2 doz biontech aşısı olanlarda 3. doz gerekir mi?

Hera Öztürk#Covid-19 - 2 yıl önce

2 doz biontech aşısı olanlarda 3. doz gerekir mi?

2 doz biontech aşı olanların 3. dozu da olması gerekir mi ? Hangi durumlarda 3. Doz aşı yapılır ?


Cevap (1)

3. doz aşı olan kişilerde, 2 doz aşı olan kişilere göre hem covid-19 hastalığına yakalanma oranının hem de hastane veya yoğun bakıma yatış oranının daha düşük olduğu görülmüştür. 2 doz inaktif aşı (Sinovac) olan kişilerin ister mRNA (BionTech) ister inaktif (Sinovac) olsun, 3. doz aşı olmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır. 2 doz mRNA aşısı olan kişilerin 3. doz aşı çalışması henüz yeni yapılmaktadır. Bu konuda henüz kesin bir bilgi yoktur. Bugün için önemli olan husus, iki doz inaktif (Sinovac) aşı olanların mutlaka 3. aşı olması gerekliliğidir.

İlgili Sorular


24 yaşındayım, nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

Furkan5711 - 1 yıl önce

24 yaşındayım, nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

Merhabalar. Ben İsmail 24 yaşımdayım. İnternette doğru nefesin diyafram nefesi olduğu ile ilgili bir yazı gördüm ve biraz araştırma yaptım. Diyaframı geliştirmek için 4 saniye nefes al 7 saniye tut ardından 8 saniyede nefesini ver şeklinde bir egzersiz gördüm ve uyguladım. Fakat sonrasında nefes darlığı çekmeye başladım. Daha önce de nefes darlığı ara ara oluyordu. Daha önce de nefes tutma egzersizleri yapmıştım- ama 2 ya da 3 gün sürüyordu en fazla daha sonra geçiyordu. Bu sefer ki daha şiddetli oldu. Aldığım nefes sanki yetmiyor adeta boğulacakmışım gibi bir his oluşturuyor. Sürekli derin nefes alma (bazen rahatlatmıyor), esneme (çoğunlukla esneyemiyorum), iç çekme isteği geliyor. Sanki artık nefes alma işlevi refleks olmaktan çıktı. Sürekli nefes aldığımın bilincindeyim. Uyurken bazen uykuyla uyanıklık arasında nefessiz kaldığımı hissediyorum ve yataktan nefes nefese doğruluyorum. Uyku kalitem düştü. Ben, bu durumun psikolojik kaynaklı olduğunu düşünerek sıkça derin nefes almamayı, solunumu normal seyrinde gerçekleştirmeyi denedim fakat bir kaç dakika sonra çene altında ve kollarda hafif karıncalanmalar ve hafif baş dönmesi oluştu. 2-3 sene önce hafif düzeyde ara ara ölüm korkusu, her an kötü bir şey yaşanacak korkusu, aklımı kaçıracağım korkusu gibi korkular yaşıyordum yani panik atağım vardı. O yüzden nefes problemimin psikolojik olduğunu düşündüm. Bebekken bronşit olduğum için de hastanede yatmışım bir etkisi var mı bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.


Bebeklerde D vitamini kullanımı nasıl olmalı?

Burak - 1 yıl önce

Bebeklerde D vitamini kullanımı nasıl olmalı?

Bebeklerde d vitamini kullanımı nasıl olmalı? Yoksa vitamin almadan da vücut mekanizmaları bunu üretebiliyor mu? 1 aylık bebekte kaka rengi ne olduğunda endişe edilmeli?


Monosit, nörtofil ve lökosit değerlerim yüksek çıktı

Bilal tahir - 1 yıl önce

Monosit, nörtofil ve lökosit değerlerim yüksek çıktı

Merhaba ; 37 yaşındayım , saç dökülmesi şikayetimle dahiliyede tam kan sayımı , biyotin ,selenyum vitamin ve idrar testleri yapıldı. Tüm sonuçlar normal değerlerde. Fakat ; Monosit mutlak sayısı (MONO#) 1,05 0,19 - 0,77 10*3/uL Nötrofil mutlak sayısı (NEUT#) 8,51 1,82 - 7,42 10*3/uL Lökosit (WBC) 12,46 4,5 - 11 10*3/uL . Bu 3 sonucum referans dışı yüksek olduğu için doktorum 2 hafta sonra yeni bir tahlil istedi. Yardımcı olmanızı bilgilendirmenizi rica ederim


Regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden hamile kalamıyorum.

gulsen01 - 1 yıl önce

Regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden hamile kalamıyorum.

Tarih İşlem Adı Sonuç Sonuç Birimi Referans Değeri 26.12.2022 18:02 Serbest T4 1.27 ng/dL 0.93 - 1.71 26.12.2022 18:02 TSH 0.0417 mIU/L 0.50 - 5.10 Gebelikte 1.Trimester 0.33 - 4.59 26.12.2022 18:02 Serbest T3 3.18 ng/L 2.04 - 4.4 26.12.2022 12:13 Aspartat transaminaz (AST) 21 U/L < 32 26.12.2022 12:13 Alanin aminotransferaz (ALT) 11 U/L < 33 Bu test sonucu ne ifade ediyor yardımcı olur musunuz? Hamile kalmaya çalışıyorum, ama regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden sıkıntı çekiyorum.


Kol, el ve ayak parmaklarında sivilceye benzer kızarıklıklar var.

Muhammetck7 - 1 yıl önce

Kol, el ve ayak parmaklarında sivilceye benzer kızarıklıklar var.

