Erkek arkadaşım yoğun bakımda yatıyor, menenjit olduğu söylendi.

Erkek arkadaşım yoğun bakımda yatıyor. Menenjit olduğu söylendi. Geçen pazartesi ateşi başladı, dayanılmaz bir baş ağrısı vardı. Ablası hemşire diye evde serum taktı ama kendine gelmedi. Salı günü hastaneye gitti, yatış verdiler, oradaki doktorlar menenjit şüphesinden dolayı buna yönelik tedavi uyguladı. 3 hafta önce fazla şiddetli olmayan araba kazası geçirdi. Belki kafasına darbe almış olabilir dediler. Geçtiğimiz cuma günü nöbet geçirmiş, ağzı kilitlenmiş, yataktan düşüp ağzından sıvı gelmiş. Bu yüzden sabah doktorlar yoğun bakıma aldı. Onun öncesinde beni hatırlıyordu, uzun cümleler kuruyordu, ondan sonra fazla tepki vermemeye başladı. Dünden önceki gün yoğun bakımda beni hatırlamayıp bu kim diye sordu. İlaçların etkisinden diye düşündük, daha öncesinde hemşirelere bakıcısına beni anlatmış. Bunları hatırlıyor, hatta beni görmek istediğini söylemişti. Hatırlayamayınca korktuk, dün ziyaret ettiğimde öpücük attık, el salladık yine bu şekilde tepki verdi, konuşuyordu ama eskisi gibi değildi. Bu gün iki adımı bile hatırladı hemşire sorunca bir arkadaş dedi benim için. Doktorları geldiğinden daha iyi, durumu orta-iyi dedi. Acaba ilaçların etkisiyle mi böyle, yoksa kalıcı bir hasar var mıdır acaba? Beyninde ve omurilik soğanında iltihap var Biz kalıcı olmasından çok korkuyoruz Ajite durumu olduğu için uyutuyorlar bu gün ilk defa yemek yemiş


Cevap (1)

Merhabalar. Bahsettiğiniz bulgular menenjitte görülebilir. Menenjit, beyin ve omuriliği saran zarın iltihabıdır. En sık görülen belirtileri ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir.  3 hafta önce bir kaza geçirdiğinden bahsediyorsunuz. Kafa travmasının belirtileri bir süre sonra da ortaya çıkabilir. Kafa travması sonucu oluşan kafa tabanını oluşturan kemiklerdeki kırıklar, bakteriyel menenjite neden olabilir. Bu kırıklar sonucu burun kemiği etrafındaki paranazl sinüs veya burundaki bakteriler beyin zarlarına ulaşarak menenjite neden olabilir. Daha detaylı bilgiyi doktorlarınızdan alabilirsiniz. geçmiş olsun. 

Yeni Sorular


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 7 saat önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 1 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?


Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Gizli Profil - 2 gün önce

Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Selâmlar hocam. Tahlillerime bakar mısınız, hastalığım ne olabilir? 


Sol göğüste baskı hissi

RIZA CAN SARIŞAN - 2 gün önce

Sol göğüste baskı hissi

Hocam Merhaba, Sol göğüs kısmında tarif edemediğim ama beni rahatsız eden bir baskı hissi var. Sanki bişey orayı sıkıyormuş gibi, elimle göğüsün üstüne baskı yapıp ileri geri hareket ettirdiğimde kıtır kıtır ses geliyor sağ göğüsümde böyle bir durum yok. Bu his ile beraber sol kolumda sürekli olmamakla beraber ağrı oluyor bazen az bazen çok oluyor uyuşma gibi bir his, bazen de elimde karıncalanma hissi oluyor. Ağrı bazen sol kısmımdan gidip sağ kolumda aynı hisleri yaşıyorum ve belki 2 belki 4 gün sonra tekrar sol tarafıma geçiyor. Kardiyoloji doktoruna gittim, ekg, efor testi ve kan testi verdim sonuçlar temiz çıktı ama bu ağrılar devam ediyor. Kalp damarları tıkanıklı ya da göğüs kafesi ile ilgili olabilir mi ?


Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Berk - 4 gün önce

Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Efendim merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Benim sorunum 2 hafta önce askeri heyete girdim. Burada 12 doktordan sağlam imzası almam gerekiyordu. Bu süreçte çok heyecan yaptım, geçer miyim kalır mıyım gibisinden. Kalbimin göğsümde attığını hissediyorum ve gözle görülür şekilde kalbim atıyor. Bu rahatsızlık veriyor bana, derin nefes alma isteği oluyor. Bana daha önce böyle birşey olmamıştı, böyle hafif ağrır gibi oluyor ama en rahatsız edicisi gözle mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum. Askeri heyette minimal mitral yetmezlik ve minimal triküspit yetmezlik ile ef %60 dendi, sağlam verdiler. Bu his geçmeyince dışarıdan bir kardiyoloji doktoruna gittim. O da ekg ve eko bakarak kalbin sağlam dedi, sabah akşam yarım dideral kullan dedi. Benim anlam veremediğim sol göğsümde rahatsız veren bir his var, bakınca memem oynuyor. Elimi üstüne koyunca kalbim sert atıyor gibi. Diğer doktorların bütün bölümlerinden geçtim, kan sonuçlarım, akciğer filmleri vs bir sorun yok, sadece midem rahatsızlandı ve ishal durumum devam ediyor. Karnımda gaz baya var. Acaba bu durum baskı yapıyor olabilir mi? Karnımı ellediğimde böyle damar atıyor, ayrıca uzandığımda inip kalkıyor göbeğim ve biraz nabzımı yükseltmeye çalıştım. Zıplama tarzında hareket yapıp nabzım arttı, göbeğimin attığını fark ettim göbek bölgem. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.