Mastoidit ile uyumlu doku artımları izlendi ne demek?

Solda kronik otomastoidit ile uyumlu doku artımları izlendi ne demek?


Cevap (1)

Solda kronik otomastoidit ile uyumlu doku artımları ifadesi muhtemelen MR gibi bir görüntülemeye ait raporda yazıyordur. Raporun tamamını okunsa daha iyi anlaşılırdı, ancak burada anlatılmak istenen muhtemelen kulak kepçesinin hemen arkasında yer alan mastoid kemiğin kronik iltihabına (mastoidit) bağlı olarak gelişen kemikteki yoğunluk artışıdır. 

Yeni Sorular


Lenf bezi kanseri riskim var mı?

Umut - 4 gün önce

Lenf bezi kanseri riskim var mı?

Merhana; temmuz ayında sol kulağımın altında lenf bezi şişliği ortaya çıktı. Başta ben yağ bezesi sandım ama 3 gün içinde iyice büyüdü ve bende baş dönmesi; mide bulantısı; tek taraflı baş ağrısı; titreme; kulakta doluluk hissi; kulakta kızarma gibi belirtiler ortaya çıktı ve acile gittim bana kulak enfeksiyonu gibi duruyor diyip antibiyotik verdiler. Baş dönmesi hariç belirtiler hızlıca iyileşti ama lenf bezi şişliği eskisi kadar olmasada şiş kalmaya devam etti normale dönmedi. Şimdi lenf bezine hiç dokunmazsam, dürtmezsem boyutu çok küçülüyor ve yumuşuyor ama dokunduğumda ve üzerine bastırdığımda şişiyor ve sertleşiyor. Daha önce birde baş ağrısı yapıyordu şiştiğinde, ama artık yapmıyor ayrıca o lenf bezine yakın yerde bir tane daha lenf bezi şişliği ortaya çıktı, oda aynı şekilde dokunmağımda boyutu iyice azalıyor ve yumuşuyor ama dokununca şişliği artıyor ve sertleşiyor. Lenf kanseri riskim var mı hocam sizce? Bu arada tüm bu belirtiler yeni kulak içi kulaklık aldıktan bir kaç gün sonra ortaya çıktı. Aldığım kulaklık pek kulağıma olmadı. Sürekli düşüp duruyordu, ben de sürekli kulağımın içine iyice bastırarak geri koymak zorunda kalıyordum. Kulak içini tahriş etmiş ve bu yüzden belirtiler ortaya çıkmış olablilir mi?


Zoretanin kullandım. 6 haftalık  hamileyim.  Ne yapmalıyım?

nisan - 6 gün önce

Zoretanin kullandım. 6 haftalık hamileyim. Ne yapmalıyım?

Merhaba. 29 yaşındayım. 2020 yılında uzun yıllardır mücadele ettiğim seboreik dermatit hastalığım için zoretanin ilaç tedavisine başlandı. 1 yıl boyunca günce 30 mg olarak kullandım. 2023 yılı yaz aylarında tekrar eden rahatsızlığım için 01.09.2023 tarihinde tekrar günde 20 mg olmak üzere (çok düzenli olmasa da) tekrar ilaç kullanımına başladım. Korunmama rağmen beklenmedik bir gebelik yaşandı ve 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Bu durumda ne yapmalıyım?


Üç saat önce Avmigran aldım, Arvelesi de alabilir miyim?

kemalferhat - 6 gün önce

Üç saat önce Avmigran aldım, Arvelesi de alabilir miyim?

Hocam iyi çalışmalar dilerim. Ben 3 saat önce baş ağrım için avmigran kullandım, ancak şimdi de dişim azıttı ve arveles kullanmak istedim, ama iki farklı ilacı bu kadar süre arayla kullanıp kullanmamak konusunda sizlere bir danışmak istedim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.


Meme biyopsisinde iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü?

Htctnctrk - 6 gün önce

Meme biyopsisinde iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü?

Merhabalar. Mamografi çektirdim. Birads 0 olduğu için ultrasona yönlendirdiler. Ultrasonda da sol koltuk altı lenflerim 22×12 ve 25×13 mm şeklinde iki adet sağ koltuk altımda bir şey yok. Daha önce sol mememden biyopsi oldum ve adonezis çıktı. Biyopside iyi gelen bir kitle, kötü huyluya dönüşür mü? 5 yıl oldu biyopsi olalı hiç bir artış görünmedi boyutlarında. Kol altı lenflerinin bu ölçüde olması normal mi?


Regl olmam gereken tarihten 2 gün önce lekelenme oldu.

Gizli Profil - 6 gün önce

Regl olmam gereken tarihten 2 gün önce lekelenme oldu.

3 gün önce regl olmam gereken tarihten 2 gün önce lekelenme oldu regl sandım. Ama 1 gün sürdü. 3 gündür regl öncesi olan akıntım da yoktu. Bugün akıntı olmaya başladı. Bir sıkıntı var mıdır, ağrım falan yok, ama korkuyorum regl olacak mıyım sizce?