Hocam merhaba. Kol, el ve ayak parmaklarında ucu olmayan sivilceye benzer kızarıklık oluşuyor. Genellikle 1 günde kaybolup başka bir yerde tekrardan çıkıyor. Sebepleri ne olabilir?


Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi.

Gizli Profil - 1 yıl önce

Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi.

Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi. Primolut kullansam yarından itibaren kesilir mi ve herhangi bir sorun oluşur mu ?


Sağ koltuk altımda değişik renklerde  doğum lekeleri var.

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sağ koltuk altımda değişik renklerde doğum lekeleri var.

Merhaba, 21 yaşında bir kadınım. Doğuştan beri sağ koltuk altımda değişik renklerde (yeşil, mor) doğum lekeleri var. Doktorlar doğum lekesi demiş ama orada iç tarafta bir şişlik var dokununca hissediyorum. Küçükken bazen -özellikle terleyince- gün boyu acırdı ve şişliği daha net hissederdim. Şimdi sadece dokununca sızlıyor ve iç tarafında o şişlik hâlâ var. Ne olduğunu çözemedim, bu normal mi?


Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmeli?

arslanalp111 - 1 yıl önce

Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmeli?

Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmelidir?


Uyku bozukluğu mide yanması yapar mı?

arslanalp111 - 1 yıl önce

Uyku bozukluğu mide yanması yapar mı?

Uyku bozukluğunda mide yanması yaşıyorum. Bu normal midir??


PKOS hastasıyım.

Gizli Profil - 1 yıl önce

PKOS hastasıyım.

Merhablar, Ben pkos hastasıyım. Ultrasonda yumurtalıklarım sağlıklı görünüyor ve hormon değerlerim uygun aralıkta. Bu ay adet görmediğim için doktor duphaston ve yazz adlı doğum kontrol hapını yazdı. Merak ettiğim duphaston ilacını adet görünce bırakmalı mıyım, yoksa adet günleri de mi devam etmeliyim? Bir de neden iki kutu duphaston yazdığını anlayamadım Eczane çalışanlar da yardımcı olamadı, kafam çok karışık cevaplarsanız çok sevinirim... Teşekkürler.


Yeni Sorular


Bütün parmaklarımda beyaz yatay çizgiler var.

Gizli Profil - 4 saat önce

Bütün parmaklarımda beyaz yatay çizgiler var.

Merhaba, fotoğraflarda görüldüğü gibi bütün parmaklarımda beyaz yatay çizgiler var. Bunlar olağan mıdır? Teşekkürler.


Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor.

Gizli Profil - 1 gün önce

Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor.

Genel muayene için mr çektirmiştim. Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor. Hiç ağrım falan da yok. Tamamen geçebilir mi fıtık, geçmesi için ne yapabilirim?


Uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmam mı?

Özcan92 - 1 gün önce

Uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmam mı?

Merhaba, 31 yaşındayım boyum 167 kilom 67, bir süredir horlama sorunum var, Uyku kalitemin de düştüğünü hissediyorum. Burun kemiğimdeki eğrilikten dolayı sağ taraf da daralma var ve bazen o taraftan hiç nefes alamıyorum, Ayrıca küçük diliminde uzun olduğunu söylediler, Görüştüğüm uzmanlar arasında cerrahi müdahalenin büyük oranda solunumumu rahatlatacağını söyleyende var, Burnumda ki daralmanın ve küçük dilimdeki uzamanın cerrahi müdahale gerektirecek boyutta olmadığını söyleyende var, Burnumdaki tıkanıklık özellikte yattığım zaman beni rahatsız ediyor, Sürekli Ağızım açık şekilde uyuyorum. Apne olup olmadığı konusunda emin değilim. Yaşadığım bölgede uyku testi yapan yerler çok sınırlı bu yüzden çok ileri bir tarihe randevu alabildim. Sorum şu; Burun ve küçük dil ameliyatlarını aynı anda olup daha sonra uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmadan önce uyku teste mi girmeliyim? Uyku testi sonuçları sadece apne olup olmadığını mı belirliyor yoksa tıkanıklığın sebebinin de ortaya çıkarıyor mu? Tedavi sürecinde sıralama nasıl olmalı?


Sağ serebellar hemisferde kitle.

Gizli Profil - 1 gün önce

Sağ serebellar hemisferde kitle.

KRANİAL MR İNCELEMESİ RAPORU Teknik : Aksiyal düzlemde T1A, FLAIR, Koronal T2A, Sagital düzlemde T2A Tümör öyküsü olan hastada; Sağ serebellar hemisfer orta serebellar pedinkül seviyesinde yaklaşık 5.5 cm çapında santralinde ve posteriorunda post op değişikliklerin eşlik ettiği kitle lezyon mevcuttur. Periventriküler alanda transependimal BOS ile uyumlu olabilecek konfluens sinyal artışları mevcuttur. Bilateral sentrum semiovale periventriküler birbiri ile birleşen T2 FLAIR hiperintens sinyal artışları mevcuttur. Prepontin, serebellopontin sisternalar açıktır. Beyin sapı ve 4.ventrikül orta hattın soluna deviyedir. Lateral ventrikül 3.ventrikül normalden geniştir. Supratentorial alanda orta hat yapıları tabii form ve lokalizasyondadır. Babamın MR sonucu yorumlayabilir misiniz. Ve öneri olarak ne yapılabilir.


Bacak aram pişik oldu, hangi kremi kullanmalıyım?

Gizli Profil - 1 gün önce

Bacak aram pişik oldu, hangi kremi kullanmalıyım?

Bacak aram pişik olduğu için mustela krem sürdüm daha kötü oldu. Hangi kremi kullanmalıyım?