Ben üzerinde hafif bir ağrı

Hocam merhaba. Yurtdışında öğrenci olduğum için sağlık sistemi burda biraz zor olabiliyor. Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Çocukluğumdan beri olan benimde iki gündür hafif bir ağrı var görüntüsü de bu şekilde. Melanom olma riski yüksek midir? Doktora gitmem gerekli midir, yoksa normal bir ben midir?. Tekrardan teşekkür ederim.


Cevap (1)

Benlerin görünümünde değişiklik olması veya yeni bir ben çıkması durumunda mutlaka bir dermatoloğa (cilt hastalıkları uzmanına) gitmeniz gerekir. Melanom, cilt kanserinin en tehlikeli olan türüdür ve erken tanı hayati önem taşır.

Aşağıdaki durumların olması melanom belirtisi olabilir;

  • Benin bir yarısının diğer yarısından farklı görünmasi,
  • Benin sınırlarının düzensiz, pürüzlü veya bulanık olması,
  • Benin rengi tekdüze değilse, farklı renk tonları içeriyorsa (kahverengi, siyah, kırmızı, mavi veya beyaz).
  • Benin çapı 6 mm'den büyükse (bir kalem silgisinin büyüklüğü).
  • Benin zaman içinde boyut, şekil veya renk değiştirmesi.

Size tavsiyem en kısa sürede bir dermatoloğa gidin. Dermatolog bene bakacak ve gerekirse biyopsi yaparak inceleyecektir.

 

Yeni Sorular


HIV testi negatifse daha sonra pozitife döner mi?

Mustafa - 6 saat önce

HIV testi negatifse daha sonra pozitife döner mi?

İlk testim temastan 52. gün sonra sonucu 0,16 negatif sonrasında 90. günde yaptırdıgım test ise 0,284 negatif . Ama bu iki test biri 0,16 diğeri 0,284. Bunun nedeni nedir? Birde son yapılan hiv testi yani 0,284 olan test 90. günde yaptım yeterli midir bu? VE 90. NEGATİF GELEN SONUCUN SONRASINDA POSİTİFE DÖNME OLASILIGI YÜKSEK Mİ YA DA DÖNERMİ? 


15 gündür geçmeyen bir öksürük

Elifnazkurul03 - 6 saat önce

15 gündür geçmeyen bir öksürük

Merhaba hocam. Bende 15 gündür geçmeyen bir öksürük vardı. Acile başvurdum ve akciğerlerimin kötü olduğu ve zatüreye çevirmek üzere olduğu söylendi, fakat başka bir doktora gösterdimizde çok iyi olduğunu sıkıntı olmadığı söylendi. Siz bu akciğer röntgenine bakarak nasıl yorum yaparsınız? Şimdiden teşekkür ederim.


Özafagusta mantar plağı ve birinci derece hiatal herni.

Emre atik - 18 saat önce

Özafagusta mantar plağı ve birinci derece hiatal herni.

Merhaba ü. 2 senedir mide bulantısı var, özelikle sabahları oluyor. Kahvaltıdan sonra midem çamurlaşıyor adeta. Gittmediğim doktor kalmadı. Endoskopi oldum. Sonuç: Hastaya bilgi verildi. Onam alındı. Özefagus 1.,2. kısmı normal görüldü. 3. kısım da mantar plakları görüldü. 1. derece hiatal herni izlendi. Mide kardia fundus ve korpus normal görüldü, antrum tuz biber gorünümlü mide hiperemik şekilde. Biyopsi alındı. Pilor normal. Duedonum 1 ve 2 kısm normal görüldü. Bunun yüzünden dışarı çıkamıyorum, hiç kusma olmadı ama rahatsız ediyor. Yemek yerken hep bir geğirme isteği geliyor bir sürü ilaç kullandım geçmedi. Sizce ne olabilir? Endoskopi sonucunu ekledim, dosyalar kısmına.


Lazer epilasyon sonrası yüzde şişlik ve kızarıklık

Gizli Profil - 20 saat önce

Lazer epilasyon sonrası yüzde şişlik ve kızarıklık

İlk defa dün lazer epilasyon yaptırdım, ancak ertesi sabah yüzümün tamamı şiş ve cildim kırmızıydı. Bu durumun sebebi ne olabilir, ne yapmalıyım?


Akciğer grafisi yorumu

merttay - 23 saat önce

Akciğer grafisi yorumu

Hocam geçen ay göğüs ağrısı şikayetiyle acile başvurmuştum. Akciğer grafimin olumlu olduğu gastroözafagual reflüye bağlı ağrı olabileceği söylendi.Grafigi yorumlama şansınız var mı? Bu arada yaş 49 ,sigara ve alkol hiç yok.