Karaciğer parankim dansitesi yağlanmaya sekonder azalmıştır.

wehrmacht#Karaciğer - 11 ay önce

Karaciğer parankim dansitesi yağlanmaya sekonder azalmıştır.

Merhaba, öncelikle bu siteye emek verenlere ve bilgilendirme sağlayan tüm doktorlarımıza çok teşekkürler, saygılarımı sunarım. 26 yaşındayım ve 3 yıl önce kadar karaciğer yağlanması var denilmişti, fakat bu süreç içerisinde çok dikkat etmedim ve aşırı alkol alımına devam ettim (2 günde bir 35'lik votka/viski türevi bir alkol ve peşine 4-5 adet bira içiyorum). Son 3 haftadır inanılmaz bir yorgunluk ve iştah kaybı başladı, 110 kg'dan 101 kg'a düştüm. Bunun üzerine devlet hastanesinin aciline başvurdum ve tomografi çekilip kan tahlili yapıldı. Tomografide sadece "Karaciğer parankim dansitesi yağlanmaya sekonder azalmıştır. " kısmı siyah yazıyla yazıldı ve doktorumuz "karaciğerindeki yağlanmada bir sorun olabilir de olmayabilir de, ultrason çektirsen daha iyi olur" dedi. Kan tahlilinde ALT değeri 99 çıktı, Kreatinin 1.2 çıktı, GGT 110 çıktı, WBC 15,17 NEUTH# 9,76 çıktı. Uzun bir şekilde yazıp vaktinizi almak istemiyorum, "Karaciğer parankim dansitesi yağlanmaya sekonder azalmıştır. " kısmı tam olarak ne anlama geliyor ? Sekonder ikincil demekmiş, araştırdığım kadarıyla yani 2. seviye karaciğer yağlanması mı yaşıyorum ? ve sizce yağlanmanın daha ileri olup tomografide görülememe imkanı var mı ? Çünkü 1 -2 dakika yürüdüğümde bile inanılmaz terliyorum ve yoruluyorum, nabzım 160-170'lere çıkıyor ve sürekli safra kusuyorum. Sizden ricam daha net bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim, tekrardan çok teşekkür ederim, saygılarımla.


Cevap (1)

Merhabalar. Öncelikle hastalar soruyor sitesi ile ilgili düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesidir. Karaciğerde biriken yağ, zamanla karaciğerin hacim olarak büyümesine neden olur. Karaciğer yağlanması daha çok aşırı kilo ve alkol tüketimine bağlı olarak gelişir. İlk zamanlar basit yağlanma olarak ortaya çıkan bu durum, zamanla karaciğerde iltihaplanma neden olarak yağlı karaciğer hastalığına (steatohepatit) yol açabilir. Bu durum siroz ve kanser gelişimi açısından da risk oluşturmaktadır. ALT ve GGT karaciğer fonksiyonları gösteren testlerden biridir ve normal değeri Sizin bu değerleriniz yüksek. Alkol ve karaciğer yağlanmasına bağlı olabilir. Kandaki lökosit (WBC) değeriniz de normalden yüksek. Enfeksiyon ya da başka bir nedene bağlı olabilir. 

Karaciğer yağlanması genellikle herhangi bir belirtiye nede olmaz. Ancak çabuk yorulma, halsizlik, bitkinlik, aşırı terleme, nefes darlığı, kaşıntı, karnın sağ üst kısmında dolgunluk hissi gibi belirtilere neden olabilir.

Bu bilgilerden sonra asıl sorunuza gelecek olursak; 

Parankim, bir organın görev gören asıl dokusudur. Karaciğer parankimi denildiği zaman, karaciğerin asıl iş yapan hücrelerin tamamı anlaşılır. ‘’Karaciğer parankim dansitesi yağlanmaya sekonder azalmıştır^ demek; karaciğerde aşırı yağ birikimi nedeniyle, asıl karaciğer hücreleri göreceli olarak azalmış ve azınlık durumuna düşmüştür demektir.  Size tavsiyem bir gastroenteroloji uzmanına gitmenizdir. Doktorunuz bu konularda size daha fazla bilgi verecektir. Geçmiş olsun. 

