Akciğerde silik buzlu cam opasiteleri

Gizli Profil#Akciğer - 3 ay önce

Akciğerde silik buzlu cam opasiteleri

Merhabalar hocam. Sorduğum hocalar soruyu görmüyor sanırım, acil cevaplarsanız çok sevinirim. Mediastanel ve hiler alanda patolojik boyut artışı göstermeyen büyümüş lenf nodları mevcuttur. Her iki hemitoraksta plevral kalınlaşmalar ile düzensizlikler dikkati çekmiştir. Her iki akciğerde parakardiak yağlı planlar hipertrofik olup komsuluğundaki parankimal alanlarda atalektazik değişiklikler izlenmiştir. Her iki akciğerde subplevral alanlarda belirginleşen insterstisyel izlerde kalınlaşmlar körviliner atalaktiziler, silik buzlu cam opasiteleri, bronşial genişleme ler ve plevral çekinti, parankim distorsiyonu oluşturan bant yapıları saptanmıştır. Ayrıca her iki akciğerde dağınık yerleşimli bir kısmı plevral çekintilerden ve vasküler yapılardan ayırt edilemeyen milimetrik boyutlu nodüler dansite artışları dikkati çekmiştir. Vertebralarda dejeneratif değişiklikler ve skolyoz mevcuttur. Kesitler dahilinde karaciğer parankim dansitesi azalmıştır. Her iki sürrenal bezde nodüler kalınlaşmalar izlenmiştir. Sağ hemidiyafram yüksek yerlesimlidir. Cevaplarsanız çok sevinirim hocam. Yani bunların hepsi skolyozamı bağlıdır? Gittgimiz doktor skolyoza bağlıdır demiş. Hocam cevaplarsanız sevinirim .Hocam annemin birde sağ diyafram yüksek çıkıyor baya veya çok nefesi daralıyor sebebi ne olabilir? Cevaplarsanız sevinirim.


Cevap (1)

Merhabalar. Annenize ait toraks BT raporunda yazılanların özeti şu şekilde; mediasten adı verilen akciğerler arasındaki boşlukta çok anlamlı olmayan büyümüş lenf nodları mevcut. Akciğer zarında (plevra) düzensiz kalınlaşmalar var. Her iki akciğerde silik buzlu cam görüntüleri, hava borucuklarında (bronş) genişlemeler mevcut. Görüntü alanına giren omurgada (vertebra) yapısal değişiklikler ve skolyoz  (eğrilik) mevcut. Karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran zar (diyafram) sağ tarafta göğüs boşluğuna doğru biraz yükselmiş. Sadece bu gulgular değil hastanın muayenesi ve şikayetlerinin bilinmesi gerekir. Zaten bu sonucu doktorunuz da görecek ve size daha detaylı bilgi verecektir. 

Yeni Sorular


Hepatit B hastalığı diyebilir miyiz?

Gizli Profil - 15 saat önce

Hepatit B hastalığı diyebilir miyiz?

Anti HBs 15,66, anti HBe 2.16, HBs Ag ve HBe Ag değerleri normal, anti HIV negatif. Hepatit B hastalığı diyebilir miyiz?


Genital bölgemde kaşıntılı sedef oluştu.

subutayk - 17 saat önce

Genital bölgemde kaşıntılı sedef oluştu.

Merhabalar Değerli Hocam. Genital bölgemde bir rahatsızlık dolayısıyla fito ve madescar kremlerini kullandım, ancak bu kremleri kullandıktan 1 hafta kadar sonra genital bölgemde kaşıntılı sedef oluştu. Bu kremleri kestim bu rahatsızlık kalıcı mıdır? Yoksa kremleri kestiğim için zamanla kendiliğinden geçer mi? Cevabınız için teşekkürler saygılarımla.


Bilateral cilt kalınlıkları ve sinyal intensitesi normaldir.

Pelin - 18 saat önce

Bilateral cilt kalınlıkları ve sinyal intensitesi normaldir.

Bilateral cilt kalınlıkları ve sinyal intensitesi normaldir. Her iki meme parankimi yoğun heterojen fibroglandüler paterndedir. IVKM sonrası dinamik kontrastlı incelemede her iki meme parankiminde belirgin zemin kontrastlanması görülmektedir. Bilateral meme parankimi içerisinde birbirine yakın bitişik komşulukta yer yer birbirlerinden sınırları net ayrılamayan sağda büyüğü orta-iç kadranda 2.5 cm, solda büyüğü alt-dış kadranda 3 cm ebadında olmak üzere multipl sayıda kistler izlenmiştir. Kistlerin bazıların içeriği yoğun görünümdedir. IVKM sonrası dinamik kontrastli incelemede kistlerin bazılarında ince periferik kontrast tutulumu görülmektedir. IVKM sonrası dinamik kontrasti CERRAHI POL-Dr incelemede sol meme üst-diş kadranda 16x17 mm ebadında makrolobüle konturlu, içinde kalın septalar içeren. septalarında ve periferinde kontrast tutulumu görülen kompleks kistik lezyon izlenmiştir (BIRADS 3). Ayrica IVKM sonrası incelemede sol memede en büyüğü saat 9-10 aralığında derin yerleşimli 9x10 mm ebadında olmak üzere3-4 adet nodüler homojen kontrastlanan lezyon alanları izlenmektedir (adenozis?, BIRADS 3). 0 Retromammer alanlar ve pektoral kas-fasya doğaldır. Sol aksiller fossada büyüğü 14mm ebadında olmak üzere birkaç adet yağlı hilusları seçilebilen LAP lar izlenmiştir(reaktif 7). Sol memede BIRADS 3 meme MR bulguları, yakın takip önerilir. Hocam sonucu açıklar mısınız?


Bekaret hapı nereden temin edebilirim?

Cicek - 20 saat önce

Bekaret hapı nereden temin edebilirim?

Bekaret hapı nereden temin edebilirim? Çok zor durumdayım. Lütfen yardım edin.


Sevgilim ile beraber cinsel ilişkiye girdim.

Gizli Profil - 22 saat önce

Sevgilim ile beraber cinsel ilişkiye girdim.

Merhabalar, Sevgilim ile beraber cinsel ilişkiye girdim ve pek yapamadığımız için yapmamayı tercih ettik. Aklımızda soru işareti kalmaması için hap kullandık. Dün 16.00 17.00 arası ella içirdim ve bugün tekrar denedik. Aynı saatlerde ve yapabildik korunmasız bir şekilde ama içine boşalmadım. Sevgilimde regl dönemindeydi, 6.7 günüydü, kanaması devam ediyordu. Herhangi bir sorun olur mu? Merak ediyoruz, tedirginiz biraz, içimizi rahatlatmak istiyoruz. Şimdiden teşekkürler...