8 ay kadar önce hipofiz adenomu ameliyatı oldum.

Merhaba. Bundan 8 ay kadar önce yaklaşık 4 cm'lik hipofiz adenomu ameliyatı sonrası beyin zarında yırtılma meydana geldi ve bir hafta arayla önce hipofiz adenomu sonra beyin zarının tamiri için operasyon yapıldı. Şimdi çekilen MR sonucunda belirtilenlerin riski nedir? Acil müdahale gerektiren bir durum var mı? TEKNİĞİ: Sekanslar: Sagittal planda; T1, koronal planda; T1, T2, 9 cc İVKM sonrası koronal ve sagittal T1 olarak alınmıştır. Karşılaştırma KARŞILAŞTIRMA BİLGİSİ: Hastanın 26.10.2022 tarihli hipofiz MRG ile yapılan karşılaştırmada bu tetkik post op döneme aittir. Önceki tetkikte tariflenen lezyon hemen hemen tamamıyla post op rezeke görünümdedir eski lezyon lojunda tariflenen rezidü lezyona olabilecek kuşkulu milimetrik kontrastlanmalar izlenmektedir. Radyolojik takibi önerilir. Bulgular BULGULAR: Hipofiz vezi koronal planda yüksekliği yaklaşık 4,5 m ölçülmüştür. Stalk orta hatta, normal kalınlıkta izlenmektedir. Nörohipofize ait sinyal intensitesi doğaldır. Sella tabanı ve anterior duvarı post op defektif görünümdedir. Sella anteroposteriorundan sol sfenoid sinüse, klivus anterosüperioruna uzanım gösteren iç yapısında T1 hiperdens (hemorajik) alanlar barındıran sıvı formasyonları ve IVKM sonrası zayıf kontrastlanan milimetrik komponentler içeren görünümler izlenmiştir (rezidü?). Suprasellar sistern ve optik kiazma normal izlenmektedir. Sol ICA kavernöz segmenti ile tariflenen rezidü lezyon bitişik komşulukta izlenmektedir. Kavernöz segmentin kontrastlanmaları normaldir.


Soruya cevap vermek için Doktor Girişi yapınız...

Yeni Sorular


CMV testi pozitif

Gizli Profil - 1 gün önce

CMV testi pozitif

6 yaşında erkek çocuğunda EBV VCA IgG 0.35 (pozitif), EBV VCA IgM Normal, EBV EBNA IgG 7 (pozitif), boyunda 5 cm lenf bezi büyümesi neden olur?


Sol baldır kaslarında yağlı atrofi

Eray DEĞER - 3 gün önce

Sol baldır kaslarında yağlı atrofi

Hocam merhabalar... Kolaylıklar diliyorum. Annemin sol ayak baldır kısmında yaklaşık bir senedir belirgin bir şişlik var. Geçtiğimiz günlerde MR çektirdik. Dün itibariyle MR sonuçları çıktı. Rapor sonucu şöyle; Sonuç ve Öneriler KONTRASTSIZ UYLUK MR İNCELEMESİNDE ; Sol uyluk posteriorda hemstrink kas planlarında belirgin volüm kaybı, fokal atrofik bulgular ve bu düzeyde intermusküler kas planları arasında yağlı atrofiyi düşündüren yaygın yağlı doku infiltrasyonu izlendi.


10 yaşındaki bir çocuk 400 mcg aktif folat kullanabilir mi ?

Duygu - 3 gün önce

10 yaşındaki bir çocuk 400 mcg aktif folat kullanabilir mi ?

Merhaba hocam.10 yasındaki çocuğumun kanda folik asit ve d vitamini düzeyleri düşük çıktı. Doktorumuz folik asit olarak sgk kapsamındaki 5 mg lik folik asit verdi. Ben eczaneden 4. jenerasyon aktif folat almak istiyorum. Ürün tanıtımında yetişkinler için deniyor. İçeriği 400 mcg aktif folat. 10 yaşındaki bir çocuk için 400 mcg aktif folat kullanımı zararlı mıdır, kullanabilir miyiz?


İntersitisyel sistit tedavisinde elmiron mu, yakma tedavisi mi?

Ayse - 3 gün önce

İntersitisyel sistit tedavisinde elmiron mu, yakma tedavisi mi?

Merhaba. Bana interstisyel sistit tanısı konuldu. Önceki doktorum Elmiron yazıyordu. Sonraki doktorum yakmamız lazım, yoksa elmiron işe yaramaz dedi. Yaktırmaktan korkuyorum. Yanma şikayetleri daha da artar mı?


Masaya vurduğum elimdeki ağrı bir haftadır geçmedi.

Gizli Profil - 3 gün önce

Masaya vurduğum elimdeki ağrı bir haftadır geçmedi.

Merhaba. Elimi hızlıca masaya vurdum. Baş parmağım ve çevresi ağrıyordu. Acile gittim. MR çektirdim. Buz koy geçer dedi. İlk 2 gün buz koydum, geçmedi. Sonra koymamaya başladım. Ağrım hala devam ediyor, nerdeyse 1 hafta olacak.