Kendi kendine elle meme muayenesi nasıl yapılmalı?

Gizli Profil#Meme Kanseri - 1 yıl önce

Kendi kendine elle meme muayenesi nasıl yapılmalı?

Meme kanseri önlemi olarak elle göğüs kontrolünün nasıl yapılması gerekir ?


Cevap (2)

Prof. Dr. Adem Akçakaya Gastroenteroloji Cerrahisi, Genel Cerrahi - 6 ay önce

Muayene muayenesi gözle inceleme ve elle muayene olmak üzere iki bölümden oluşur. Memenin muayene edilecek olan bölgeleri, meme başları, memenin kendisi, koltukaltı bölgeleri ve meme altı bölgeleridir. Her kadın 20 yaşından itibaren ömür boyu olmak üzere ayda bir kez mutlaka memelerini muayene etmelidir. Adet gören kadınlarda meme muayenesi için en uygun zaman, adetin bitimini izleyen haftadır. Menopozdaki kadınlar ise her ayın belli bir günü olabilir.

Kadınların belirli aralıklarla düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapması çok önemlidir. Böylece, meme kanseri erken evrede iken fark edilebilir. Bu muayene, ayda bir kez, adet kanamasının başlamasından 5-7 gün sonra ve ayna karşısında yapılmalıdır. Düzenli olarak yapılan muayene, belli bir süre sonra kişinin kendi memesini tanımasına ve memede yeni ortaya çıkan kitleyi erken dönemde fark edebilmesini sağlar. Kendi kendine meme muayenesi için önce bir ayna karşısına geçmeli, eller bele konularak memelerin simetrik olup olmadığına bakılmalıdır. Memelerde görünür bir kitle olup olmadığına, meme başında çekilme, memenin derisinde çöküntü veya renk değişikliği olup olmadığı araştırılır. Daha sonra eller yukarı doğru kaldırılır ve aynı incelemeler tekrarlanır. Bundan sonraki aşama yatarak meme muayenesidir. Önce sağ meme muayene edilir. Sağ omuzun altına küçük bir yastık konulur ve sağ el başın arkasına getirilir. Daha sonra sol elin 2. ve 3. parmaklarının ucu ile meme muayene edilir. Muayeneye meme başının çevresinden başlanır. Meme dokusu hafifçe bastırarak saat yönünde olacak şekilde halka şeklinde hareketler ile memede bir hassasiyet ya da kitle olup olmadığına bakılır. Tüm meme muayenesi yapıldıktan sonra, koltuk altı muayene edilir. Daha sonra aynı şekilde sol meme ve koltukaltı da muayene edilir.

Yeni Sorular


Sürekli yorgunluk hissediyorum.

Gizli Profil - 13 saat önce

Sürekli yorgunluk hissediyorum.

Merhaba benim sürekli yorgun olma halim var, sürekli gün içinde uykum geliyor. Bunun geçmesi için ne yapmalıyım?


Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesine faydalı olur mu?

aykutsaglam - 3 gün önce

Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesine faydalı olur mu?

Merhabalar hocalarım, yüksek tansiyondan daha önce kardiyolojiye gittim ekg, eko çekildi temiz çıktı böbreklere bakıldı problem gözükmedi. Holter takıldı sonucuna bakarak doktor tansiyon hastası değilsin dedi. Ancak tansiyonum gündüz 13 8 / 13 7 çıkıyor akşamları 14 9 ancak tansiyonumun yükseldiğini 17 11 gibi rakamlara ulaştığında anlıyorum. Kilo fazlam var. Home ofis çalıştığım için neredeyse hiç hareket etmiyorum. ve maalesef uyku düzenimde yok. Egzersiz ve diyet tansiyonumun düşmesinde faydalı olur mu. 14 9 korkulacak bir değer midir ilaç tedavisi gerektirir mi. Teşekkürler.


İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

emine2407 - 4 gün önce

İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

Merhaba, Bende mantar enfeksiyonu vardı kadın doğuma gittim ilaçlarla geçti . Çocuk düşünüyoruz korunmuyoruz. 3 4 gündür . Dünden beri idrar sırasında ve sonrasında yanma var neyle alakalı olabilir ve ilişkiye devam edebilir miyiz hamileliğe engel olur mu?


Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorum. Ne olabilir?

Gizli Profil - 5 gün önce

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyorum. Ne olabilir?

Anemi nedeni ile dahiliye uzmanına gittim ve eczaneden kan serumu alarak, ilk gün 2, ikinci gün ise 3 adet takıldı. Ancak ikinci günde tam serum biterken, alerji olduğum anlaşıldı ve damardan Avil verildi. Avil verildikten sonra aşırı yanma oldu, belim kırılacak gibi ağrımaya başladı, bir serum daha taktılar, kemik ağrısı, aşırı derece şişlik ve kabartı oldu. Serum bittikten sonra çıkarken kapı önünde düşük tansiyondan baygınlık geçirdim, 2 serum daha taktılar ancak ne bilmiyorum. O günden beri (1 hafta oldu.) yoğun göğüs ağrısı, nefes darlığım var. Merdiven çıkamıyorum, nefesimi düzenleyemiyorum, konuşurken nefesimden tıkanıp öksürmeye başlıyorum. 2 gündür bu nefes darlığı ve göğüs ağrısı artmaya başladı. Ne oluyor hiçbir fikrim yok. 16 yaşındayım, kızım.


Paratitoid  (parat) hormon baktırmam gerekiyor mu?

gonul - 6 gün önce

Paratitoid (parat) hormon baktırmam gerekiyor mu?

17 yaşında kızımım tahlil sonucunda kalsiyum 10.08 ürik asit 6.02 çıktı. Parot hormonuna baktırmam gerekir mi? Teşekkür ederim. Günlük en az 3 lt su tüketir