Babamda mantle hücreli lenfoma tespit edildi.

Halit55#Kanser - 1 yıl önce

Babamda mantle hücreli lenfoma tespit edildi.

Hocam merhaba. Babamda Mantle Hücreli Lenfoma tespit edildi. Doktor yeni tomografi çektirdi sonuçları çıktı. Akciğerine sıçramış mı bunu öğrenmek istiyorum. Toraks BT Kontranslı Mediastende hemen hemen tüm seviyelerini dolduran büyüğü subkarinal bölgede 22x30 mm ölçülen çok sayıda lenfadenomegali izlendi. Ayrıca bilateral hiler bölgede de benzer şekilde de lenfoadenopatiler izlendi. Olgunun lenfoproliferatif hastalıklar açısından klinik laboratuar korelasyonu önerilir. Akciğer parankim yapılarının değerlendirilmesinde; Her iki akciğerde büyüğü sağ üst lob apikal segment düzeyinde yaklaşık 5 mm çapta ölçülen multipl nonspesifik nodül formasyonu izlendi. Ayrıca her iki majör fissür içerisinde milimetrik boyutta nodüller izlendi( lenf nodu?). İnceleme alanına giren bilateral supraklavikular bölgelerde , bilateral aksillada en büyüğü sağ aksillada yaklaşık 4x3 cm ölçülen çok sayıda lenf adenopati izlendi. Kontrastlı Üst Batın BT Batın içerisinde paraaortik , parakaval alanlarda ve mezenterde en büyüğünün boyutları parakaval alanda yaklaşık 40x35 mm ölçülen kongramela lenfadenopatiler izlendi.Benzer şekilde bilateral inguinal bölgede büyümüş lenfadenopatiler mevcuttur. Olgunun lenfoproliferatif hastalıklar açısından değerlendirilmesi önerilir. Bt Boyun Kontrastlı Bilateral servikal zincirde tüm seviyelerde en büyüğü sağda seviye 3 te yaklaşık 6x4.5 cm ölçülen çok sayıda patolojik lenfadenopatiler izlendi. Lenfoproliferatif hastalıklar olumlu


Cevap (1)

Merhabalar. Mantle hücreli lenfoma ayrı bir non hodgkin lenfoma alt tipi olarak değerlendirilmektedir. Hastalık kendisine ait klinik özellikleri ile iyi tanınmaktadır. Toraks tomografi raporuna  göre babanızın akciğerlerinde ve mediasten adı verilen akciğerler arasındaki boşlukta ve kasık bölgelerinde değişik büyüklüklerde lenf bezi büyümeleri mevcut. Yine rapora göre eğer kliniği ile uyumlu ise bu görüntü lenfoproliferatif bir hastalığı düşündürmekte. Lenfoproleferatif hastalık olgun lenfosit hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile oluşan bir hastalık grubudur. Lenfoproliferatif hastalıklar başlıca lenf bezlerini ve dalağı, daha sonra kemik iliği ve çevre kanını tutar. Sonucunuzu doktorunuza gösterdiğinizde doktorunuz size daha detaylı bilgi verecektir.

İlgili Sorular


Diastazis rekti olmuşum, karnım inmedi.

Gizli Profil - 2 yıl önce

Diastazis rekti olmuşum, karnım inmedi.

Merhabalar 3 doğum yaptım. Şu anda kızım 55 günlük hamileyken 2 doğumumdan sonra diastazi rekti olmuşum, geç farkettim. Önceki 2 doğumumda karnım çok çabuk inerken bunda kaldı. 5 aylık hamile gibi karnım şu anda. Bunun sebebi diastazi rekti olabilir mi? Karnın inmesine engel teşkil eder mi?


Prostatit sorunu için sürekli ilaç mı kullanmam gerekiyor?

Gizli Profil - 1 yıl önce

Prostatit sorunu için sürekli ilaç mı kullanmam gerekiyor?

Hocam prostatit şikayetlerim var sertleşme sorunu ve iktidarsızlık bunun için sürekli mi ilaç kullanmam gerekiyor bu rahatsızlıklarımın geçmesi için ne yapmam lazım hocam sürekli ilaç kullanmakta rahatsız ediyor bünyeyi değerli hocam ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim?


Saçımda dökülme var, PRP etki etmedi. Ne önerirsiniz?

Gizli Profil - 1 yıl önce

Saçımda dökülme var, PRP etki etmedi. Ne önerirsiniz?

Merhaba saçımda dökülme var ne yapmalıyım ne önerirsiniz daha önce 2 seans prp yaptım etki etmedi


Korona aşısından sonra aşı bölgesine su değerse ne olur?

