Annem beni kanseri 2b

cerenxxx#Meme Kanseri - 4 gün önce

Annem beni kanseri 2b

Hocam merhabalar. Annem 42 yaşında, meme kanseri 2b tanısı kondu. Meme mrda sağ göğüste birden fazla kötü tümör ve sağ aksillada metastaz açısından şüpheli 2 den fazla lenf nodu olduğu düşünüldü. Fakat en son yapılan pet çekiminde aksiller fossalarda reaktif formda lenf bezleri gözlenmektedir diyor. Herhangi bir yere sıçrama yapmamış ama sadece sağ aksillada reaktif formda lenf bezi gözlenlenmis. Benim merak ettiğim şey hocam, tedavi yöntemi olarak kemoterapi mi uygulanmalı, yoksa ameliyat mı ?


Cevap (1)

Doç. Dr. Cem Karaali Genel Cerrahi - 2 gün önce

Meme kanseri maalesef sadece evreler üstünden konusulamayacak kadar değişkenlik gösteren bir tümör. Sizin hastanızın aksillasinda şüphe var ise pet ct reaktif demiş olsa bile iğne biyopsisi yapmakta fayda var. Sonrasında tümörün boyutu, tümörün alt tipi ve aksillanin durumuna göre ameliyat öncesi kemoterapi kararı belirlenebilir. Eğer kemoterapi başlangıçta verilecekse ve meme komple alınmayacaksa ,  deri ya da meme başı koruyucu mastektomi planlanmiyor ve  meme koruyucu cerrahi düşünülüyor ise kitleleri başlangıçtan itibaren işaretlemede fayda var. Geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim 

Yeni Sorular


Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim.

Gizli Profil - 10 saat önce

Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim.

Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ve kızlık zarım çift odacıklı bölmeli üst kısmı koptu, fakat alt kısmı duruyor. Ne yapmalıyım?


Annem aşırı derecede idrar kaçırıyor.

Hüseyin - 10 saat önce

Annem aşırı derecede idrar kaçırıyor.

Annem aşırı derecede idrar kaçırıyor. Ne yapmalı? Nasıl bir çözüm önerirsiniz? Yaşı 81.


Babam 4. evre akciğer kanseri.

Ozlem5959 - 15 saat önce

Babam 4. evre akciğer kanseri.

Merhaba. İyi günler. Babama yapılan tahliller ve pet sonucunda akciğer kanseri, boyuna, pankreasa, karaciğere ve kemiğe yayılmış görünüyor. 4.evre oluyormuş. Nasıl bir tedavi uygulanabilir ve tamamen yok olma şansı var mıdır? Patoloji sonucunda histopatolojik ve immunohistokimyasal bulgular akciğerin skuamoz hücreli karsinomunu az disferansiye destekler niteliktedir yazıyor. Yorumlar mısınız, ne demek bu? Tedavi edebilir mi?


Boynumun üzerinde sağ tarafta lenf bezesi var.

GokGurledi - 16 saat önce

Boynumun üzerinde sağ tarafta lenf bezesi var.

Merhaba hocam, Boynumun üzerinde sağ tarafta gözle görünmeyen ancak dokununca hissettiğim bir lenf bezi var. Sınırlarını kalem ile işaretleyip boyunu ölçtüğümde çapının yaklaşık 10 mm olduğunu gördüm. 1.5 haftadır izliyorum ve boyutu azalmıyor. Sizce bu normal midir? Yoksa lenf kanseri ya da metastaz olma ihtimali var mıdır? Teşekkürler.


Bende demir eksikliği ve kansızlık var.

Gizli Profil - 17 saat önce

Bende demir eksikliği ve kansızlık var.

25 yaşında bayanım. Bende demir eksikliği ve kansızlık var. Hemoglobin 9.7, Demir 25 referans aralığı (60-180) Ferritin 4.7 referans aralığı (11-306). Ben tedavi olarak damardan demir alıyorum ama değerlerim birkaç ay sonra tekrar düşüyor. baş dönmesi oluyor. Hocam bu değerlerle oruç tutabilir miyim? Oruç tutarsam değerlerim daha çok düşer mi?