 


Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Gizli Profil - 1 gün önce

Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Merhabalar. 13 gün önce sol testiste dönme yaşadım, gün içinde müdahle edildi kurtarıldı. 6 gün önce kontrollerimi yaptım ve durumumun çok iyi gittiğini artık tedavi gerekmediğini söylediler. İnternetten araştırdığıma göre ameliyattan 2-4 hafta sonra masturbasyon yapılması gerekiyormuş ancak ben dayanamadım. Daha 16 yaşındayım her sabah erekte uyanıyorum ve şortla durduğum için evin içinde sıkıntı oluyor saat başı kalkıyor ben de biraz rahatlamak için masturbasyon yaptım. Pek bir ağrım olmadı yavaş yavaş yaptım ancak garip hissettim normal mİ ve sıkıntı yaratır mı? Merak ediyorum ama kendimi gerçekten 2-3 gündür çok iyi hissediyorum. Biraz da buna güvenerek yaptım başıma bir bela açar mıyım? Teşeklürler.


Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Gizli Profil - 1 gün önce

Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Merhaba. Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur, merkezden taban olan yerlerde? 


Boyunda lenf bezi şişliği

irotug - 1 gün önce

Boyunda lenf bezi şişliği

Merhaba. Çocukluğumdan beri genelde kan değerlerim düşük çıkıyor demir ilacı çok kullanırdım. Bir de boynumun sol tarafında düzenli olarak lenflerim şişiyor, ağrıyor, yutkundukça ekleyince de fark ediliyor. Son kan tahlilimde çıkan değerler beni korkuttu ama 2 doktor farklı şeyler söyledi. Biri önemsedi biri önemli değil dedi. Ekran görüntüsünü paylaşıyorum yorumlamanız için. Teşekkürler