Kulak kuru temizleme zararlı mı?

korkmaztuhafiye#Kulak - 2 yıl önce

Kulak kuru temizleme zararlı mı?

Kulak kuru temizleme zararı var mı?


Cevap (1)

Kulak kirine tıp dilinde buşon adı verilir. Kulak kiri aslında kir olmayıp, kulağın doğal bir salgısıdır. Bu salgı, dış kulak yolunu döşeyen derinin alt kısmında yer alan salgı bezleri tarafından üretilir. Görevi kulak zarını, dış arıdan gelebilecek olan bakteri ve tozlardan korunmaktır. Bu salgı görevini tamamladıktan sonra kurur ve kulak kanalı ya da dış kulak yoluna atılır. Bu kuruyan salgıya kulak kiri veya buşon denir. Kulak çubuğu ya da kulak temizleme mumu ile kulak kirinin temizlenmesi son derece yanlış ve tehlikelidir. Çünkü bu şekilde yapılan temizleme ile kulak salgısı, fark edilmeden silinmiş olur. Faydalı olan kulak salgısının bu şekilde temizlenmesi, kulak kanalının kurumasına, kulağın kaşınmasına yol açar. Ayrıca kulak zarı, dışarıdan gelebilecek kir ve bakterilere karşı savunmasız kalır. Yine bu şekilde yapılan temizleme sırasında, kulak kiri kulağın iç tarafına itilir ve kulağın tıkanmasına neden olur.

Yeni Sorular


Makroprolaktin değerim  yüksek çıktı.

Gizli Profil - 9 saat önce

Makroprolaktin değerim yüksek çıktı.

Merhaba. Gebe değilim ancak prolaktin seviyem yüksek. Makroprolaktin değerim 80.79 çıktı. Bu ne anlama geliyor? Beni aydınlatırsanız sevinirim.


118 kiloyum, 2 haftadır yüksek tansiyon şikayetim var.

Gizli Profil - 21 saat önce

118 kiloyum, 2 haftadır yüksek tansiyon şikayetim var.

22 yaşındayım, 118 kiloyum. 2 haftadır yüksek tansiyon şikayetim var. Tansiyonum gün içinde 13-16 arası değişiyor ve boğazımdan nefes darlığı hissediyorum. Kan tahlili ve EKG de sıkıntı çıkmadı. Holter sonuçlarına göre de gün içinde tansiyonum yükseldiği için doktorum vasoxen (yarım) ve ecoprin yazdı. Sizce bu ilaçları kullanmalı mıyım? Bağımlılık yapar mı ve bana uzun vadede beni rahatlatacağını, yardımcı olacağını düşünüyor musunuz. Teşekkür ederim.


Daha önce kimse tiroid ilacı kullan dememişti.

Hayat cey - 1 gün önce

Daha önce kimse tiroid ilacı kullan dememişti.

Merhaba. Değerlerim 2. trimester de TSH 3.50 olmuş, doktor 3 olması gerekiyor diye Levotiron 25 mg den kullan dedi. Daha önce kimse tiroid ilacı kullan dememişti ya da değerlerin gayet güzel demişlerdi. Dahiliye doktoru ise 3 den yukarı olmamalı deniyor. Sizce günde bir kere kullanmalı mıyım? Dahiliye doktoru sabah aç şekilde kullanmanız gerekiyor dedi.


Hiçbir yolla bir cinsel ilişkim olmadı.

Gizli Profil - 2 gün önce

Hiçbir yolla bir cinsel ilişkim olmadı.

Hocam merhaba. Bana gebelik testi yaptırmam gerektiğini söylemiştiniz ama dediğim gibi hiçbir yolla bir cinsel ilişkim olmadı. Spermler bana dışardan ne kadar sürede ve nasıl bulaşmış olabilir?


20 günlük çocuğumun karın şişliği normal mı?

Ozinga - 2 gün önce

20 günlük çocuğumun karın şişliği normal mı?

Merhabalar. 20 günlük çocuğumun karın şişliği normal mı? Gaz olabileceği söyleniyor, zamanla geçer vb. söyleniyor.