Gizli Profil - 1 yıl önce

Korona aşısından sonra aşı bölgesine su değerse ne olur?

Covid aşısı olduktan sonra dikkat edilmesi gerekenleri arasında enjeksiyon bölgesine sıcak ya da soğuk su değdirilmemesi yazıyor. Bu bilgi doğru mu eğer doğruysa ne gibi sonuçlar açığa çıkabilir? Uzman kişiden yardım almak için bu siteye başvurdum


Zoretanin ilacı kullanırken spor yapmak mümkün müdür?

Gizli Profil - 1 yıl önce

Zoretanin ilacı kullanırken spor yapmak mümkün müdür?

Zoretanin ilacı kullanırken spor yapmak mümkün müdür? Yoksa bahsedilen gibi kas erimesine neden olur mu?


Yeni Sorular


Bir insanın öksürünce neden bilinci gider?

Gizli Profil - 1 gün önce

Bir insanın öksürünce neden bilinci gider?

Babam iki haftadır öksürüyor ve öksürdüğünde anlık bilinç kaybı yaşıyor. Üç dört kez başını bu yüzden çarptı ve yarıldı. Tüm sağlık bölümlerine gitti, ama hala çözüm bulamıyorlar. Çok korkuyorum. Bir insanın öksürünce neden bilinci gider?


Bütün parmaklarımda beyaz yatay çizgiler var.

Gizli Profil - 1 gün önce

Bütün parmaklarımda beyaz yatay çizgiler var.

Merhaba, fotoğraflarda görüldüğü gibi bütün parmaklarımda beyaz yatay çizgiler var. Bunlar olağan mıdır? Teşekkürler.


Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor.

Gizli Profil - 2 gün önce

Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor.

Genel muayene için mr çektirmiştim. Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor. Hiç ağrım falan da yok. Tamamen geçebilir mi fıtık, geçmesi için ne yapabilirim?


Uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmam mı?

Özcan92 - 2 gün önce

Uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmam mı?

Merhaba, 31 yaşındayım boyum 167 kilom 67, bir süredir horlama sorunum var, Uyku kalitemin de düştüğünü hissediyorum. Burun kemiğimdeki eğrilikten dolayı sağ taraf da daralma var ve bazen o taraftan hiç nefes alamıyorum, Ayrıca küçük diliminde uzun olduğunu söylediler, Görüştüğüm uzmanlar arasında cerrahi müdahalenin büyük oranda solunumumu rahatlatacağını söyleyende var, Burnumda ki daralmanın ve küçük dilimdeki uzamanın cerrahi müdahale gerektirecek boyutta olmadığını söyleyende var, Burnumdaki tıkanıklık özellikte yattığım zaman beni rahatsız ediyor, Sürekli Ağızım açık şekilde uyuyorum. Apne olup olmadığı konusunda emin değilim. Yaşadığım bölgede uyku testi yapan yerler çok sınırlı bu yüzden çok ileri bir tarihe randevu alabildim. Sorum şu; Burun ve küçük dil ameliyatlarını aynı anda olup daha sonra uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmadan önce uyku teste mi girmeliyim? Uyku testi sonuçları sadece apne olup olmadığını mı belirliyor yoksa tıkanıklığın sebebinin de ortaya çıkarıyor mu? Tedavi sürecinde sıralama nasıl olmalı?


Sağ serebellar hemisferde kitle.

Gizli Profil - 2 gün önce

Sağ serebellar hemisferde kitle.

KRANİAL MR İNCELEMESİ RAPORU Teknik : Aksiyal düzlemde T1A, FLAIR, Koronal T2A, Sagital düzlemde T2A Tümör öyküsü olan hastada; Sağ serebellar hemisfer orta serebellar pedinkül seviyesinde yaklaşık 5.5 cm çapında santralinde ve posteriorunda post op değişikliklerin eşlik ettiği kitle lezyon mevcuttur. Periventriküler alanda transependimal BOS ile uyumlu olabilecek konfluens sinyal artışları mevcuttur. Bilateral sentrum semiovale periventriküler birbiri ile birleşen T2 FLAIR hiperintens sinyal artışları mevcuttur. Prepontin, serebellopontin sisternalar açıktır. Beyin sapı ve 4.ventrikül orta hattın soluna deviyedir. Lateral ventrikül 3.ventrikül normalden geniştir. Supratentorial alanda orta hat yapıları tabii form ve lokalizasyondadır. Babamın MR sonucu yorumlayabilir misiniz. Ve öneri olarak ne yapılabilir.