2 doz biontech aşısı olanlarda 3. doz gerekir mi?

Hera Öztürk#Covid-19 - 2 yıl önce

2 doz biontech aşısı olanlarda 3. doz gerekir mi?

2 doz biontech aşı olanların 3. dozu da olması gerekir mi ? Hangi durumlarda 3. Doz aşı yapılır ?


Cevap (1)

3. doz aşı olan kişilerde, 2 doz aşı olan kişilere göre hem covid-19 hastalığına yakalanma oranının hem de hastane veya yoğun bakıma yatış oranının daha düşük olduğu görülmüştür. 2 doz inaktif aşı (Sinovac) olan kişilerin ister mRNA (BionTech) ister inaktif (Sinovac) olsun, 3. doz aşı olmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır. 2 doz mRNA aşısı olan kişilerin 3. doz aşı çalışması henüz yeni yapılmaktadır. Bu konuda henüz kesin bir bilgi yoktur. Bugün için önemli olan husus, iki doz inaktif (Sinovac) aşı olanların mutlaka 3. aşı olması gerekliliğidir.

İlgili Sorular


24 yaşındayım, nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

Furkan5711 - 9 ay önce

24 yaşındayım, nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

Merhabalar. Ben İsmail 24 yaşımdayım. İnternette doğru nefesin diyafram nefesi olduğu ile ilgili bir yazı gördüm ve biraz araştırma yaptım. Diyaframı geliştirmek için 4 saniye nefes al 7 saniye tut ardından 8 saniyede nefesini ver şeklinde bir egzersiz gördüm ve uyguladım. Fakat sonrasında nefes darlığı çekmeye başladım. Daha önce de nefes darlığı ara ara oluyordu. Daha önce de nefes tutma egzersizleri yapmıştım- ama 2 ya da 3 gün sürüyordu en fazla daha sonra geçiyordu. Bu sefer ki daha şiddetli oldu. Aldığım nefes sanki yetmiyor adeta boğulacakmışım gibi bir his oluşturuyor. Sürekli derin nefes alma (bazen rahatlatmıyor), esneme (çoğunlukla esneyemiyorum), iç çekme isteği geliyor. Sanki artık nefes alma işlevi refleks olmaktan çıktı. Sürekli nefes aldığımın bilincindeyim. Uyurken bazen uykuyla uyanıklık arasında nefessiz kaldığımı hissediyorum ve yataktan nefes nefese doğruluyorum. Uyku kalitem düştü. Ben, bu durumun psikolojik kaynaklı olduğunu düşünerek sıkça derin nefes almamayı, solunumu normal seyrinde gerçekleştirmeyi denedim fakat bir kaç dakika sonra çene altında ve kollarda hafif karıncalanmalar ve hafif baş dönmesi oluştu. 2-3 sene önce hafif düzeyde ara ara ölüm korkusu, her an kötü bir şey yaşanacak korkusu, aklımı kaçıracağım korkusu gibi korkular yaşıyordum yani panik atağım vardı. O yüzden nefes problemimin psikolojik olduğunu düşündüm. Bebekken bronşit olduğum için de hastanede yatmışım bir etkisi var mı bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.


Bebeklerde D vitamini kullanımı nasıl olmalı?

Burak - 9 ay önce

Bebeklerde D vitamini kullanımı nasıl olmalı?

Bebeklerde d vitamini kullanımı nasıl olmalı? Yoksa vitamin almadan da vücut mekanizmaları bunu üretebiliyor mu? 1 aylık bebekte kaka rengi ne olduğunda endişe edilmeli?


Monosit, nörtofil ve lökosit değerlerim yüksek çıktı

Bilal tahir - 9 ay önce

Monosit, nörtofil ve lökosit değerlerim yüksek çıktı

Merhaba ; 37 yaşındayım , saç dökülmesi şikayetimle dahiliyede tam kan sayımı , biyotin ,selenyum vitamin ve idrar testleri yapıldı. Tüm sonuçlar normal değerlerde. Fakat ; Monosit mutlak sayısı (MONO#) 1,05 0,19 - 0,77 10*3/uL Nötrofil mutlak sayısı (NEUT#) 8,51 1,82 - 7,42 10*3/uL Lökosit (WBC) 12,46 4,5 - 11 10*3/uL . Bu 3 sonucum referans dışı yüksek olduğu için doktorum 2 hafta sonra yeni bir tahlil istedi. Yardımcı olmanızı bilgilendirmenizi rica ederim


Regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden hamile kalamıyorum.

gulsen01 - 9 ay önce

Regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden hamile kalamıyorum.

Tarih İşlem Adı Sonuç Sonuç Birimi Referans Değeri 26.12.2022 18:02 Serbest T4 1.27 ng/dL 0.93 - 1.71 26.12.2022 18:02 TSH 0.0417 mIU/L 0.50 - 5.10 Gebelikte 1.Trimester 0.33 - 4.59 26.12.2022 18:02 Serbest T3 3.18 ng/L 2.04 - 4.4 26.12.2022 12:13 Aspartat transaminaz (AST) 21 U/L < 32 26.12.2022 12:13 Alanin aminotransferaz (ALT) 11 U/L < 33 Bu test sonucu ne ifade ediyor yardımcı olur musunuz? Hamile kalmaya çalışıyorum, ama regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden sıkıntı çekiyorum.


Kol, el ve ayak parmaklarında sivilceye benzer kızarıklıklar var.

Muhammetck7 - 9 ay önce

Kol, el ve ayak parmaklarında sivilceye benzer kızarıklıklar var.

