Akciğerde silik buzlu cam opasiteleri

Gizli Profil#Akciğer - 7 ay önce

Akciğerde silik buzlu cam opasiteleri

Merhabalar hocam. Sorduğum hocalar soruyu görmüyor sanırım, acil cevaplarsanız çok sevinirim. Mediastanel ve hiler alanda patolojik boyut artışı göstermeyen büyümüş lenf nodları mevcuttur. Her iki hemitoraksta plevral kalınlaşmalar ile düzensizlikler dikkati çekmiştir. Her iki akciğerde parakardiak yağlı planlar hipertrofik olup komsuluğundaki parankimal alanlarda atalektazik değişiklikler izlenmiştir. Her iki akciğerde subplevral alanlarda belirginleşen insterstisyel izlerde kalınlaşmlar körviliner atalaktiziler, silik buzlu cam opasiteleri, bronşial genişleme ler ve plevral çekinti, parankim distorsiyonu oluşturan bant yapıları saptanmıştır. Ayrıca her iki akciğerde dağınık yerleşimli bir kısmı plevral çekintilerden ve vasküler yapılardan ayırt edilemeyen milimetrik boyutlu nodüler dansite artışları dikkati çekmiştir. Vertebralarda dejeneratif değişiklikler ve skolyoz mevcuttur. Kesitler dahilinde karaciğer parankim dansitesi azalmıştır. Her iki sürrenal bezde nodüler kalınlaşmalar izlenmiştir. Sağ hemidiyafram yüksek yerlesimlidir. Cevaplarsanız çok sevinirim hocam. Yani bunların hepsi skolyozamı bağlıdır? Gittgimiz doktor skolyoza bağlıdır demiş. Hocam cevaplarsanız sevinirim .Hocam annemin birde sağ diyafram yüksek çıkıyor baya veya çok nefesi daralıyor sebebi ne olabilir? Cevaplarsanız sevinirim.


Cevap (1)

Merhabalar. Annenize ait toraks BT raporunda yazılanların özeti şu şekilde; mediasten adı verilen akciğerler arasındaki boşlukta çok anlamlı olmayan büyümüş lenf nodları mevcut. Akciğer zarında (plevra) düzensiz kalınlaşmalar var. Her iki akciğerde silik buzlu cam görüntüleri, hava borucuklarında (bronş) genişlemeler mevcut. Görüntü alanına giren omurgada (vertebra) yapısal değişiklikler ve skolyoz  (eğrilik) mevcut. Karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran zar (diyafram) sağ tarafta göğüs boşluğuna doğru biraz yükselmiş. Sadece bu gulgular değil hastanın muayenesi ve şikayetlerinin bilinmesi gerekir. Zaten bu sonucu doktorunuz da görecek ve size daha detaylı bilgi verecektir. 

Yeni Sorular


Makroprolaktin değerim  yüksek çıktı.

Gizli Profil - 8 saat önce

Makroprolaktin değerim yüksek çıktı.

Merhaba. Gebe değilim ancak prolaktin seviyem yüksek. Makroprolaktin değerim 80.79 çıktı. Bu ne anlama geliyor? Beni aydınlatırsanız sevinirim.


118 kiloyum, 2 haftadır yüksek tansiyon şikayetim var.

Gizli Profil - 21 saat önce

118 kiloyum, 2 haftadır yüksek tansiyon şikayetim var.

22 yaşındayım, 118 kiloyum. 2 haftadır yüksek tansiyon şikayetim var. Tansiyonum gün içinde 13-16 arası değişiyor ve boğazımdan nefes darlığı hissediyorum. Kan tahlili ve EKG de sıkıntı çıkmadı. Holter sonuçlarına göre de gün içinde tansiyonum yükseldiği için doktorum vasoxen (yarım) ve ecoprin yazdı. Sizce bu ilaçları kullanmalı mıyım? Bağımlılık yapar mı ve bana uzun vadede beni rahatlatacağını, yardımcı olacağını düşünüyor musunuz. Teşekkür ederim.


Daha önce kimse tiroid ilacı kullan dememişti.

Hayat cey - 1 gün önce

Daha önce kimse tiroid ilacı kullan dememişti.

Merhaba. Değerlerim 2. trimester de TSH 3.50 olmuş, doktor 3 olması gerekiyor diye Levotiron 25 mg den kullan dedi. Daha önce kimse tiroid ilacı kullan dememişti ya da değerlerin gayet güzel demişlerdi. Dahiliye doktoru ise 3 den yukarı olmamalı deniyor. Sizce günde bir kere kullanmalı mıyım? Dahiliye doktoru sabah aç şekilde kullanmanız gerekiyor dedi.


Hiçbir yolla bir cinsel ilişkim olmadı.

Gizli Profil - 2 gün önce

Hiçbir yolla bir cinsel ilişkim olmadı.

Hocam merhaba. Bana gebelik testi yaptırmam gerektiğini söylemiştiniz ama dediğim gibi hiçbir yolla bir cinsel ilişkim olmadı. Spermler bana dışardan ne kadar sürede ve nasıl bulaşmış olabilir?


20 günlük çocuğumun karın şişliği normal mı?

Ozinga - 2 gün önce

20 günlük çocuğumun karın şişliği normal mı?

Merhabalar. 20 günlük çocuğumun karın şişliği normal mı? Gaz olabileceği söyleniyor, zamanla geçer vb. söyleniyor.