Kortizon tedavisi nasıl kesilir?

140 kilo 45 yaşında bir bayanım. Apartman merdivenlerini viledayla sildim. Sanırım zorladım. Beş saat sonra kuyruk sokumumdan rahatsız oldum. Diğer gün kanepeden kalkmakta yatakta dönmekte aşırı zorlandım. Kortizona başladım. Sabah akşam sekizer mg prednol aldım. Dört beş günde baya etkisini gösterdi. Ortopedi dolu olduğu için pazartesiye aldım sıra. Kocam kırık veya kayma kuyruk düşmesi olsa bu kadar kısa toparlanamazdım değil mi? Kortizonu yavaş yavaş keseceğim. Dr a da açıklayacam. İltihaplı romatizmadan dolayı seneler önce beş yıl kortizon kullandım. Tuza vs dikkat ediorum. Sadece kırık vs olsa duramazdım açısından diye soracaktım. Bir de kortizon nasıl oluyor da kısa sürede beni toparladı. Allah razı olsun sizden sağ olun.


Cevap (1)

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Kortizon (prednol) güçlü bir anti-enflamatuar (iltihap giderici) ilaçtır. Vücuttaki iltihabı baskılayarak ağrı ve şişliği azaltır. Kuyruk sokumu bölgesindeki rahatsızlığınızın altında yatan neden iltihaplanma ise, kortizonun kısa sürede etki göstermesi beklenen bir durumdur. Bu, mutlaka kırık veya kayma olmadığı anlamına gelmez. 

Kırık veya kayma olasılığına gelince; kırık veya kayma gibi ciddi durumlarda ağrı genellikle daha şiddetli ve hareket kısıtlılığı daha belirgin olur. Kortizon tedavisi ile ağrınızın azalması ve hareket kabiliyetinizin düzelmesi, kırık olmadığı anlamına gelmez. 

Ortopedi muayenesi: Bir ortopedi uzmanına muayene olmanız çok önemlidir. Uzman doktor, fizik muayene ve gerekirse görüntüleme yöntemleri (röntgen, MR gibi) ile durumunuzu değerlendirecek ve doğru teşhisi koyacaktır. Kırık, kayma, iltihap veya başka bir durum söz konusu olabilir.

Kortizon kullanımı:

Kortizon tedavisi mutlaka doktor tarafından başlanması gereken bir tedavidir. Kendi kendinize kortizon yedavisine başlamanız doğru değil. Kortizon tedavisi de yine doktorunuzun önerdiği şekilde yavaş yavaş azaltılarak kesilmelidir. Ani kesilmesi bazı yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, daha önce iltihaplı romatizma nedeniyle kortizon kullandığınızı doktorunuza mutlaka belirtin.

Özetle:

  • Kortizonun hızlı etkisi, iltihabi bir durumun varlığına işaret edebilir. Kırık veya kayma olasılığı akılda tutulmalı ve mutlaka ortopedi ve travmatoloji doktoruna gidilmelidir. Kortizonu doktor kontrolünde yavaş yavaş azaltmalısınız.

Yeni Sorular


Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

Gizli Profil - 18 saat önce

Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

"Sağ yüzeysel inguinal bölgede en büyüğü 13 x 26 milimetre boyutunda bazıların korteksi kalınlaşmış reaktif olabilecek oval şekilde lenf nodları ile yağ doku heterojenite izlenmiştir parantez içinde (panikülit?) Klinik gerekli görülürse histopatolojik inceleme ve sonografik takip önerilir" 4 aydır geçmeyen sağ kasık bölgemde bir şişlik var yaklaşık 3 cm uzunluğunda. Ağrısız. İlk farkettiğimde ultrason sonucu olarak bu paylaştığım rapor çıktı ve 1 kuru antibiyotik verdiler. Ondan sonra biraz küçülme oldu eskisi kadar cilt yüzeyine yakın değil. 36 yaşındayım kronik hastalığım yok. 2 sezeryandan başka ameliyat geçmişim yok. Alkol sigara yok. Tekrar doktora gitmeli miyim? Lenf kanseri yada başka bir kanserle ilgisi olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.


Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Gizli Profil - 22 saat önce

Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Ne zaman beyaz kıyafet giysem koltuk altı, sırt veya göbek kısmı sararıyor. Terimle alakalı bir sorun olabilir mi acaba? 


Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Gizli Profil - 23 saat önce

Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Merhabalar. 13 gün önce sol testiste dönme yaşadım, gün içinde müdahle edildi kurtarıldı. 6 gün önce kontrollerimi yaptım ve durumumun çok iyi gittiğini artık tedavi gerekmediğini söylediler. İnternetten araştırdığıma göre ameliyattan 2-4 hafta sonra masturbasyon yapılması gerekiyormuş ancak ben dayanamadım. Daha 16 yaşındayım her sabah erekte uyanıyorum ve şortla durduğum için evin içinde sıkıntı oluyor saat başı kalkıyor ben de biraz rahatlamak için masturbasyon yaptım. Pek bir ağrım olmadı yavaş yavaş yaptım ancak garip hissettim normal mİ ve sıkıntı yaratır mı? Merak ediyorum ama kendimi gerçekten 2-3 gündür çok iyi hissediyorum. Biraz da buna güvenerek yaptım başıma bir bela açar mıyım? Teşeklürler.


Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Gizli Profil - 1 gün önce

Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Merhaba. Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur, merkezden taban olan yerlerde? 


Boyunda lenf bezi şişliği

irotug - 1 gün önce

Boyunda lenf bezi şişliği

Merhaba. Çocukluğumdan beri genelde kan değerlerim düşük çıkıyor demir ilacı çok kullanırdım. Bir de boynumun sol tarafında düzenli olarak lenflerim şişiyor, ağrıyor, yutkundukça ekleyince de fark ediliyor. Son kan tahlilimde çıkan değerler beni korkuttu ama 2 doktor farklı şeyler söyledi. Biri önemsedi biri önemli değil dedi. Ekran görüntüsünü paylaşıyorum yorumlamanız için. Teşekkürler