Abim garip konuşuyormuş, anlamsız saçma cümleler kuruyormuş.

cursecookie#Psikoterapi - 1 yıl önce

Abim garip konuşuyormuş, anlamsız saçma cümleler kuruyormuş.

Merhabalar. 30 yaşında bir abim var. Bir kaç aydır Dubai de çalışıyordu. Geçen sene de ordaydı, yani ilk kez gittiği bir ülke değildi. Çalıştığı otelden aradılar hastaneye yatırıldı vs diye. Babam apar topar dün gece gitti. Pazar günü sabah annemle konuşmuş, sesi normalmiş konuşması cümleleri, ancak birlikte kaldığı arkadaşı pazar akşam işten geldiğinde abimi iyi görmemiş. Garip konuşuyormuş, anlamsız saçma cümleler kuruyormuş. Oda arkadaşı da açıkçası biraz ürküp kendi haline bırakmış. Pazartesi sabah işe gitmek için yine odaya geldiğinde yarı baygın ve bilinçsiz görünce kaldıkları lojmandaki güvenlikle birlikte bir hastaneye götürmüşler. Ancak götürdükleri hastane bir psikoloji hastanesi yani ismi o şekilde pazartesiden beri hastanede yatıyormuş. Bu sabah babam hastaneye gittiğinde yanına getirmişler abimi, yürüyormuş ama babamı tanımamış ve bomboş bakıyormuş. Öyle orada serum vs takmışlar ama doktorlar neyin var vs diye sorduklarında da hiç yardımcı olmuyormuş, iletişime geçmiyormuş yani anlayacağınız pazar günü 12 saat içerisinde bir şey olmuş kadar zaman geçecekti ve açıkçası bomboş oturmaktansa bu şekilde belki birilerinin bilgisi vardır diye böyle denemek istedim şansımı (Kendisi daha önce hiç alkol uyuşturucu ve sigara kullanmadı o tarz biri değil ki odasında da öyle bir şey yok. Ama tahlillerini bilmiyoruz. Doktoru pazartesi gelecekmiş). Bu metni yazdıktan sonra görüntülü konuştuk, bakıyor ama bomboş bakıyor. 0 tepki ve sadece ben hurma çekirdeği yuttum bana çapada bakarlar deyip duruyor.


Cevap (1)

Merhaba. Abinizin bu durumu bir çok nedene bağlı olabilir. Abinizde bilinç bozukluğu olduğu anlaşılıyor. Beynin normal faaliyetlerindeki herhangi bir aksama, uyku halinden başlayarak (bilinç bozukluğu), hiçbir dış uyarıya cevap vermeme haline (bilinç kaybı) kadar  giden bir duruma neden olabilir. Düşme, şiddetli darbe, kafa travmaları, zehirlenmeler, aşırı alkol, uyuşturucu ve madde kullanımı, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, havale gibi ateşli hastalıklar veya başka bir çok neden buna neden olabilir. Bahsettiğiniz gibi soluk borusuna kaçan hurma çekirdeği gibi bir yabancı cisim sonucu gelişen asfiksi (beynin oksijensiz kalması) de buna neden olmuş olabilir. Altta yatan neden, gerekli muayene  ve yapılacak olan tetkikler sonucu ancak anlaşılabilir. Acilen abinizin yattığı klinikteki yetkili bir doktor ile görüşmenizi tavsiye ederim. 

Yeni Sorular


Anneme meme kanseri teşhisi kondu.

seerdogan21@gmail.com - 15 saat önce

Anneme meme kanseri teşhisi kondu.

Merhaba Doktor Bey, Anneme meme kanseri teşhisi kondu. 16 Kasım'da ise pet çekimi yapıldı. (SONUÇ: Meme malign neoplazmı tanılı olgunun, primer evreleme amacıyla elde edilen tüm vücut PET/BT çalışmasında; Sol meme areola seviyesi dış kadranda distal yerleşimli yaklaşık 22x17 mm boyutta hipermetabolik özellikte düzensiz sınırlı parankimal lezyon dikkati çekmektedir. -Sol aksiller bölgede patolojik boyuta ulaşan lenf bezi mevcut değildir. Ancak milimetrik be bezleri hafif düzeyli aktivite tutulumu göstermektedir. Sentinel lenf bezi çalışması önerilir. Vücudun diğer alanlarında primer malignitenin metastazını temsil ettiği düşünülen hipe patolojik bulgu ayırt edilmemiştir. "SUV değeri lezyondaki F-18 FDG tutulum düzeyini gösteren semikantitatif bir parametredir.) Pet sonuçlarına göre anneme neoadjuvan tedavi yani 6 kur kemoterapi den sonra ameliyat daha sonra ışın tedavisi yapılmasına karar verildi. Fakat hastalığın evresiyle alakalı bir bilgi alamadık. İlk sorum bu, ikinci sorum ise kanserli hücrenin küçük olduğunu söylediler fakat ilk cerrahi işlem yapılmamasına neden karar verdiler? Bunlarla ilgili bilgi alabilir miyim sizden ? Teşekkür ederim.


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 1 gün önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Halsizlik, yüzümde şişkinlik ve tansiyonum 16/8 seviyelerinde

Gizli Profil - 1 gün önce

Halsizlik, yüzümde şişkinlik ve tansiyonum 16/8 seviyelerinde

Ryzodec Flex Touch 2*30 Cardura XL 8 mg 1*1 Eliguis 2,5 mg 2*1 Trajenta 5 mg 1*1 Nötroofil 800 mg 2*1. Levotiron 125 mg. Desal 40 mg Urikoliz 300 mg. Pot Out 880 mg ilaçlarını kullanıyorum. Bir sürü yan etkisi var. Her kontrole gittiğimde değişik ilaçlar veriyorlar. Şu an halsizlik var, yüzümde şişkinlik oldu, tansiyonum 16/8 seviyelerinde. Ne önerirsiniz? İlginize şimdiden teşekkürler.


Bacakta morarma ve derisinden su gelmesi

Orhan_65 - 1 gün önce

Bacakta morarma ve derisinden su gelmesi

Babamım bir aya yakın bacağı morarmış. Bugünlerde de su geliyor bacağından. Doktorlarda gitti enfeksiyon dediler, çünkü yüzü, eli hepsi beyaz yaralar çıktılar, kaşınıyorlardı. Sonra patladılar. Eli ve yüzü iyileşti ama bacağı iyileşmedi, hep su akıntısı oluyor. Bir de morarma da var. Yardımcı olur musunuz?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 2 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?