Babam baş ağrısı ve koku alma hissiyatı sorunu yaşıyordu.

umut#Beyin & Sinir - 2 ay önce

Babam baş ağrısı ve koku alma hissiyatı sorunu yaşıyordu.

Merhaba. Babam, bir süredir hafif baş ağrısı ve garip bir koku alma hissiyatı sorunu yaşıyordu. Geçtiğimiz günlerde hastaneye gitti ve MR çekildi. MR raporu şu şekilde: BULGULAR: Mezensefalon, pons ve bulbusta patolojik sinyal değişikliği izlenmemektedir. Serebelluma ait intensite homojendir. Bazal sisternler açıktır. IV., III. ve lateral ventriküller normal genişliktedir. Bazal ganglion, internal kapsül ve talamus intensiteleri doğaldır. Kortikal gri cevher sinyal intensiteleri normaldir. Hemisferik kortikal sulkusların genişliği normaldir. Bilateral serebral beaz cevherde frontal loblarda birkaç tane nonspesifik T2 FLAIR hiperintens milimetrik gliotik sinyal değişiklikleri izlenmekte olup başta migren olmak üzere nikroanjiopatik süreçler açısından klinik değerlendirme önerilir. Ayrıca sol temporal juksta kortikal beyaz cevherde milimetrik FLAIR hiperintens lezyon sürece eşlik etmiştir. İntrakranyal kitle etkisi veya orta hat yapılarında şift saptanmadı. Supra ve infratentorial beyin parankim alanlarında akut süreçte iskemi ile uyumlu olabilecek diffüzyon kısıtlanması görünümü saptanmamıştır." MR raporunu doktoruna göstermiş, ancak fazla bir yorum yapmamış, EEG istemiş. EEG randevusu ise yaklaşık bir ay sonrasına verilmiş. Muallakta kaldık. Benim sormak istediğim soru şu: Söz konusu MR raporuna göre sizce tehlikeli bir durum var mı? Lezyona rastlanıldı yazması bizi şüpheye düşürdü açıkçası. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Esenlikler dilerim.


Cevap (1)

Merhabalar. Babanızın beyin MR raporunda, beynin beyaz cevherde, frontal loblarda birkaç tane nonspesifik T2 FLAIR hiperintens milimetrik gliotik sinyal değişiklikleri ve sol temporal juksta kortikal beyaz cevherde milimetrik FLAIR hiperintens lezyon tespit edilmiş olduğu ifade edilmektedir. 

Bu, beynin beyaz cevherde, daha çok miyelin kılıfın hasarlanmasına bağlı olarak gelişen gliotik değişiklikler anlamına gelir. Gliozis, beynin normal hücrelerinin, hasarlı hücrelerin yerini almak için çoğalmasıdır. Gliotik değişikliklerin en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Migren
  • İnme
  • Multipl skleroz
  • Vasküler malformasyonlar
  • Beyin travması
  • Beyin enfeksiyonları

Babanızdaki bu bulgular, migren veya mikroanjiopatik olaylar (beyin damarlarının hasarlanmasına bağlı olarak gelişen hastalıklar) olabilir. Beynin elektriksel aktivitesini kaydeden bir test olan EEG, gliotik değişikliklerin nedenini belirlemek için istenmiş olabilir. Babanızdaki gliotik değişikliklerin tehlikeli olup olmadığı, ancak nedenine bağlı olarak söylenebilecek bir durumdur. Migren veya mikroanjiopatik değişiklilklere bağlı ise, genellikle tehlikeli değildir. Ancak, multipl skleroz veya inme gibi ciddi nedenlerden kaynaklanıyorsa, daha tehlikeli olabilir.

EEG testinden sonra doktorunuz bir tedavi planı belirleyecektir.

İlgili Sorular


Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Penisilin uyku ve halsizlik yapar mı ?


Beyincik kisti

uduman - 1 yıl önce

Beyincik kisti

Merhaba hocam. 21 yaşındayım. Mide bulantısı ve baş dönmesi sebebi ile hastaneye gittim. MR sonucu, beyinciğe baskı yapan doğuştan gelen bir kist olduğunu öğrendim. Şu anda ilaç tedavisi görüyorum fakat hala baş dönmesi ve mide bulantım var. Ne yapacağımı bilemiyorum hocam. Yardımcı olursanız sevinirim.


Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Ayse - 1 yıl önce

Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Merhaba hocam, benim babam 65 yaşında. Bundan 5 sene önce idrarda kanama nedeni ile Çam ve Sakurada bir Üroloji doktoruna başvurduk. Orda yapılan tetkikler sonrası mesanede tümör olduğu söylendi. Bunun üstüne ameliyat olduk. Ancak bu ameliyatla kalmadı daha sonra 5 defa daha mesane tümörü nedeni ile ameliyat yapıldı. Babam 1 haftadan beri sondalı idrar yapmakta Siz ne önerirsiniz ne yapmamız gerekir?


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,


Yeni Sorular


Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

brcn.mnks@gmail.com - 2 gün önce

Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

Bulgular: Desendan aortayı çevreleyen, sol hiler bölgede pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle lezyonu izlendi. Desendan aortada ve arkus aortada distale kadar yaygın periferik trombus materyalleri izlenmiştir ne demek? Sağ ve sol memede ve koltuk altında da şişlikler var.


Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Gizli Profil - 2 gün önce

Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Merhaba, Ben 2 yıl önce burun estetiği yaptırdım. 1. yılım dolduktan sonra burnumdaki kemer hala durduğu için doktorum burun törpüsü yaptı, ama 2. yılımın sonlarına doğru burnumun ortasında büyük bir şişlik oluştu ve doktorum bu durumla ilgilenmedi. Sebebini anlayamadım. Sizce neden bu şekilde?


MR raporu özeti

glnzklbs - 3 gün önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Yüzde yanma ve kızarma

Gizli Profil - 3 gün önce

Yüzde yanma ve kızarma

Yüzümü her zaman kullandığım cilt ürünleri ile temizledim ve bir anda yanıp kızarmaya başladı. Şu anda gerçekten acı çekiyorum. Sebebi nedir?


Dayanılmaz bir ağrı var.

Gizli Profil - 3 gün önce

Dayanılmaz bir ağrı var.

1 aya yakın dayanılmaz bir ağrı var. İğneler, ağrı kesiciler ise yaramıyor? Neyim var ?