Kulak kuru temizleme zararlı mı?

korkmaztuhafiye#Kulak - 2 yıl önce

Kulak kuru temizleme zararlı mı?

Kulak kuru temizleme zararı var mı?


Cevap (1)

Kulak kirine tıp dilinde buşon adı verilir. Kulak kiri aslında kir olmayıp, kulağın doğal bir salgısıdır. Bu salgı, dış kulak yolunu döşeyen derinin alt kısmında yer alan salgı bezleri tarafından üretilir. Görevi kulak zarını, dış arıdan gelebilecek olan bakteri ve tozlardan korunmaktır. Bu salgı görevini tamamladıktan sonra kurur ve kulak kanalı ya da dış kulak yoluna atılır. Bu kuruyan salgıya kulak kiri veya buşon denir. Kulak çubuğu ya da kulak temizleme mumu ile kulak kirinin temizlenmesi son derece yanlış ve tehlikelidir. Çünkü bu şekilde yapılan temizleme ile kulak salgısı, fark edilmeden silinmiş olur. Faydalı olan kulak salgısının bu şekilde temizlenmesi, kulak kanalının kurumasına, kulağın kaşınmasına yol açar. Ayrıca kulak zarı, dışarıdan gelebilecek kir ve bakterilere karşı savunmasız kalır. Yine bu şekilde yapılan temizleme sırasında, kulak kiri kulağın iç tarafına itilir ve kulağın tıkanmasına neden olur.

Yeni Sorular


Geçmeyen boğaz enfeksiyonu

Gizli Profil - 21 saat önce

Geçmeyen boğaz enfeksiyonu

Merhabalar. 19 Yaşındayım ve 13 Haziran 2024'te boğaz ağrısı şikayetiyle gittiğim sağlık ocağında bana Augmentin antibiyotiğini verdiler. 1 hafta kullandıktan sonra boğaz ağrım geçti. 24 Haziran 2024 tarihinde bu boğaz ağrısı şikayetleri tekrar başladı ve bu sefer gittiğim hastanedeki doktor İecilline (?) iğne antibiyotiğini verdi. Onu da 1 hafta 14 doz şeklinde kullandım ve boğaz ağrısı şikayetlerim kalmadı. 9 Temmuz 2024 tarihinde tekrar boğaz ağrısı şikayetlerim başladı ve kan tahlilinde; HBSAG 0.210000, ANTI HCV 0.07000, Anti HIV 0.17000 , NEUT# 9.67 , MPV 10.3, WBC 13.01x10'3/uL, CRP 75.5 mg/lt, kırmızı olarak işaretlenmişti cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi midir? geçmeyen boğaz enfeksiyonumun sebebi bu hastalıklar olabilir mi? Eğer varsa böyle bir hastalığım, geçmesi muhtemel olan partnerimin de belirti göstermesi gerekir mi?


5 aydır geçmeyen zatürre ve nefes darlığı

Gizli Profil - 1 gün önce

5 aydır geçmeyen zatürre ve nefes darlığı

Annem 89 yasında. Zatürre teşhisi sonucu 5 aydır tedavi görüyor. İprasal, cak cortair ve brequal kullanıyor. Hala ciğerlerinde ödem ve hırıltılı solunum var. Özellikle gece yatınca nefesi ötüyor. Ne yapmalıyız? 


İlk cinsel deneyim sonrası regl gecikmesi

Gizli Profil - 1 gün önce

İlk cinsel deneyim sonrası regl gecikmesi

Ben ilk cinsel birlikteliğimi regl günümden bir kaç gün önce yaşadım. Prezervatif kullandık ve boşalma olmadı. Birlikteliğin ilk günü damla damla kanamam oldu. 2 gün sonra ise regl kanım geldi. 1 gün sürmedi ve bir daha olmadım. Gebe kalmak istemiyorum. Bu regl gelmemesi normal mi? 


MR raporu yorumu

Oğuz55 - 1 gün önce

MR raporu yorumu

Herkese sağlıklı günler.. Arkadaşlar aranızda radyolog doktor veya herhangi bir branş doktor var mı? MR raporunu yorumlayacak biri var mı? Çok stres yaptım.. Tatile girdi doktor da göstermedim..Rica etsem..


Kuduz aşısı sonrası yan etkiler

tccolak - 1 gün önce

Kuduz aşısı sonrası yan etkiler

Merhabalar. Ben 37 gün önce kuduz aşısı oldum,onbeş günde dört doz uygulandı. Kedi saldırmıştı. Onbeş gün takip ettim. Kedide sorun yok, fakat son doz aşımdan sonra beş gün baş dönmesi, boğaz, baş ağrıları ve ilerleyen zamanlarda vücudumda seyremeler ve yara yerimde ve farklı yerlerde iğne batması şeklinde sorunlarım oldu. Şuan ellerimde ve kolumda uyuşukluk var ve uykusuzluk yaşıyorum. Doktarlara göründüğümde bu kadar uzun süre yan etki etmeyeceğini söylediler. Acil yardım istiyorum. Beni yönlendirebilecek doktor var mı?