LAM izlendi ne demek?

Her iki aksiller bölgede en büyüğü 14x6 mm ebatlarında ekojen hilusu bulunan ince ve simetrik korteksli birkaç adet lam izlendi...her iki inguinal bölgede en büyüğü 18x4 mm ebatlarında ekojen hilusu bulunan ince ve simetrik korteksli birkaç adet lam izlendi...boyun her iki tarafında level 1,2 düzeyinde en büyüğü 11x5 mm ebatlarında ekojen hilusu bulunan simetrik korteksli 4-5 adet lam izlendi. Bunlar ne demek tehlikeli mi, korkacagim bişey var mı?


Cevap (1)

Merhabalar. Raporda geçen LAM, lenfadenopati yani lenf bezi büyümesinin kısaltılmış halidir.  Her iki koltukaltında, kasıkta ve boynun her iki tarafında lenf bezi büyümeleri tespit edilmiş. Bunlar normal, enfeksiyon ya da diğer nedenleden kaynaklanmış olabilir. Muayene de önemlidir. Doktorunuz size daha detaylı bilgi verecektir. 

İlgili Sorular


Kahve telvesi yemek zararlı mı?

ozkan20 - 2 yıl önce

Kahve telvesi yemek zararlı mı?

Sık kahve içen biriyim. Türk kahvesini günde 3-4 fincan içiyorum. Özellikle dibindeki telveyi yemek çok hoşuma gidiyor. Bu zararlı mıdır? Teşekkürler.


Karnımın sol alt kısmında ağrı var. Prostat olabilir mi?

BARIŞ ERTAN - 1 yıl önce

Karnımın sol alt kısmında ağrı var. Prostat olabilir mi?

Merhaba, 17 senedir Kamerun/Afrika'da yaşamakta ve yılda bir kaç kere kısa süreli olarak Türkiye'ye gelmekteyim. Türkiye'ye gelişlerimde senede bir kere komple check-up yaptırırım. 78 yaşındayım ve oldukça sağlıklıyım. Check-up sonuçlarımda prostat büyümesi (120 ml.) dışında kayda değer olumsuz bir bulgu yok. Gerek idrar, gerekse dışkılamam normal devam ediyor. Gecede idrara en fazla iki kere kalkıyorum ve normal sayılabilecek bir debide yapıyorum. Gün içinde de 4-5 kere idrara çıkıyorum. Son günlerde sol alt batında beni rahatsız eden ama şiddetli olmayan bir ağrı var. Bunun prostatla bir ilgisi olabilir mi? Safra kesem opere, probiyotik aldığım için bağırsaklarımla önceden olan sorunlarım da ortadan kalktı. Saygılarımla


Göz çizdirme ameliyatı için ne önerirsiniz?

UmutcanYilmaz - 1 yıl önce

Göz çizdirme ameliyatı için ne önerirsiniz?

Merhaba, 2 yaşımdan beri belirli sebeplerden dolayı göz doktorlarına giden 22 yaşında bir bireyim. 2 yaşımdan beri aynı hastanede olan aynı doktora yıl yıl düzenli olarak gidiyorum. Miyop, astigmat ve hipermetrop toplamı sol gözüm yaklaşık 6 numara ve sağ gözüm genetik göz tembelliği nedeniyle 8 numara. Halk dili ile göz çizdirmek için hastaneye randevu aldım. Doktor gözümü inceledikten sonra argon lazeriyle retina kalınlaştırdıktan sonra i-lasik yöntemi ile ameliyata uygun olduğumu ön gördü. Ancak benim aklıma takılan birkaç soru var: 1- Retinam ince iken argon lazeri ile kalınlaştırdıktan sonra i-Lasik yöntemi nasıl uygun görüldü? 2- Genelde lasik yöntemlerinde uzun süreli veya kronik ışık saçılması, hareli görme, göz kuruluğu gibi sorunlar bulunuyor ve araştırdığım kadarıyla bu tür komplike durumları yaşayan kişilerin sayısı bir hayli fazla. Bu durum benim gibi gözü hassas kişiler için ne kadar sorun yaratabilir? 3- Relex Smile gibi yeni teknoloji ürünleri bana daha uygun gibi gözüküyor, bu yöntemi mi tercih etmeliyim? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.