 

İlgili Sorular


Beyin MRG inceleme

ozkan20 - 2 yıl önce

Beyin MRG inceleme

Merhabalar. baş dönmesi nedeniyle nöroloji doktoruna gittim. beyin mr istedi. raporda koyu yazılarla sağ lateral ventrikül sola oranla asimetrik hafif geniştir. bilateral fronta loplarda derin beyaz cevherlerde t2a hiperintens milimetrik nodüler sinyal intensite değişiklikler izlenmektedir.ayrıca tanıda kronik mikroanjiyopatik değişikliklerdüşünülebilir.hastanın klinik bulgular ile korolesyonu önerilir. pons sol yarısında tüm sekenslarda BOS ile izointens milimetrik nodüler görünüm izlendi (laküner enfarkt ?, perivasküler genişleme?) yazıyordu. doktoruma göstereceğim ama henüz randevu alamadım. merak içindeyim. bunlar ne demek? teşekkürler.


Yeni Sorular


Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

Gizli Profil - 18 saat önce

Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

"Sağ yüzeysel inguinal bölgede en büyüğü 13 x 26 milimetre boyutunda bazıların korteksi kalınlaşmış reaktif olabilecek oval şekilde lenf nodları ile yağ doku heterojenite izlenmiştir parantez içinde (panikülit?) Klinik gerekli görülürse histopatolojik inceleme ve sonografik takip önerilir" 4 aydır geçmeyen sağ kasık bölgemde bir şişlik var yaklaşık 3 cm uzunluğunda. Ağrısız. İlk farkettiğimde ultrason sonucu olarak bu paylaştığım rapor çıktı ve 1 kuru antibiyotik verdiler. Ondan sonra biraz küçülme oldu eskisi kadar cilt yüzeyine yakın değil. 36 yaşındayım kronik hastalığım yok. 2 sezeryandan başka ameliyat geçmişim yok. Alkol sigara yok. Tekrar doktora gitmeli miyim? Lenf kanseri yada başka bir kanserle ilgisi olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.


Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Gizli Profil - 23 saat önce

Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Ne zaman beyaz kıyafet giysem koltuk altı, sırt veya göbek kısmı sararıyor. Terimle alakalı bir sorun olabilir mi acaba? 


Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Gizli Profil - 1 gün önce

Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Merhabalar. 13 gün önce sol testiste dönme yaşadım, gün içinde müdahle edildi kurtarıldı. 6 gün önce kontrollerimi yaptım ve durumumun çok iyi gittiğini artık tedavi gerekmediğini söylediler. İnternetten araştırdığıma göre ameliyattan 2-4 hafta sonra masturbasyon yapılması gerekiyormuş ancak ben dayanamadım. Daha 16 yaşındayım her sabah erekte uyanıyorum ve şortla durduğum için evin içinde sıkıntı oluyor saat başı kalkıyor ben de biraz rahatlamak için masturbasyon yaptım. Pek bir ağrım olmadı yavaş yavaş yaptım ancak garip hissettim normal mİ ve sıkıntı yaratır mı? Merak ediyorum ama kendimi gerçekten 2-3 gündür çok iyi hissediyorum. Biraz da buna güvenerek yaptım başıma bir bela açar mıyım? Teşeklürler.


Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Gizli Profil - 1 gün önce

Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Merhaba. Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur, merkezden taban olan yerlerde? 


Boyunda lenf bezi şişliği

irotug - 1 gün önce

Boyunda lenf bezi şişliği

Merhaba. Çocukluğumdan beri genelde kan değerlerim düşük çıkıyor demir ilacı çok kullanırdım. Bir de boynumun sol tarafında düzenli olarak lenflerim şişiyor, ağrıyor, yutkundukça ekleyince de fark ediliyor. Son kan tahlilimde çıkan değerler beni korkuttu ama 2 doktor farklı şeyler söyledi. Biri önemsedi biri önemli değil dedi. Ekran görüntüsünü paylaşıyorum yorumlamanız için. Teşekkürler