Akciğerde silik buzlu cam opasiteleri

Gizli Profil#Akciğer - 1 yıl önce

Akciğerde silik buzlu cam opasiteleri

Merhabalar hocam. Sorduğum hocalar soruyu görmüyor sanırım, acil cevaplarsanız çok sevinirim. Mediastanel ve hiler alanda patolojik boyut artışı göstermeyen büyümüş lenf nodları mevcuttur. Her iki hemitoraksta plevral kalınlaşmalar ile düzensizlikler dikkati çekmiştir. Her iki akciğerde parakardiak yağlı planlar hipertrofik olup komsuluğundaki parankimal alanlarda atalektazik değişiklikler izlenmiştir. Her iki akciğerde subplevral alanlarda belirginleşen insterstisyel izlerde kalınlaşmlar körviliner atalaktiziler, silik buzlu cam opasiteleri, bronşial genişleme ler ve plevral çekinti, parankim distorsiyonu oluşturan bant yapıları saptanmıştır. Ayrıca her iki akciğerde dağınık yerleşimli bir kısmı plevral çekintilerden ve vasküler yapılardan ayırt edilemeyen milimetrik boyutlu nodüler dansite artışları dikkati çekmiştir. Vertebralarda dejeneratif değişiklikler ve skolyoz mevcuttur. Kesitler dahilinde karaciğer parankim dansitesi azalmıştır. Her iki sürrenal bezde nodüler kalınlaşmalar izlenmiştir. Sağ hemidiyafram yüksek yerlesimlidir. Cevaplarsanız çok sevinirim hocam. Yani bunların hepsi skolyozamı bağlıdır? Gittgimiz doktor skolyoza bağlıdır demiş. Hocam cevaplarsanız sevinirim .Hocam annemin birde sağ diyafram yüksek çıkıyor baya veya çok nefesi daralıyor sebebi ne olabilir? Cevaplarsanız sevinirim.


Cevap (1)

Merhabalar. Annenize ait toraks BT raporunda yazılanların özeti şu şekilde; mediasten adı verilen akciğerler arasındaki boşlukta çok anlamlı olmayan büyümüş lenf nodları mevcut. Akciğer zarında (plevra) düzensiz kalınlaşmalar var. Her iki akciğerde silik buzlu cam görüntüleri, hava borucuklarında (bronş) genişlemeler mevcut. Görüntü alanına giren omurgada (vertebra) yapısal değişiklikler ve skolyoz  (eğrilik) mevcut. Karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran zar (diyafram) sağ tarafta göğüs boşluğuna doğru biraz yükselmiş. Sadece bu gulgular değil hastanın muayenesi ve şikayetlerinin bilinmesi gerekir. Zaten bu sonucu doktorunuz da görecek ve size daha detaylı bilgi verecektir. 

Yeni Sorular


İki HIV testi arasındaki sonuç neden farklı?

Mustafa - 3 saat önce

İki HIV testi arasındaki sonuç neden farklı?

Dosyalar bölümüne atıgım ilk testim temastan 52. gün sonra sonucu 0,16 negatif sonrasında 90. günde yaptırdığım test ise 0,284 negatif. Ama bu iki test biri 0,16 diğeri 0,284 bunun nedeni nedir❓️ **Bir de son yapılan hiv testi yani 0,284 olan test 90.günde yaptım yeterli midir ? **0,284 olan testim sınır damı? yoksa normal deger mi❓️❓️ VE 90. NEGATİF GELEN SONUCUN SONRASINDA POSİTİFE DÖNME OLASILIGI YÜKSEK Mİ YA DA DÖNER Mİ❓️❓️ Bir de dosyalar bölümüne atıgım hiv, sifiliz, hepatit testleri nasıl❓️ **bir de cinsel iliski olmadan sadece partnerimin makat vajinasına parmak girip çıkma seklinde hiv bulaşır mı? NOT...Parmağımda derin yara vs kanama yoktu.... ❗️❗️BİDE YAPTIRDIGIM TESTLER 4.NESİL TEST DEYİL BÜYÜK İHTİMAL HOCAM YA 1. YA 2. YA DA 3. NESİL. SONUC OLARAK testlerim yeterli mi, konuyu kapata bilirmiyim..❓️❓️❓️


HIV testi negatifse daha sonra pozitife döner mi?

Mustafa - 6 saat önce

HIV testi negatifse daha sonra pozitife döner mi?

İlk testim temastan 52. gün sonra sonucu 0,16 negatif sonrasında 90. günde yaptırdıgım test ise 0,284 negatif . Ama bu iki test biri 0,16 diğeri 0,284. Bunun nedeni nedir? Birde son yapılan hiv testi yani 0,284 olan test 90. günde yaptım yeterli midir bu? VE 90. NEGATİF GELEN SONUCUN SONRASINDA POSİTİFE DÖNME OLASILIGI YÜKSEK Mİ YA DA DÖNERMİ? 


15 gündür geçmeyen bir öksürük

Elifnazkurul03 - 6 saat önce

15 gündür geçmeyen bir öksürük

Merhaba hocam. Bende 15 gündür geçmeyen bir öksürük vardı. Acile başvurdum ve akciğerlerimin kötü olduğu ve zatüreye çevirmek üzere olduğu söylendi, fakat başka bir doktora gösterdimizde çok iyi olduğunu sıkıntı olmadığı söylendi. Siz bu akciğer röntgenine bakarak nasıl yorum yaparsınız? Şimdiden teşekkür ederim.


Özafagusta mantar plağı ve birinci derece hiatal herni.

Emre atik - 19 saat önce

Özafagusta mantar plağı ve birinci derece hiatal herni.

Merhaba ü. 2 senedir mide bulantısı var, özelikle sabahları oluyor. Kahvaltıdan sonra midem çamurlaşıyor adeta. Gittmediğim doktor kalmadı. Endoskopi oldum. Sonuç: Hastaya bilgi verildi. Onam alındı. Özefagus 1.,2. kısmı normal görüldü. 3. kısım da mantar plakları görüldü. 1. derece hiatal herni izlendi. Mide kardia fundus ve korpus normal görüldü, antrum tuz biber gorünümlü mide hiperemik şekilde. Biyopsi alındı. Pilor normal. Duedonum 1 ve 2 kısm normal görüldü. Bunun yüzünden dışarı çıkamıyorum, hiç kusma olmadı ama rahatsız ediyor. Yemek yerken hep bir geğirme isteği geliyor bir sürü ilaç kullandım geçmedi. Sizce ne olabilir? Endoskopi sonucunu ekledim, dosyalar kısmına.


Lazer epilasyon sonrası yüzde şişlik ve kızarıklık

Gizli Profil - 21 saat önce

Lazer epilasyon sonrası yüzde şişlik ve kızarıklık

İlk defa dün lazer epilasyon yaptırdım, ancak ertesi sabah yüzümün tamamı şiş ve cildim kırmızıydı. Bu durumun sebebi ne olabilir, ne yapmalıyım?