Beyin MR görüntüleme raporunda yazılanların açıklaması.

Bulgular. Bilateral mastoid sellüllerin aerasyonları normaldir.  Her iki bulbus oculi, optik sinir, orbital yapılar normal görünümdedir.  Kranyoservikal bileşke normal olarak izlenmektedir.  lV.ventrikül ve bazal sisternalar normal genişliktedir. Serebellar folialar doğal görünümdedir.   Beyin sapı, pons ve bulbus sinyal intensiteleri ve morfolojilerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır.  lll.ventrikül ve lateral ventriküller normal genişliktedir.  Serebral fissür ve sulkusların derinlik ve genişlikleri hasta yaşı ile uyumludur. Bilateral talamus ve bazal ganglionlar normal görünümdedir.  Korpus kallozum kalınlığı ve sinyal intensitesi normal olarak izlenmektedir.  Supraventriküler beyaz cevher içerisinde her iki hemisferde nonspesifik T2A-FLAİR hiperintens milimetrik odaklar izlenmektedir.


Cevap (1)

Beyin MR görüntüleme raporunda yazılanların açıklaması şu şekildedir; 

Bilateral mastoid sellüllerin aerasyonları normaldir

Her iki kulaktaki kulak zarının arkasında bulunan hava boşluklarının normal görünümde olduğu anlamına gelir.

Her iki bulbus oculi, optik sinir, orbital yapılar normal görünümdedir

Gözler, optik sinirler ve göz etrafındaki yapılar normal görünümdedir.

Kranyoservikal bileşke normal olarak izlenmektedir

Kafatası ve omurganın birleştiği bölge normal görünümdedir.

IV.ventrikül ve bazal sisternalar normal genişliktedir

Beyin sapının altındaki dört numaralı karıncık ve çevresindeki sıvı dolu boşluklar normal genişliktedir.

Serebellar folialar doğal görünümdedir

Beynin arkasındaki beyincik kıvrımları normal görünümdedir.

Beyin sapı, pons ve bulbus sinyal intensiteleri ve morfolojilerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır 

Beyin sapı, pons ve bulbus, sinyal intensiteleri ve şekillerinde önemli bir değişiklik göstermemektedir.

III.ventrikül ve lateral ventriküller normal genişliktedir

Beynin içinde bulunan üçüncü ve lateral ventriküller normal genişliktedir.

Serebral fissür ve sulkusların derinlik ve genişlikleri hasta yaşı ile uyumludur

Beyindeki yarıklar ve oluklar, hastanın yaşına uygun derinlik ve genişliktedir.

Bilateral talamus ve bazal ganglionlar normal görünümdedir

Beynin her iki tarafındaki talamus ve bazal ganglionlar normal görünümdedir.

Korpus kallozum kalınlığı ve sinyal intensitesi normal olarak izlenmektedir

Beynin iki yarım küresi arasındaki yapı olan korpus kallozumun kalınlığı ve sinyal intensitesi normaldir.

Supraventriküler beyaz cevher içerisinde her iki hemisferde nonspesifik T2A-FLAİR hiperintens milimetrik odaklar izlenmektedir

Beynin her iki yarım küresindeki supraventriküler beyaz cevherde, T2A ve FLAIR görüntüleme sekanslarında hiperintens (yani koyu renkli) milimetrik odaklar izlenmektedir.

MR raporunda yazılanlara göre, herhangi anormal durumu düşünderen bulgu görülmemektedir. Ancak bu bulguların daha iyi bir şekilde yorumlanabilmesi için, hastanın tıbbi öyküsü ve klinik muayene bulguları da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, hastanın beyin MR görüntülemesinin diğer sekansları da incelenmelidir. Doktorunuz size daha ayrıntılı bilgi verecektir. 

İlgili Sorular


Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Penisilin uyku ve halsizlik yapar mı ?


Beyincik kisti

uduman - 1 yıl önce

Beyincik kisti

Merhaba hocam. 21 yaşındayım. Mide bulantısı ve baş dönmesi sebebi ile hastaneye gittim. MR sonucu, beyinciğe baskı yapan doğuştan gelen bir kist olduğunu öğrendim. Şu anda ilaç tedavisi görüyorum fakat hala baş dönmesi ve mide bulantım var. Ne yapacağımı bilemiyorum hocam. Yardımcı olursanız sevinirim.


Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Ayse - 1 yıl önce

Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Merhaba hocam, benim babam 65 yaşında. Bundan 5 sene önce idrarda kanama nedeni ile Çam ve Sakurada bir Üroloji doktoruna başvurduk. Orda yapılan tetkikler sonrası mesanede tümör olduğu söylendi. Bunun üstüne ameliyat olduk. Ancak bu ameliyatla kalmadı daha sonra 5 defa daha mesane tümörü nedeni ile ameliyat yapıldı. Babam 1 haftadan beri sondalı idrar yapmakta Siz ne önerirsiniz ne yapmamız gerekir?


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,


Yeni Sorular


Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

brcn.mnks@gmail.com - 2 gün önce

Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

Bulgular: Desendan aortayı çevreleyen, sol hiler bölgede pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle lezyonu izlendi. Desendan aortada ve arkus aortada distale kadar yaygın periferik trombus materyalleri izlenmiştir ne demek? Sağ ve sol memede ve koltuk altında da şişlikler var.


Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Gizli Profil - 2 gün önce

Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Merhaba, Ben 2 yıl önce burun estetiği yaptırdım. 1. yılım dolduktan sonra burnumdaki kemer hala durduğu için doktorum burun törpüsü yaptı, ama 2. yılımın sonlarına doğru burnumun ortasında büyük bir şişlik oluştu ve doktorum bu durumla ilgilenmedi. Sebebini anlayamadım. Sizce neden bu şekilde?


MR raporu özeti

glnzklbs - 3 gün önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Yüzde yanma ve kızarma

Gizli Profil - 3 gün önce

Yüzde yanma ve kızarma

Yüzümü her zaman kullandığım cilt ürünleri ile temizledim ve bir anda yanıp kızarmaya başladı. Şu anda gerçekten acı çekiyorum. Sebebi nedir?


Dayanılmaz bir ağrı var.

Gizli Profil - 3 gün önce

Dayanılmaz bir ağrı var.

1 aya yakın dayanılmaz bir ağrı var. İğneler, ağrı kesiciler ise yaramıyor? Neyim var ?