Hipotiroidi için atom tedavisi olmam gerekir mi?

Gizli Profil#Tiroid - 7 ay önce

Hipotiroidi için atom tedavisi olmam gerekir mi?

Merhaba hocam 43 yaşındayım ve 2010-2013 yillari arasi hipotiroid idim.propocil 2*1 kullandim. 2013-2016 mayis ayina kadar ilac kullanmadim degerlerim iyi oldugu icin. Endokronoliji doktorum cerrahi tedavi dedi. Sonra universite hastanesinde diger bi doktorum once atom tedavisi yapalim dedi ancak ben tam emin olamadım. Yardım ederseniz cok iyi olur hocam.


Cevap (1)

Prof. Dr. Adem Akçakaya Gastroenteroloji Cerrahisi, Genel Cerrahi - 7 ay önce

Geçmiş olsun. Radyoaktif iyot tedavisi, halk arasında atom tedavisi olarak bilinir. Bu tedavide radyoaktif iyot (ışın yayan iyot) hastaya ağız yoluyla verilir. Bu tedavi tiroid kanseri nedeniyle ameliyat olmuş bazı hastalarda ameliyattan sonra kullanılır. Eğer tiroid bezindeki tümör çok büyükse veya tümör tiroid bezinin dışına taşmışsa, ameliyattan sonra ek tedavvi olarak hastaya atom tedavisi uygulanır.  Ayrıca atom tedavisi tiroid bezinin aşırı çalıştığı bazı hastalarda da kullanılabilir. Hipotiroidide bu tedavi kullanılmamaktadır. 

 

Yeni Sorular


Sürekli yorgunluk hissediyorum.

Gizli Profil - 12 saat önce

Sürekli yorgunluk hissediyorum.

Merhaba benim sürekli yorgun olma halim var, sürekli gün içinde uykum geliyor. Bunun geçmesi için ne yapmalıyım?


Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesine faydalı olur mu?

aykutsaglam - 3 gün önce

Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesine faydalı olur mu?

Merhabalar hocalarım, yüksek tansiyondan daha önce kardiyolojiye gittim ekg, eko çekildi temiz çıktı böbreklere bakıldı problem gözükmedi. Holter takıldı sonucuna bakarak doktor tansiyon hastası değilsin dedi. Ancak tansiyonum gündüz 13 8 / 13 7 çıkıyor akşamları 14 9 ancak tansiyonumun yükseldiğini 17 11 gibi rakamlara ulaştığında anlıyorum. Kilo fazlam var. Home ofis çalıştığım için neredeyse hiç hareket etmiyorum. ve maalesef uyku düzenimde yok. Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesinde faydalı olur mu. 14 9 korkulacak bir değer midir ilaç tedavisi gerektirir mi. Teşekkürler.


İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

emine2407 - 4 gün önce

İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

Merhaba, Bende mantar enfeksiyonu vardı kadın doğuma gittim ilaçlarla geçti . Çocuk düşünüyoruz korunmuyoruz. 3 4 gündür . Dünden beri idrar sırasında ve sonrasında yanma var neyle alakalı olabilir ve ilişkiye devam edebilir miyiz hamileliğe engel olur mu?


Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorum. Ne olabilir?

Gizli Profil - 5 gün önce

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorum. Ne olabilir?

Anemi nedeni ile dahiliye uzmanına gittim ve eczaneden kan serumu alarak, ilk gün 2, ikinci gün ise 3 adet takıldı. Ancak ikinci günde tam serum biterken, alerji olduğum anlaşıldı ve damardan Avil verildi. Avil verildikten sonra aşırı yanma oldu, belim kırılacak gibi ağrımaya başladı, bir serum daha taktılar, kemik ağrısı, aşırı derece şişlik ve kabartı oldu. Serum bittikten sonra çıkarken kapı önünde düşük tansiyondan baygınlık geçirdim, 2 serum daha taktılar ancak ne bilmiyorum. O günden beri (1 hafta oldu.) yoğun göğüs ağrısı, nefes darlığım var. Merdiven çıkamıyorum, nefesimi düzenleyemiyorum, konuşurken nefesimden tıkanıp öksürmeye başlıyorum. 2 gündür bu nefes darlığı ve göğüs ağrısı artmaya başladı. Ne oluyor hiçbir fikrim yok. 16 yaşındayım, kızım.


Paratitoid  (parat) hormon baktırmam gerekiyor mu?

gonul - 6 gün önce

Paratitoid (parat) hormon baktırmam gerekiyor mu?

17 yaşında kızımım tahlil sonucunda kalsiyum 10.08 ürik asit 6.02 çıktı. Parot hormonuna baktırmam gerekir mi? Teşekkür ederim. Günlük en az 3 lt su tüketir