Varis ameliyatı olan hastaların yorumları

Varis ameliyatı olan hastaların yorumları değişkendir. Her hastanın deneyimi kişiseldir. Bu nedenle, varis ameliyatı hakkında kesin bir bilgi edinmek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Varis, bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanır. Toplardamarlar, kirli kanı kalbe geri taşıma görevindedir. Varislerde ise damar kapakçıkları yeterince kapanmaz ve kan geriye doğru sızmaya başlar. Bu durum, damarların genişlemesine ve varislerin oluşmasına neden olur.

Varis ameliyatı olan hastaların olumlu yorumları

 • Birçok hasta, varis ameliyatı sonrası bacaklarındaki görünümde önemli bir iyileşme olduğunu ve daha özgüvenli hissettiklerini belirtmektedir.
 • Ameliyattan sonra varise bağlı ağrılarda ve ağrı kesici kullanımında önemli bir azalma gözlemlenen hastalar, genel yaşam kalitelerinin arttığını ifade etmektedir.
 • Varislerin neden olduğu yorgunluk ve huzursuzluk hissi azaldığı için hastalar kendilerini daha enerjik ve rahat hissetmektedir.
 • Varislerin görünümünden utanıp endişe yaşayan hastalar, ameliyattan sonra rahatlama ve özgüven duygusu yaşadıklarını dile getirmektedir.
 • Ameliyat sonrası iyileşme süreci genellikle hızlı ve kolay olmaktadır. Hastalar, kısa sürede günlük hayatlarına dönebilmektedir.
 • Genel olarak, varis ameliyatı olan hastalar operasyondan memnun kalmaktadır.

Varis ameliyatı olan hastaların olumsuz yorumları

 • Bazı hastalarda ameliyattan sonra hafif ağrı ve şişlik görülebilmektedir.
 • Morarma ve yara izi oluşması, bazı hastalarda estetik açıdan hoşnutsuzluk yaratabilir.
 • Nadir de olsa, kanama, enfeksiyon veya yara iyileşmesi problemleri gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
 • Varislerin tekrarlama riski her zaman vardır.
 • Ameliyat masrafları bazı hastalar için yüksek olabilmektedir.

Varis ameliyatı olan bazı hastaların yorumları

 • "Ameliyattan önce bacaklarım çok çirkin görünüyordu ve sürekli ağrıyordu. Ameliyattan sonra bacaklarımın görünümü çok düzeldi ve ağrılarım da tamamen geçti."
 • "Varislerden dolayı çok yorgunluk ve huzursuzluk hissediyordum. Ameliyattan sonra kendimi çok daha enerjik ve rahat hissediyorum."
 • "Ameliyattan önce varislerin görünümünden çok utanıyordum. Ameliyattan sonra özgüvenim arttı ve kendimi çok daha iyi hissediyorum."
 • "Ameliyat sonrası ilk birkaç gün biraz ağrım oldu. Ama doktorum bana ağrı kesici verdi ve ağrılarım kısa sürede geçti."

Unutmayın ki, her hastanın deneyimi farklıdır. Bu yüzden, varis ameliyatı hakkında kesin bir bilgi edinmek için doktorunuza danışmanız önemlidir.

Yorum (0)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Varis, ven adı verilen toplardamarların genişlemesi durumudur. Genişleyen bu damarlar, derinin hemen altında genişlemiş, solucan şeklinde kıvrımlar yapmış mavimsi renkte görülür. Tedavi edilmediğinde şişlikler büyüyerek, büyük damar paketleri halini alablir. Varis hem görünüm ola ...

Bacaklarda varis oluşumunun çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en önemlisi genetik yatkınlıktır. Eğer annede, babada varis varsa kişinin varise akalanma riski daha fazladır. Varis oluşumunun diğer nedenleri arasında ...

Varis hastalığı olan kişiler, tedavi için kalp ve damar cerrahisi doktoruna gitmelidir. Kalp damar cerrahı, muayene ve doppler ultrason  ile damarların durumunu, iç varis olup olmadığını tespit eder. Daha sonra uygun tedavi yöntemine karar verir. Doktora gitmeden bitkisel ilaçlar veya alternatif ...

Varis tanısı, çoğu kez muayene sırasında çıplak göz ile konur. Toplar damar genişlemesi olan varisler, genellikle çıplak göz ile görülür. Varis tanısı konduktan sonra önemli olan varisin altında yatan nedenin tespit ...

Varis çorabı; varis tedavisinde kullanılan özel yapılmış çoraplardır. Tedavinin bir parçasıdır. Varis çorabı mevcut varisi ortadan kaldırmaz, ama damarların daha fazla genişleyip varisin ilerlemesini önler. Çorap, damarları sıktığı için kanın, genişlemiş olan varisli damarlar içe ...