Kortizon içermeyen astım ilaçları var mı?

Gizli Profil#Astım - 1 yıl önce

Kortizon içermeyen astım ilaçları var mı?

Merhaba. Çocuklugumdan beri astım hastaym, şuan 32 yaşındayım, uzun süredir hava yoluyla alınan astım ilaçları kullanıyorum. Neredeyse 20-25 sene olmuştur. Bana chusing sendromu tehsisi koyuldu. Vucudumda aşırı özellike üst bölgelerimde bir kilo artışı oldu. Yüksek tansiyon, cilt çatlakları bulunuyor. Endokrin uzmanı bir takım testler yaptı. Artık kortizon içerikli ilaç kullanmamamı önerdi. Kullandığım inhalerde az dozlu kortizon bulunuyor olsa da uzun süredir bu ilaçları kullandığımdan chusing sendromu geliştiğini söyledi. Bu konuda sormak istedigim kortizon içerikli olmayan astım ilaçları var mı ? Korktuğum şey astım ataklarım oldugunda ne yapacağım. Endokrin uzmanı gögüs hastalıkları uzmanı ilacı tedricen kesilmesi konusunda yazı yazdı, önümüzdeki hafta gögüs hastalıklarına muayane olacağım. Ancak kafamda sorular mevcut, sorularıma yanıt verebilirseniz sevinirim.


Cevap (1)

Merhabalar. Astım ilaçları iki gruba ayrılır. Bunlardan bir grubu koruyucu ve tedavi edici, diğer grubu ise rahatlatıcı (hava yollarını genişletici)  ilaçlardır. asıl tedavi edici olan birinci gruptaki ilaçlar astıma neden olan hava yollarındaki mikrobik olmayan iltihabı tedavi eder. Nefesle alınan bu ilaçlarda çok düşük dozlarda kortizon bulunur. Bunlar astımı tedavi eden en güçlü ilaçlardır. Nefes yoluyla alındıkları ive mikrogram düzeyinde çok az ilaç içerdiklerinden dolayı akciğer dışındaki organlara etkileri çok azdır. Kortizonun, halk arasında bilinen istenmeyen etkileri için hap şeklinde yutularak ya da iğne ile yüksek dozda ve uzun süre kullanılmaları gerekmektedir. Yine bu ilaçların iştah açıcı etkileri de yoktur, bu yüzden kesinlikle kilo alımına neden olmazlar. Bu ilaçlar uzun süreli bazen yıllarca kullanılabilen ilaçlar olmasına rağmen alışkanlık da yapmazlar. İkinci grup ilaçlar ise kortizon içermezler. 

Yeni Sorular


Roaccutane tedavisinden sonra komedonlarım geri dönmeye başladı.

Gizli Profil - 16 saat önce

Roaccutane tedavisinden sonra komedonlarım geri dönmeye başladı.

Merhaba. Ben 6 ay boyunca roaccutane tedavisi gördüm ama bıraktıktan 3 hafta sonra tekrar komedonlarım çıkmaya başladı. İlaca çoğunlukla komedonlarım için başlamıştım ve ilaç bittiğinde cildimde giçbir şey kalmamıştı sadece gözeneklerim genişti. Tekrar eskiye dönmeye başladı gibi hissediyorum. Ne yapabilirim?


Serebral fissür ve sulkuslar minimal atrofi ile uyumlu

Nur5961 - 1 gün önce

Serebral fissür ve sulkuslar minimal atrofi ile uyumlu

Merhaba. Babam beyin mr çekildi. Çift görme ve gözde kayma vardı o sebeple çekildi. MR sonucunu yorumlarsanız sevinirim, sadece koyu kısmı yazıyorum size. Serebral fissür ve sulkuslar minimal atrofi ile uyumlu belirgin izlenmektedir. Her iki koronaradiata ve sentrum semiovale seviyelerinde periventriküler subkortikal beyaz cevherde T2 A ve FLAIR serilerde hiperintens iskemik gliotik sinyal değişiklikler izlenmektedir.


Yürürken baş dönmesi ve baş ağrım var.

Gizli Profil - 1 gün önce

Yürürken baş dönmesi ve baş ağrım var.

Sabah 8 gibi başlayan yürürken baş dönmesi ve baş ağrım var.


Kız arkadaşımın regli bittikten sonraki gün ilişkiye girdik.

Gizli Profil - 1 gün önce

Kız arkadaşımın regli bittikten sonraki gün ilişkiye girdik.

Kız arkadaşımın regli bittikten sonraki gün ilişkiye girdik ve korunduk ama ilişki sonrası korunmasız sürtündük ve korkudan dolayı gidip ertesi gün hapı aldım ve kullandırdım. Önceki 2.haftadan mide bulantısı oldu ve şu anda adetinin yarın olması gerekiyor bende ve o da çok stres yapıyor. Şu anda akıntısı ve kasık ağrısı var. İlaç ta kullandık ve regli gecikecek gibi duruyor. Sizce ne yapmalıyız? 


Gece terlemeleri, ateş, öksürük, kilo kaybı, kanlı balgam mevcut.

Gizli Profil - 1 gün önce

Gece terlemeleri, ateş, öksürük, kilo kaybı, kanlı balgam mevcut.

Bilateral tiroid lob boyutları normal, kontürları düzenli, parankim homojendir. Sol lobda orta kesimde 2.5 mm çaplı , isthmusta 1,5x4 mm boyutlu düzgün sınırlı anekoik kıstık noduller izlenmiştir. Her iki lobda yer yer sol lob anteriorda belirgin olmak üzere hipoekoik yamasal alanlar izlenmiştir (fokal tiroidit alanları?). Submandibular ve parotis glandlar tabiidir. Her iki servikal bölgede büyükleri şubmandibular alanlarda sağda büyüğü 24x7.5 mm, solda büyüğü 16x7 mm boyutta olmak üzere yağlı hilusu seçilen, kalın korteksli, birkaç adet oval lenf nodu izlenmektedir. Her iki level VA'da solda 6x2,5 mm, sağda 11x4 mm boyutlu oval şekilli lenf nodları izlenmiştir. Biyopsi oldum fakat 1 ay oldu hala sonuç çıkmadı ( gece terlemelerim, ateş ,öksürük, kilo kaybım kanlı balgam da mevcut ki şuan sol şah damarıma yakın ele gelen nodüller çıkıyor). Bu durumda başka bir doktora görünmelimiyim? Ne yapacağımı bilmiyorum.