Yeni Sorular


Yaşadığım sıkıntılar huzursuz bağırsak sendromu olabilir mi?

Kuzey61 - 1 gün önce

Yaşadığım sıkıntılar huzursuz bağırsak sendromu olabilir mi?

Hocam merhaba, iyi günler diliyorum. Yıllardan beri mide ve bağırsak şikayetlerim var. Sürekli bağırsaklarım huzursuz. Yaptırdığım endoskopide reflü çıktı. Kolonoskopi yaptırdım. Ön tanı muayenesinde kolonda spastisite tespit edildi yazıyor. Bu huzursuz bağırsak sendromu mudur? Sol ve sağ karın alt bölgeme bastırdığımda çok ağrı oluyor. Stresli anımda bu ağrılar daha da artıyor. Bazen bir iki ay hiç bir ağrım sizim olmuyor, herşey bitti diyorum. Sonra yeniden başlıyor. Uykudan beni uyandıran ağrım yok. Uykuda soncerece rahatım. Ne zaman gözlerimi açsam başlıyor ağrılarım. Hayat kalitem çok kötü oldu. Hiç birşeyden keyif alamaz oldum. Göğüs bölgemde sırtıma vuran ağrılarım oluyor. Vücudumda değişken ağrılar var.. Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Ne yapmam gerekiyor?...


Epilepsi hastası Ertes hapı kullanabilir mi?

Gizli Profil - 1 gün önce

Epilepsi hastası Ertes hapı kullanabilir mi?

Epilepsi hastası biri Ertes hapı kullanabilir mi? Kullanıldıysa eğer epilepsi ilacını normal zamanında kullanması ertes'in etkisini azaltır mı. Ertes kullandıktan etkisini kaybetmemesi için epilepsi ilacı bırakıldığı durumda ne kadar zaman sonra epilepsi ilacına devam edebilir tekrardan. Ve ertes ilacı nöbet tetikler mi


Orta parmağım ve yüzük parmağımda kaşıntısız kızarıklar var.

Gizli Profil - 1 gün önce

Orta parmağım ve yüzük parmağımda kaşıntısız kızarıklar var.

İyi günler. Yaklaşık 1 aydır orta parmağım ve yüzük parmağımda kaşıntısız kızarıklar var. Son bir haftadır da sabahları parmağımda 2-3 dk süren bir tutukluk oluyor, ağrım olmuyor. Parmak boğumlarında yumuşak bir şişlik var. Derisine dokununca kızarıklık dahada artıyor. Acil doktoruna gittim, ödem olduğunu söyledi, parmak doku ezilmesi olduğunu söyleyip Mazejik Duo ve Napsyon Plus Jel yazdı. Kullanıyorum hala bitmedi, ama şişlik hiç gitmiyor ağrısız.


Annemin yüzünde, kolunda ve bacağında kırmızı lekeler belirdi.

Gizli Profil - 1 gün önce

Annemin yüzünde, kolunda ve bacağında kırmızı lekeler belirdi.

Annemin yüzünde, kolunda ve bacağında kırmızı lekeler belirdi hocam. Nedir bu?


4 gün önce tırnağımın altına yabancı bir parça girdi.

tugce - 2 gün önce

4 gün önce tırnağımın altına yabancı bir parça girdi.

Hayırlı sabahlar. 4 gün önce tırnağımın altına yabancı bir parça girdi. Acil servise gittim, parmağımın filmi çekildi ve yabancı cisim görüldü. Tetanoz aşısı yapılıp ardından antibiyotik yazılıp eve gönderildim. Parçayı çıkarmadılar. Parmağımda şişlik oluşmaya başladı bu cisim kendini tırnak aramdan atar mı, yoksa farklı reaksiyonlarla karşılaşır mıyım? 4 gündür antibiyotik kullanıyorum.