Agorofobi tedavisi

Emir kilal#Panik Atak - 2 hafta önce

Agorofobi tedavisi

Agorofobim var. Toplu taşımalara binemiyorum. Kalabalık olması yönünden değil. Boş olan işyeri servisimde bile kaçınma, korku, kaygı, kendimi dışarı atma hissim geliyor ve iniyorum. 10 yıldır Venegis 75 mg kullanmama rağmen bu dediklerim bu ara arttı. Derdim, stresim yok. Servisi bıraktım. Aracımla gidip geliyorum. Sadece toplu taşıma için ilaç kullanmak istemiyorum. Uzun vadede ilacı bırakmayı düşünüyorum. Ama şimdilik sorum şu: İlacın dozajını artırmak yerine SNRI grubu ilaç olan Vegenis'i bırakıp SSRI grubu bir ilaca geçsem çözüm olur mu? İlacı bırakmam da fayda sağlar mı?


Cevap (1)

Agorofobi gibi kaygı bozukluklarının tedavisinde ilaçlar önemlidir, ancak hangi ilacın kullanılacağına doktor karar vermelidir. Venegis (Venlafaksin), bazı kaygı bozukluklarında etkili olsa da agorofobi için genellikle SSRI grubu ilaçlar tercih edilir. Bazen SNRI'dan SSRI'ya geçmek yan etkileri azaltabilir veya daha iyi sonuçlar verebilir, ancak bu kararı doktorunuz vermelidir. İlaçları aniden kesmek yerine, doktor kontrolünde kademeli olarak azaltmak önemlidir. İlaç tedavisine ek olarak, bilişsel davranışçı terapi (BDT) gibi psikoterapi yöntemleri agorofobinin tedavisinde etkilidir. BDT, kaygıya neden olan düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmeye yardımcı olur. Özetle; ilaç değişikliği veya dozaj ayarlamaları için doktorunuza danışın. İlaçları doktor kontrolünde bırakın. BDT gibi psikoterapi yöntemlerini tedavi planınıza dahil etmeyi düşünün. Agorofobi tedavisinde sabırlı olun, iyileşme zaman alabilir.

Yeni Sorular


Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

Gizli Profil - 18 saat önce

Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

"Sağ yüzeysel inguinal bölgede en büyüğü 13 x 26 milimetre boyutunda bazıların korteksi kalınlaşmış reaktif olabilecek oval şekilde lenf nodları ile yağ doku heterojenite izlenmiştir parantez içinde (panikülit?) Klinik gerekli görülürse histopatolojik inceleme ve sonografik takip önerilir" 4 aydır geçmeyen sağ kasık bölgemde bir şişlik var yaklaşık 3 cm uzunluğunda. Ağrısız. İlk farkettiğimde ultrason sonucu olarak bu paylaştığım rapor çıktı ve 1 kuru antibiyotik verdiler. Ondan sonra biraz küçülme oldu eskisi kadar cilt yüzeyine yakın değil. 36 yaşındayım kronik hastalığım yok. 2 sezeryandan başka ameliyat geçmişim yok. Alkol sigara yok. Tekrar doktora gitmeli miyim? Lenf kanseri yada başka bir kanserle ilgisi olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.


Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Gizli Profil - 23 saat önce

Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Ne zaman beyaz kıyafet giysem koltuk altı, sırt veya göbek kısmı sararıyor. Terimle alakalı bir sorun olabilir mi acaba? 


Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Gizli Profil - 1 gün önce

Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Merhabalar. 13 gün önce sol testiste dönme yaşadım, gün içinde müdahle edildi kurtarıldı. 6 gün önce kontrollerimi yaptım ve durumumun çok iyi gittiğini artık tedavi gerekmediğini söylediler. İnternetten araştırdığıma göre ameliyattan 2-4 hafta sonra masturbasyon yapılması gerekiyormuş ancak ben dayanamadım. Daha 16 yaşındayım her sabah erekte uyanıyorum ve şortla durduğum için evin içinde sıkıntı oluyor saat başı kalkıyor ben de biraz rahatlamak için masturbasyon yaptım. Pek bir ağrım olmadı yavaş yavaş yaptım ancak garip hissettim normal mİ ve sıkıntı yaratır mı? Merak ediyorum ama kendimi gerçekten 2-3 gündür çok iyi hissediyorum. Biraz da buna güvenerek yaptım başıma bir bela açar mıyım? Teşeklürler.


Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Gizli Profil - 1 gün önce

Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Merhaba. Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur, merkezden taban olan yerlerde? 


Boyunda lenf bezi şişliği

irotug - 1 gün önce

Boyunda lenf bezi şişliği

Merhaba. Çocukluğumdan beri genelde kan değerlerim düşük çıkıyor demir ilacı çok kullanırdım. Bir de boynumun sol tarafında düzenli olarak lenflerim şişiyor, ağrıyor, yutkundukça ekleyince de fark ediliyor. Son kan tahlilimde çıkan değerler beni korkuttu ama 2 doktor farklı şeyler söyledi. Biri önemsedi biri önemli değil dedi. Ekran görüntüsünü paylaşıyorum yorumlamanız için. Teşekkürler