Karaciğer enzimlerinin yüksek olması

Elifbiçer#Karaciğer - 1 hafta önce

Karaciğer enzimlerinin yüksek olması

Merhaba hocam. 7 yaşında özel gereksinimli kızıma anesteziyle diş çekimi için tahlil yaptırdık sonuçları aşağıdaki gibidir. Çocuk doktoru karaciğer enzimlerinin yüksek olduğunu ama anesteziye engel bir durum olmadığını söyledi. Beyin gelişimi için takviyeler kullanıyoruz. Bununla ilgili olabileceğini söyledi bir de hepatit b değerinin düşük olduğunu söyledi. Tekrar aşı yaptırmamızı önerdi. Aile hekimimizse karaciğer değerleri yüksekken aşı yüklemek doğru olur mu bilemedim dedi ve bir süre takviyeleri kesip tekrar tahlil yaptırmamızı önerdi. Sizin öneriniz ne olur? Bu tahlil sonuçları endişelenecek düzeyde mi, beklersek geç kalmışlık durumu söz konusu olur mu? Tahlil sonuçlarını bir de siz yorumlarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.


Cevap (1)

Merhabalar. Kızınızın hemoblobin değeri hafif düşük, karaciğer enzim seviyeleri normal aralığın dışında. ALP: 173 U/L (normalden önemli ölçüde yüksek), SGOT: 62 U/L (normalden biraz yüksek). Ancak; normal değerlerin laboratuvardan laboratuvara değişiklik gösterdiğini, farklı zamanlarda yapılmış bir kaç değer olmasının iyi olacağını ve enzim seviyelerinin tek başına herhangi bir tanı koymak için yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Enzimlerin ne kadar süredir yüksek olduğunu ve diğer semptomların olup olmadığını bilmek önemlidir. Kızınızın sağlığı ile ilgili endişeleriniz için daima bir doktora danışmanız en doğrusudur.

Kızınızın özel durumu için birden fazla doktordan farklı görüş alabilirsiniz. Farklı doktorlar size farklı bakış açıları sunabilir ve en doğru tedavi planını oluşturmanıza yardımcı olabilir. Karaciğer enzim yüksekliği için bir çocuk hepatoloğuna gözükün. Bu doktorlar, çocuklarda karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış olan çocuk doktorlarıdır. Aşı yaptırmadan önce bir çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışın. Enfeksiyon uzmanı, kızınızın aşı durumunu ve karaciğer enzimlerinin yüksekliği arasındaki ilişkiyi değerlendirebilir.

İlgili Sorular


Beyin MRG inceleme

ozkan20 - 2 yıl önce

Beyin MRG inceleme

Merhabalar. baş dönmesi nedeniyle nöroloji doktoruna gittim. beyin mr istedi. raporda koyu yazılarla sağ lateral ventrikül sola oranla asimetrik hafif geniştir. bilateral fronta loplarda derin beyaz cevherlerde t2a hiperintens milimetrik nodüler sinyal intensite değişiklikler izlenmektedir.ayrıca tanıda kronik mikroanjiyopatik değişikliklerdüşünülebilir.hastanın klinik bulgular ile korolesyonu önerilir. pons sol yarısında tüm sekenslarda BOS ile izointens milimetrik nodüler görünüm izlendi (laküner enfarkt ?, perivasküler genişleme?) yazıyordu. doktoruma göstereceğim ama henüz randevu alamadım. merak içindeyim. bunlar ne demek? teşekkürler.


Yeni Sorular


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 7 saat önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 2 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?


Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Gizli Profil - 2 gün önce

Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Selâmlar hocam. Tahlillerime bakar mısınız, hastalığım ne olabilir? 


Sol göğüste baskı hissi

RIZA CAN SARIŞAN - 2 gün önce

Sol göğüste baskı hissi

Hocam Merhaba, Sol göğüs kısmında tarif edemediğim ama beni rahatsız eden bir baskı hissi var. Sanki bişey orayı sıkıyormuş gibi, elimle göğüsün üstüne baskı yapıp ileri geri hareket ettirdiğimde kıtır kıtır ses geliyor sağ göğüsümde böyle bir durum yok. Bu his ile beraber sol kolumda sürekli olmamakla beraber ağrı oluyor bazen az bazen çok oluyor uyuşma gibi bir his, bazen de elimde karıncalanma hissi oluyor. Ağrı bazen sol kısmımdan gidip sağ kolumda aynı hisleri yaşıyorum ve belki 2 belki 4 gün sonra tekrar sol tarafıma geçiyor. Kardiyoloji doktoruna gittim, ekg, efor testi ve kan testi verdim sonuçlar temiz çıktı ama bu ağrılar devam ediyor. Kalp damarları tıkanıklı ya da göğüs kafesi ile ilgili olabilir mi ?


Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Berk - 4 gün önce

Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Efendim merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Benim sorunum 2 hafta önce askeri heyete girdim. Burada 12 doktordan sağlam imzası almam gerekiyordu. Bu süreçte çok heyecan yaptım, geçer miyim kalır mıyım gibisinden. Kalbimin göğsümde attığını hissediyorum ve gözle görülür şekilde kalbim atıyor. Bu rahatsızlık veriyor bana, derin nefes alma isteği oluyor. Bana daha önce böyle birşey olmamıştı, böyle hafif ağrır gibi oluyor ama en rahatsız edicisi gözle mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum. Askeri heyette minimal mitral yetmezlik ve minimal triküspit yetmezlik ile ef %60 dendi, sağlam verdiler. Bu his geçmeyince dışarıdan bir kardiyoloji doktoruna gittim. O da ekg ve eko bakarak kalbin sağlam dedi, sabah akşam yarım dideral kullan dedi. Benim anlam veremediğim sol göğsümde rahatsız veren bir his var, bakınca memem oynuyor. Elimi üstüne koyunca kalbim sert atıyor gibi. Diğer doktorların bütün bölümlerinden geçtim, kan sonuçlarım, akciğer filmleri vs bir sorun yok, sadece midem rahatsızlandı ve ishal durumum devam ediyor. Karnımda gaz baya var. Acaba bu durum baskı yapıyor olabilir mi? Karnımı ellediğimde böyle damar atıyor, ayrıca uzandığımda inip kalkıyor göbeğim ve biraz nabzımı yükseltmeye çalıştım. Zıplama tarzında hareket yapıp nabzım arttı, göbeğimin attığını fark ettim göbek bölgem. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.