Çok sık sinüzit enfeksiyonları geçiriyorum.

Ktlhnycl#Sinüzit - 2 ay önce

Çok sık sinüzit enfeksiyonları geçiriyorum.

Merhaba, ergenlik döneminde sık geçirdiğim ÜSYE'ler sebebitle 18 yaşında bademcik ameliyatı oldum. O günden beri özellikle bahar dönemleri başta olmak üzere heryıl 2-3 kez sinüzit enfeksiyonları geçiriyorum. Son yıllarda bu enfeksiyonların fazlalaşması nedeniyle geçen yıl küçük bir deviasyon ve sinüs ameliyatı geçirdim. Tüm bunlara rağmen sıkıntılarım hala geçmedi. 2-3 ayda bir akut sinüzit için antibiyotik tedavisi görüyorum. Antibiyotikler bünyemi gerçekten yormaya başladı. Şu an 46 yaşındayım. Doktorlar, şikayetlerimin temelinde genelde allerjik reaksiyonların olduğunu söylüyorlar. Önümüzdeki süreçte bu sorunla nasıl daha etkin mücadele edebilirim? Önerilerinizi benim için önemlidir.


Cevap (1)

Merhaba. Sinüzitin burun (septum) deviasyonu dışında başka nedenleri de vardır. Örneğin nazal polip, alerji, küf mantarları, bağışıklık sisteminde zayıflama, sigara kullanımı, kistik fibrozis, uçakla sık seyahat etmek gibi nedenler de sinüzit yapabilir. Tedavi de altta yatan nedene göre yapılmalıdır. Sinüzit tedavi edilemezse kronikleşir. Eğer sinüzit kronikleşmişse ilaç ile tedavi edilemez. Böyle durumlarda sinüzit ameliyatı gündeme gelir. Kronik sinüziti olan hastalara “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da  “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilir. Bu ameliyatlarda sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer bozukluklar düzeltilir ve sinüslerin kanalları açılır. Size tavsiyem endoskopik sinüs cerrahisinde deneyimli bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz. 

Yeni Sorular


Hepatit B hastalığı diyebilir miyiz?

Gizli Profil - 13 saat önce

Hepatit B hastalığı diyebilir miyiz?

Anti HBs 15,66, anti HBe 2.16, HBs Ag ve HBe Ag değerleri normal, anti HIV negatif. Hepatit B hastalığı diyebilir miyiz?


Genital bölgemde kaşıntılı sedef oluştu.

subutayk - 15 saat önce

Genital bölgemde kaşıntılı sedef oluştu.

Merhabalar Değerli Hocam. Genital bölgemde bir rahatsızlık dolayısıyla fito ve madescar kremlerini kullandım, ancak bu kremleri kullandıktan 1 hafta kadar sonra genital bölgemde kaşıntılı sedef oluştu. Bu kremleri kestim bu rahatsızlık kalıcı mıdır? Yoksa kremleri kestiğim için zamanla kendiliğinden geçer mi? Cevabınız için teşekkürler saygılarımla.


Bilateral cilt kalınlıkları ve sinyal intensitesi normaldir.

Pelin - 17 saat önce

Bilateral cilt kalınlıkları ve sinyal intensitesi normaldir.

Bilateral cilt kalınlıkları ve sinyal intensitesi normaldir. Her iki meme parankimi yoğun heterojen fibroglandüler paterndedir. IVKM sonrası dinamik kontrastlı incelemede her iki meme parankiminde belirgin zemin kontrastlanması görülmektedir. Bilateral meme parankimi içerisinde birbirine yakın bitişik komşulukta yer yer birbirlerinden sınırları net ayrılamayan sağda büyüğü orta-iç kadranda 2.5 cm, solda büyüğü alt-dış kadranda 3 cm ebadında olmak üzere multipl sayıda kistler izlenmiştir. Kistlerin bazıların içeriği yoğun görünümdedir. IVKM sonrası dinamik kontrastli incelemede kistlerin bazılarında ince periferik kontrast tutulumu görülmektedir. IVKM sonrası dinamik kontrasti CERRAHI POL-Dr incelemede sol meme üst-diş kadranda 16x17 mm ebadında makrolobüle konturlu, içinde kalın septalar içeren. septalarında ve periferinde kontrast tutulumu görülen kompleks kistik lezyon izlenmiştir (BIRADS 3). Ayrica IVKM sonrası incelemede sol memede en büyüğü saat 9-10 aralığında derin yerleşimli 9x10 mm ebadında olmak üzere3-4 adet nodüler homojen kontrastlanan lezyon alanları izlenmektedir (adenozis?, BIRADS 3). 0 Retromammer alanlar ve pektoral kas-fasya doğaldır. Sol aksiller fossada büyüğü 14mm ebadında olmak üzere birkaç adet yağlı hilusları seçilebilen LAP lar izlenmiştir(reaktif 7). Sol memede BIRADS 3 meme MR bulguları, yakın takip önerilir. Hocam sonucu açıklar mısınız?


Bekaret hapı nereden temin edebilirim?

Cicek - 18 saat önce

Bekaret hapı nereden temin edebilirim?

Bekaret hapı nereden temin edebilirim? Çok zor durumdayım. Lütfen yardım edin.


Sevgilim ile beraber cinsel ilişkiye girdim.

Gizli Profil - 20 saat önce

Sevgilim ile beraber cinsel ilişkiye girdim.

Merhabalar, Sevgilim ile beraber cinsel ilişkiye girdim ve pek yapamadığımız için yapmamayı tercih ettik. Aklımızda soru işareti kalmaması için hap kullandık. Dün 16.00 17.00 arası ella içirdim ve bugün tekrar denedik. Aynı saatlerde ve yapabildik korunmasız bir şekilde ama içine boşalmadım. Sevgilimde regl dönemindeydi, 6.7 günüydü, kanaması devam ediyordu. Herhangi bir sorun olur mu? Merak ediyoruz, tedirginiz biraz, içimizi rahatlatmak istiyoruz. Şimdiden teşekkürler...