Hocam merhaba. Kol, el ve ayak parmaklarında ucu olmayan sivilceye benzer kızarıklık oluşuyor. Genellikle 1 günde kaybolup başka bir yerde tekrardan çıkıyor. Sebepleri ne olabilir?


Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi.

Gizli Profil - 9 ay önce

Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi.

Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi. Primolut kullansam yarından itibaren kesilir mi ve herhangi bir sorun oluşur mu ?


Sağ koltuk altımda değişik renklerde  doğum lekeleri var.

Gizli Profil - 9 ay önce

Sağ koltuk altımda değişik renklerde doğum lekeleri var.

Merhaba, 21 yaşında bir kadınım. Doğuştan beri sağ koltuk altımda değişik renklerde (yeşil, mor) doğum lekeleri var. Doktorlar doğum lekesi demiş ama orada iç tarafta bir şişlik var dokununca hissediyorum. Küçükken bazen -özellikle terleyince- gün boyu acırdı ve şişliği daha net hissederdim. Şimdi sadece dokununca sızlıyor ve iç tarafında o şişlik hâlâ var. Ne olduğunu çözemedim, bu normal mi?


Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmeli?

arslanalp111 - 9 ay önce

Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmeli?

Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmelidir?


Uyku bozukluğu mide yanması yapar mı?

arslanalp111 - 9 ay önce

Uyku bozukluğu mide yanması yapar mı?

Uyku bozukluğunda mide yanması yaşıyorum. Bu normal midir??


PKOS hastasıyım.

Gizli Profil - 9 ay önce

PKOS hastasıyım.

Merhablar, Ben pkos hastasıyım. Ultrasonda yumurtalıklarım sağlıklı görünüyor ve hormon değerlerim uygun aralıkta. Bu ay adet görmediğim için doktor duphaston ve yazz adlı doğum kontrol hapını yazdı. Merak ettiğim duphaston ilacını adet görünce bırakmalı mıyım, yoksa adet günleri de mi devam etmeliyim? Bir de neden iki kutu duphaston yazdığını anlayamadım Eczane çalışanlar da yardımcı olamadı, kafam çok karışık cevaplarsanız çok sevinirim... Teşekkürler.


Yeni Sorular


Uyuz hastalığı için doktor Ziver adlı ilacı reçete etti.

Gizli Profil - 14 saat önce

Uyuz hastalığı için doktor Ziver adlı ilacı reçete etti.

Uyuz hastalığı için doktorum ziver adlı ilacı reçete etti. Bu ilacı kullandıktan sonra çarşaf, ayakkabı vb kıyafetleri belirli bir saat sonra 24 saat ya da ertesi sabah temiz kıyafetlerle değiştirdikten sonra bu çarşafı ya da ayakkabıyı bir hafta sonraki doza kadar kullanabilir miyiz? Yoksa çarşafı 2 ya da 3 gün sürekli değişmeli miyiz?


8 haftalık hamileyken skopi cihazı olan ortamda bulundum.

Gizli Profil - 1 gün önce

8 haftalık hamileyken skopi cihazı olan ortamda bulundum.

Merhaba hocam. Ben 8 haftalık gebelikte üroloji bölümünde taş kırma ameliyatında skopi cihazı kullanılırken ortamda bulundum. Bir problem yaşar mıyım?


Ben iki yıl oldu aşırı şekilde kaşınıyorum.

Sümeyra - 1 gün önce

Ben iki yıl oldu aşırı şekilde kaşınıyorum.

Ben iki yıl oldu aşırı şekilde kaşınıyorum. Ne denediysem olmadı. Artık Harran üniversitesinde doktorum bana Xolair iğnesi verdi. Her iki kola vuruyorum ama yine de geceleri müthiş artan kaşıntı mevcut. Düzgün uyku uyuyamıyorum, banyo yaptığım zaman bile yine de kaşıntı devam ediyor. Bazen bacak bölgesinde artadabiliyor ve kızarıklıklar oluşuyor. Bir müddet sonra geçiyor kızarıklık. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? kaç hekime gittiysem dermatolojide bu kaşıntının sebebi açıklanmıyor diyorlar, ama hayatım zindan gibi. Ne olur yardım edin.


Kasıklarımda lenf nodu büyümesi var.

Gizli Profil - 2 gün önce

Kasıklarımda lenf nodu büyümesi var.

Merhaba. 26 yaşındayım. 2 aydır kasıklarımda bir sorun hissetmem üzerine ultrason çektirdik ve sonuç olarak normalin üzerinde lenf nodu büyümesi meydana geldiğini öğrendim. Boyutu 2,4 cm. Doktor antibiyotik verdi , 2 hafta kullanıp 2 ay sonra tekrar ultrason çekilecek. Bunun enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi lenfomadan da kaynaklanabileceği söyleniyor. Ama kasıklarımdaki lenf nodu büyürse biyopsi alacaklarmış. Bu büyümenin lenfoma lenf kanseri sebebiyle olduğundan şüpheleniyorum. Bana bu konuda açıklama yapabilirseniz çok sevinirim hocam.


Meme fibroadenomu meme estetiği (meme protezi) için engel mi?

İlayda kayalı - 2 gün önce

Meme fibroadenomu meme estetiği (meme protezi) için engel mi?

Merhabalar hocam. 22 yaşındayım. Meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum, fakat meme ultrasonunda 6-7 adet en büyüğü 16 mm çapında olan fibroadenomlar tespit edildi. Bu adenomlar protez taktırmaya engel midir? Veya meme büyütme ameliyatı esnasında alınabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim.