2 doz biontech aşısı olanlarda 3. doz gerekir mi?

Hera Öztürk#Covid-19 - 2 yıl önce

2 doz biontech aşısı olanlarda 3. doz gerekir mi?

2 doz biontech aşı olanların 3. dozu da olması gerekir mi ? Hangi durumlarda 3. Doz aşı yapılır ?


Cevap (1)

3. doz aşı olan kişilerde, 2 doz aşı olan kişilere göre hem covid-19 hastalığına yakalanma oranının hem de hastane veya yoğun bakıma yatış oranının daha düşük olduğu görülmüştür. 2 doz inaktif aşı (Sinovac) olan kişilerin ister mRNA (BionTech) ister inaktif (Sinovac) olsun, 3. doz aşı olmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır. 2 doz mRNA aşısı olan kişilerin 3. doz aşı çalışması henüz yeni yapılmaktadır. Bu konuda henüz kesin bir bilgi yoktur. Bugün için önemli olan husus, iki doz inaktif (Sinovac) aşı olanların mutlaka 3. aşı olması gerekliliğidir.

İlgili Sorular


24 yaşındayım, nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

Furkan5711 - 1 yıl önce

24 yaşındayım, nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir?

Merhabalar. Ben İsmail 24 yaşımdayım. İnternette doğru nefesin diyafram nefesi olduğu ile ilgili bir yazı gördüm ve biraz araştırma yaptım. Diyaframı geliştirmek için 4 saniye nefes al 7 saniye tut ardından 8 saniyede nefesini ver şeklinde bir egzersiz gördüm ve uyguladım. Fakat sonrasında nefes darlığı çekmeye başladım. Daha önce de nefes darlığı ara ara oluyordu. Daha önce de nefes tutma egzersizleri yapmıştım- ama 2 ya da 3 gün sürüyordu en fazla daha sonra geçiyordu. Bu sefer ki daha şiddetli oldu. Aldığım nefes sanki yetmiyor adeta boğulacakmışım gibi bir his oluşturuyor. Sürekli derin nefes alma (bazen rahatlatmıyor), esneme (çoğunlukla esneyemiyorum), iç çekme isteği geliyor. Sanki artık nefes alma işlevi refleks olmaktan çıktı. Sürekli nefes aldığımın bilincindeyim. Uyurken bazen uykuyla uyanıklık arasında nefessiz kaldığımı hissediyorum ve yataktan nefes nefese doğruluyorum. Uyku kalitem düştü. Ben, bu durumun psikolojik kaynaklı olduğunu düşünerek sıkça derin nefes almamayı, solunumu normal seyrinde gerçekleştirmeyi denedim fakat bir kaç dakika sonra çene altında ve kollarda hafif karıncalanmalar ve hafif baş dönmesi oluştu. 2-3 sene önce hafif düzeyde ara ara ölüm korkusu, her an kötü bir şey yaşanacak korkusu, aklımı kaçıracağım korkusu gibi korkular yaşıyordum yani panik atağım vardı. O yüzden nefes problemimin psikolojik olduğunu düşündüm. Bebekken bronşit olduğum için de hastanede yatmışım bir etkisi var mı bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.


Bebeklerde D vitamini kullanımı nasıl olmalı?

Burak - 1 yıl önce

Bebeklerde D vitamini kullanımı nasıl olmalı?

Bebeklerde d vitamini kullanımı nasıl olmalı? Yoksa vitamin almadan da vücut mekanizmaları bunu üretebiliyor mu? 1 aylık bebekte kaka rengi ne olduğunda endişe edilmeli?


Monosit, nörtofil ve lökosit değerlerim yüksek çıktı

Bilal tahir - 1 yıl önce

Monosit, nörtofil ve lökosit değerlerim yüksek çıktı

Merhaba ; 37 yaşındayım , saç dökülmesi şikayetimle dahiliyede tam kan sayımı , biyotin ,selenyum vitamin ve idrar testleri yapıldı. Tüm sonuçlar normal değerlerde. Fakat ; Monosit mutlak sayısı (MONO#) 1,05 0,19 - 0,77 10*3/uL Nötrofil mutlak sayısı (NEUT#) 8,51 1,82 - 7,42 10*3/uL Lökosit (WBC) 12,46 4,5 - 11 10*3/uL . Bu 3 sonucum referans dışı yüksek olduğu için doktorum 2 hafta sonra yeni bir tahlil istedi. Yardımcı olmanızı bilgilendirmenizi rica ederim


Regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden hamile kalamıyorum.

gulsen01 - 1 yıl önce

Regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden hamile kalamıyorum.

Tarih İşlem Adı Sonuç Sonuç Birimi Referans Değeri 26.12.2022 18:02 Serbest T4 1.27 ng/dL 0.93 - 1.71 26.12.2022 18:02 TSH 0.0417 mIU/L 0.50 - 5.10 Gebelikte 1.Trimester 0.33 - 4.59 26.12.2022 18:02 Serbest T3 3.18 ng/L 2.04 - 4.4 26.12.2022 12:13 Aspartat transaminaz (AST) 21 U/L < 32 26.12.2022 12:13 Alanin aminotransferaz (ALT) 11 U/L < 33 Bu test sonucu ne ifade ediyor yardımcı olur musunuz? Hamile kalmaya çalışıyorum, ama regl düzensizliğim ve tiroid yüzünden sıkıntı çekiyorum.


Kol, el ve ayak parmaklarında sivilceye benzer kızarıklıklar var.

Muhammetck7 - 1 yıl önce

Kol, el ve ayak parmaklarında sivilceye benzer kızarıklıklar var.

Hocam merhaba. Kol, el ve ayak parmaklarında ucu olmayan sivilceye benzer kızarıklık oluşuyor. Genellikle 1 günde kaybolup başka bir yerde tekrardan çıkıyor. Sebepleri ne olabilir?


Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi.

Gizli Profil - 1 yıl önce

Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi.

Üç gündür duphaston kullanıyorum ama reglim biraz geldi. Primolut kullansam yarından itibaren kesilir mi ve herhangi bir sorun oluşur mu ?


Sağ koltuk altımda değişik renklerde  doğum lekeleri var.

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sağ koltuk altımda değişik renklerde doğum lekeleri var.

Merhaba, 21 yaşında bir kadınım. Doğuştan beri sağ koltuk altımda değişik renklerde (yeşil, mor) doğum lekeleri var. Doktorlar doğum lekesi demiş ama orada iç tarafta bir şişlik var dokununca hissediyorum. Küçükken bazen -özellikle terleyince- gün boyu acırdı ve şişliği daha net hissederdim. Şimdi sadece dokununca sızlıyor ve iç tarafında o şişlik hâlâ var. Ne olduğunu çözemedim, bu normal mi?


Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmeli?

arslanalp111 - 1 yıl önce

Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmeli?

Sivilcelerden kurtulmak için hangi doktora gidilmelidir?


Uyku bozukluğu mide yanması yapar mı?

arslanalp111 - 1 yıl önce

Uyku bozukluğu mide yanması yapar mı?

Uyku bozukluğunda mide yanması yaşıyorum. Bu normal midir??


PKOS hastasıyım.

Gizli Profil - 1 yıl önce

PKOS hastasıyım.

Merhablar, Ben pkos hastasıyım. Ultrasonda yumurtalıklarım sağlıklı görünüyor ve hormon değerlerim uygun aralıkta. Bu ay adet görmediğim için doktor duphaston ve yazz adlı doğum kontrol hapını yazdı. Merak ettiğim duphaston ilacını adet görünce bırakmalı mıyım, yoksa adet günleri de mi devam etmeliyim? Bir de neden iki kutu duphaston yazdığını anlayamadım Eczane çalışanlar da yardımcı olamadı, kafam çok karışık cevaplarsanız çok sevinirim... Teşekkürler.


Yeni Sorular


Geçmeyen boğaz enfeksiyonu

Gizli Profil - 21 saat önce

Geçmeyen boğaz enfeksiyonu

Merhabalar. 19 Yaşındayım ve 13 Haziran 2024'te boğaz ağrısı şikayetiyle gittiğim sağlık ocağında bana Augmentin antibiyotiğini verdiler. 1 hafta kullandıktan sonra boğaz ağrım geçti. 24 Haziran 2024 tarihinde bu boğaz ağrısı şikayetleri tekrar başladı ve bu sefer gittiğim hastanedeki doktor İecilline (?) iğne antibiyotiğini verdi. Onu da 1 hafta 14 doz şeklinde kullandım ve boğaz ağrısı şikayetlerim kalmadı. 9 Temmuz 2024 tarihinde tekrar boğaz ağrısı şikayetlerim başladı ve kan tahlilinde; HBSAG 0.210000, ANTI HCV 0.07000, Anti HIV 0.17000 , NEUT# 9.67 , MPV 10.3, WBC 13.01x10'3/uL, CRP 75.5 mg/lt, kırmızı olarak işaretlenmişti cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi midir? geçmeyen boğaz enfeksiyonumun sebebi bu hastalıklar olabilir mi? Eğer varsa böyle bir hastalığım, geçmesi muhtemel olan partnerimin de belirti göstermesi gerekir mi?


5 aydır geçmeyen zatürre ve nefes darlığı

Gizli Profil - 1 gün önce

5 aydır geçmeyen zatürre ve nefes darlığı

Annem 89 yasında. Zatürre teşhisi sonucu 5 aydır tedavi görüyor. İprasal, cak cortair ve brequal kullanıyor. Hala ciğerlerinde ödem ve hırıltılı solunum var. Özellikle gece yatınca nefesi ötüyor. Ne yapmalıyız? 


İlk cinsel deneyim sonrası regl gecikmesi

Gizli Profil - 1 gün önce

İlk cinsel deneyim sonrası regl gecikmesi

Ben ilk cinsel birlikteliğimi regl günümden bir kaç gün önce yaşadım. Prezervatif kullandık ve boşalma olmadı. Birlikteliğin ilk günü damla damla kanamam oldu. 2 gün sonra ise regl kanım geldi. 1 gün sürmedi ve bir daha olmadım. Gebe kalmak istemiyorum. Bu regl gelmemesi normal mi? 


MR raporu yorumu

Oğuz55 - 1 gün önce

MR raporu yorumu

Herkese sağlıklı günler.. Arkadaşlar aranızda radyolog doktor veya herhangi bir branş doktor var mı? MR raporunu yorumlayacak biri var mı? Çok stres yaptım.. Tatile girdi doktor da göstermedim..Rica etsem..


Kuduz aşısı sonrası yan etkiler

tccolak - 1 gün önce

Kuduz aşısı sonrası yan etkiler

Merhabalar. Ben 37 gün önce kuduz aşısı oldum,onbeş günde dört doz uygulandı. Kedi saldırmıştı. Onbeş gün takip ettim. Kedide sorun yok, fakat son doz aşımdan sonra beş gün baş dönmesi, boğaz, baş ağrıları ve ilerleyen zamanlarda vücudumda seyremeler ve yara yerimde ve farklı yerlerde iğne batması şeklinde sorunlarım oldu. Şuan ellerimde ve kolumda uyuşukluk var ve uykusuzluk yaşıyorum. Doktarlara göründüğümde bu kadar uzun süre yan etki etmeyeceğini söylediler. Acil yardım istiyorum. Beni yönlendirebilecek doktor var mı?