Benim bir ikiz kız kardeşim var ve bizden büyük bir ablamız var.

fatosey#Psikoterapi - 4 ay önce

Benim bir ikiz kız kardeşim var ve bizden büyük bir ablamız var.

Merhaba. Benim bir ikiz kız kardeşim var ve bizden büyük bir ablamız var. Aramızda ablamızla 3 yaş fark var. Ablamız evli 2 çocuğu var.  Sınıf öğretmeni ve onları okutuyor. Biraz maddi sıkıntıları var. Ben bekarım, annemle yaşıyorum. Annem 82 yaşında. İkiz kardeşim de evli, fakat çocuğu yok. Biz ikiz kardeşimle nereye bir yere gitsek darılıyor, ona haber veriyoruz, ama anneme gidip beni çağırmadılar diyor. Oysa maddi sıkıntıları var, çağırsak gelmeyeceğini biliyoruz. Eşi maaş almayan yerde çalışıyor. Biraz evliliğinde de sorunları var. Tatile gidince darılıyor, eğlenceye gidince darılıyor, ablamın neden böyle davrandığını anlamıyorum. Biz ikiz kardeşimle daha çok plan yapıyoruz. Onun da çocuğu olmadığı için bu durumda nasıl davranmam gerek? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?


Cevap (1)

Ablanızda kıskançlık var. Neden kıskanç olduğunu anlamak için öncelikle onun duygularını anlamaya çalışın. Yaşadığı maddi sıkıntır, evliliğindeki sorunlar ve annenizin yaşlılığından dolayı kendini yalnız ve yetersiz hissediyor olabilir. Bu yüzden ikiz kardeşiniz ile birlikte yaptığınız planlar ona acı verebilir.

İlk yapmanız gereken ablanızla konuşmak ve onu anlamaya çalışmaktır. Maddi sıkıntıları ve evlilik sorunları ile ilgili sizinle konuşmasını sağlayın. Anneniz ile ilgili endişelerini dinleyin. Onun duygularını anladığınızı ve ona destek olmak istediğinizi ona hissettirin.

Ablanınızla birlikte zaman geçirmek için planlar yapabilirsiniz. Eğer maddi sıkıntılarından dolayı dışarı çıkmak istemiyorsa, siz de evde birlikte vakit geçirebileceğiniz planlar yapın. Örneğin birlikte yemek pişirin, film izleyin, oyun oynayın. Böylece onun kendisini yalnız hissetmesini sağlayabilirsiniz. 

Size önerim ablanızla birlikte bir terapiste başvurun. Terapist, ablanızın duygularını daha iyi anlamasına ve bu duygularıyla başa çıkabilmenin yollarını bulmasına yardımcı olabilir.

 

Yeni Sorular


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 7 saat önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 2 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?


Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Gizli Profil - 2 gün önce

Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Selâmlar hocam. Tahlillerime bakar mısınız, hastalığım ne olabilir? 


Sol göğüste baskı hissi

RIZA CAN SARIŞAN - 2 gün önce

Sol göğüste baskı hissi

Hocam Merhaba, Sol göğüs kısmında tarif edemediğim ama beni rahatsız eden bir baskı hissi var. Sanki bişey orayı sıkıyormuş gibi, elimle göğüsün üstüne baskı yapıp ileri geri hareket ettirdiğimde kıtır kıtır ses geliyor sağ göğüsümde böyle bir durum yok. Bu his ile beraber sol kolumda sürekli olmamakla beraber ağrı oluyor bazen az bazen çok oluyor uyuşma gibi bir his, bazen de elimde karıncalanma hissi oluyor. Ağrı bazen sol kısmımdan gidip sağ kolumda aynı hisleri yaşıyorum ve belki 2 belki 4 gün sonra tekrar sol tarafıma geçiyor. Kardiyoloji doktoruna gittim, ekg, efor testi ve kan testi verdim sonuçlar temiz çıktı ama bu ağrılar devam ediyor. Kalp damarları tıkanıklı ya da göğüs kafesi ile ilgili olabilir mi ?


Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Berk - 4 gün önce

Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Efendim merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Benim sorunum 2 hafta önce askeri heyete girdim. Burada 12 doktordan sağlam imzası almam gerekiyordu. Bu süreçte çok heyecan yaptım, geçer miyim kalır mıyım gibisinden. Kalbimin göğsümde attığını hissediyorum ve gözle görülür şekilde kalbim atıyor. Bu rahatsızlık veriyor bana, derin nefes alma isteği oluyor. Bana daha önce böyle birşey olmamıştı, böyle hafif ağrır gibi oluyor ama en rahatsız edicisi gözle mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum. Askeri heyette minimal mitral yetmezlik ve minimal triküspit yetmezlik ile ef %60 dendi, sağlam verdiler. Bu his geçmeyince dışarıdan bir kardiyoloji doktoruna gittim. O da ekg ve eko bakarak kalbin sağlam dedi, sabah akşam yarım dideral kullan dedi. Benim anlam veremediğim sol göğsümde rahatsız veren bir his var, bakınca memem oynuyor. Elimi üstüne koyunca kalbim sert atıyor gibi. Diğer doktorların bütün bölümlerinden geçtim, kan sonuçlarım, akciğer filmleri vs bir sorun yok, sadece midem rahatsızlandı ve ishal durumum devam ediyor. Karnımda gaz baya var. Acaba bu durum baskı yapıyor olabilir mi? Karnımı ellediğimde böyle damar atıyor, ayrıca uzandığımda inip kalkıyor göbeğim ve biraz nabzımı yükseltmeye çalıştım. Zıplama tarzında hareket yapıp nabzım arttı, göbeğimin attığını fark ettim göbek bölgem. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.