Geçen sene 38. haftalık ölü doğum yaptım.

Mervedrl#Beyin & Sinir - 3 ay önce

Geçen sene 38. haftalık ölü doğum yaptım.

Merhabalar. Geçen sene 38. haftalık ölü doğum yaptım. Bu doğumum normal doğum oldu. Doğumdan 1 veya 2 hafta sonra aşırı derecede baş ağrılarım oldu. MR çektiler ve beynimde damar tıkanıklığı çıktı.Tedavi görmeye başladım. Kan sulandırıcı hap kullanıyorum. Ve baş ağrılarım tamamen yok olmustu. Ölü doğumdan 3 ay sonra tekrardan hamile kaldım.Hersey yolundaydı. Pıhtılaşma riskinin çok aza indiğini söyledi doktorum. Geçen hafta sezeryan doğum yaptım ve tekrardan bas ağrılarım başladı. Tekrardan MR istediler ve tekrardan beynimde pıhtılaşma oluştuğunu söylediler. İlaç kullanmaya devam ediyorum. Baş ağrılarım çok şükür geçti. Fakat stajyer doktorların gelip bana söyledikleri şeyleri kafama çok taktım. Biliyorum bu benim için çok riskli bir durum. Felç de kalabilirdim. Doktorların söylediği cümle ise, "senin biy daha hamile kalmaman gerekiyor. Daha kötü sonuçlar olabilirdi". Ben tedavi sürecimde gayet iyiydim. iyileşmiştim. Benim vücudum doğumu kaldırmıyor mu? Aklıma bu takılıyor. Bir daha hamile kalmak istesem 3-4 sene sonra. Bu mümkün mü değil mi? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.


Cevap (1)

Merhabalar. Evet, yaşadığınız bu durum gerçekten çok zor. İki doğumunuzdan sonra da beyninizde pıhtılaşma meydana gelmiş olması, sizin için ciddi bir risk teşkil ediyor. Stajyer doktorların söylediği gibi, tekrarlayan pıhtılaşmalar, felç, beyin kanaması gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Sizin durumunuzda, bir daha hamile kalıp kalmama kararının verilmesi, çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bu kararı vermeden önce, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Pıhtılaşma riskiniz ne kadar yüksek? Pıhtılaşma riskinizi etkileyen faktörler arasında, aile öyküsü, genetik faktörler, yaşa bağlı faktörler ve bazı hastalıklar yer alır. Bu faktörleri değerlendirerek, pıhtılaşma riskinizin ne kadar yüksek olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Hamilelik ve doğum, pıhtılaşma riskinizi nasıl etkiler? Hamilelik ve doğum, pıhtılaşma riskinizi artıran faktörlerdir. Hamilelikte, kanın pıhtılaşmaya daha yatkın olması nedeniyle, pıhtılaşma riskiniz daha da artar.
  • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı, pıhtılaşma riskinizi ne kadar azaltır? Kan sulandırıcı ilaçlar, kanın pıhtılaşmasını önleyerek, pıhtılaşma riskini azaltır. Ancak, kan sulandırıcı ilaçlar da bazı riskler taşır. Bu nedenle, kan sulandırıcı ilaçların kullanımının sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla birlikte değerlendirmeniz gerekir.
  • Bir daha hamile kalırsanız, bebek için riskler nelerdir? Hamilelik ve doğum, bebek için de riskler taşır. Pıhtılaşma riskiniz yüksekse, bebeğiniz için de pıhtılaşma riski artar. Bu nedenle, bebek için riskleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu faktörleri değerlendirerek, en uygun kararı siz verebilirsiniz. Bu kararı vermeden önce, bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna danışmanız önemlidir.

3-4 yıl sonra hamile kalmak isterseniz, bu süre zarfında pıhtılaşma riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu önlemler arasında, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, kilo kontrolü sağlamak ve sigara içmemek yer alır. Ayrıca, kan sulandırıcı ilaçların kullanımının da pıhtılaşma riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini unutmayın.

İlgili Sorular


Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Penisilin uyku ve halsizlik yapar mı ?


Beyincik kisti

uduman - 1 yıl önce

Beyincik kisti

Merhaba hocam. 21 yaşındayım. Mide bulantısı ve baş dönmesi sebebi ile hastaneye gittim. MR sonucu, beyinciğe baskı yapan doğuştan gelen bir kist olduğunu öğrendim. Şu anda ilaç tedavisi görüyorum fakat hala baş dönmesi ve mide bulantım var. Ne yapacağımı bilemiyorum hocam. Yardımcı olursanız sevinirim.


Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Ayse - 1 yıl önce

Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Merhaba hocam, benim babam 65 yaşında. Bundan 5 sene önce idrarda kanama nedeni ile Çam ve Sakurada bir Üroloji doktoruna başvurduk. Orda yapılan tetkikler sonrası mesanede tümör olduğu söylendi. Bunun üstüne ameliyat olduk. Ancak bu ameliyatla kalmadı daha sonra 5 defa daha mesane tümörü nedeni ile ameliyat yapıldı. Babam 1 haftadan beri sondalı idrar yapmakta Siz ne önerirsiniz ne yapmamız gerekir?


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,


Yeni Sorular


Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

brcn.mnks@gmail.com - 2 gün önce

Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

Bulgular: Desendan aortayı çevreleyen, sol hiler bölgede pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle lezyonu izlendi. Desendan aortada ve arkus aortada distale kadar yaygın periferik trombus materyalleri izlenmiştir ne demek? Sağ ve sol memede ve koltuk altında da şişlikler var.


Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Gizli Profil - 2 gün önce

Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Merhaba, Ben 2 yıl önce burun estetiği yaptırdım. 1. yılım dolduktan sonra burnumdaki kemer hala durduğu için doktorum burun törpüsü yaptı, ama 2. yılımın sonlarına doğru burnumun ortasında büyük bir şişlik oluştu ve doktorum bu durumla ilgilenmedi. Sebebini anlayamadım. Sizce neden bu şekilde?


MR raporu özeti

glnzklbs - 3 gün önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Yüzde yanma ve kızarma

Gizli Profil - 3 gün önce

Yüzde yanma ve kızarma

Yüzümü her zaman kullandığım cilt ürünleri ile temizledim ve bir anda yanıp kızarmaya başladı. Şu anda gerçekten acı çekiyorum. Sebebi nedir?


Dayanılmaz bir ağrı var.

Gizli Profil - 3 gün önce

Dayanılmaz bir ağrı var.

1 aya yakın dayanılmaz bir ağrı var. İğneler, ağrı kesiciler ise yaramıyor? Neyim var ?