Beyinde tümör ihtimali var mı?

Sol serabral hemisferde sentrumsemiovale düzeyinde akut-subakut enfarkt alanı izlendi. Hasta bir defa epilepsi nöbeti geçirdi. Beyinde tümör ihtimali var mı?


Cevap (1)

Merhaba. Evet, beyinde tümör ihtimali yok denemez. Sol serabral hemisferde sentrumsemiovale düzeyinde akut-subakut enfarkt alanı, beyindeki damarlardan birinin tıkanmasına bağlı olarak beynin o bölgesindeki dokuların ölmesine neden olan inmeyi ifade eder. İnme, beynin oksijensiz ve kansız kalmasına neden olarak nöbetlere neden olabilir. Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal büyümeleridir. Beyindeki tümör dokusu, beynin sinir hücrelerine baskı yaparak veya beynin normal işlevini bozarak nöbetlere neden olabilir.Hastanın daha önce bir defa epilepsi nöbeti geçirmiş olması, beyninde bir tümör olabileceğinin bir işareti olabilir. Ancak, bu durum tek başına bir tümör tanısı koymak için yeterli değildir. Hastanın bu açıdan daha detaylı incelenmesi gerekir. Hastanın beyninde tümör olup olmadığını belirlemek için beynin bilgisayarlı tomografisi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) çekilmesi gerekir. 

 

Yeni Sorular


Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

brcn.mnks@gmail.com - 2 gün önce

Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

Bulgular: Desendan aortayı çevreleyen, sol hiler bölgede pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle lezyonu izlendi. Desendan aortada ve arkus aortada distale kadar yaygın periferik trombus materyalleri izlenmiştir ne demek? Sağ ve sol memede ve koltuk altında da şişlikler var.


Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Gizli Profil - 2 gün önce

Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Merhaba, Ben 2 yıl önce burun estetiği yaptırdım. 1. yılım dolduktan sonra burnumdaki kemer hala durduğu için doktorum burun törpüsü yaptı, ama 2. yılımın sonlarına doğru burnumun ortasında büyük bir şişlik oluştu ve doktorum bu durumla ilgilenmedi. Sebebini anlayamadım. Sizce neden bu şekilde?


MR raporu özeti

glnzklbs - 3 gün önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Yüzde yanma ve kızarma

Gizli Profil - 3 gün önce

Yüzde yanma ve kızarma

Yüzümü her zaman kullandığım cilt ürünleri ile temizledim ve bir anda yanıp kızarmaya başladı. Şu anda gerçekten acı çekiyorum. Sebebi nedir?


Dayanılmaz bir ağrı var.

Gizli Profil - 3 gün önce

Dayanılmaz bir ağrı var.

1 aya yakın dayanılmaz bir ağrı var. İğneler, ağrı kesiciler ise yaramıyor? Neyim var ?