Mayıs 2020 tarihinde oğluma boyun ultrasonu çekildi.

Hocam Merhaba. Oğlum şu an 8 yaşında. Mayıs 2020 tarihinde boyun ultrasonu çekildi. O tarihte kan testleri ve doktor bize herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Ancak benim içim rahat etmedi. Sol parotis bezi yüzeyel lob içerisinde preauriküler bölgede 6.2x2.6 mm boyutunda, sağ parotis bezi yüzeyel lob içerisinde preauriküler bölgede 9x4 mm boyutunda intraparotideal yerleşimli reaktif sonomorfolojide birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Boyun sağ kesiminde zon IB lokalizasyonunda 9.5x3.8 mm, zon III düzeyinde 12x4 mm boyutunda ovoid şekilli, santralde ekojenik hilusu izlenen reaktif sonomorfolojide birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Boyun sağ kesiminde zon II lokalizasyonunda 31x10 mm boyutunda santralde hilusu izlenen asimetrik kortikal kalınlaşma gösteren posterior servikal üçgende en büyüğünün boyutu 15.5x4.5 mm ölçülen asimetrik kortikal kalınlaşma gösteren lenfadenomegaliler izlenmiştir. Boyun sol kesiminde zon IB lokalizasyonunda 12.6x5.3 mm, posterior servikal üçgende en büyüğünün boyutu 7.7x3 mm ölçülen ovoid şekilli, santralde ekojenik hilusu izlenen reaktif sonomorfolojide birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Boyun sol kesiminde zon II lokalizasyonunda 26x11.5 mm boyutunda santralde ince ekojenik hilusu izlenen asimetrik kortikal kalınlaşma gösteren, zon III düzeyinde 10.7x6 mm boyutunda asimetrik kortikal kalınlaşma gösteren birkaç adet lenfadenomegali izlenmiştir (lenfadenit?). Olgunun klinik ve laboratuvar verileriyle birlikte değerlendirilmesi önerlir.


Cevap (1)

Merhaba. Oğlunuzun yaklaşık 4 yıl önce çekilen boyun ultrasonografi sonuçlarına göre, boynunda birkaç adet lenf bezi büyümesi olduğu ifade edilmekte. Lenf Büyümüş lenf bezlerinin  boyutları 6.2 mm ile 31 mm arasında değişiyor. Lenf nodları, enfeksiyonlar, kanserler ve diğer bazı hastalıklara karşı vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır. Boyundaki lenf nodlarının büyümesi, bu bölgedeki bir enfeksiyonun veya başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Ultrason raporunda, lenf nodlarının şekli ve yapısının "reaktif sonomorfolojide" olduğu belirtiliyor. Bu ifade, lenf bezlerinin enfeksiyona bağlı olarak büyüdüğüne, bazı lenf nodlarında "asimetrik kortikal kalınlaşma" olması ise, lenf bezleinde inflamatuar hücrelerin birikmesine işaret eder. 

Ultrason bulguları yanında, muayene ve bazı kan testleri nesi, oğlunuzun herhangi bir enfeksiyon veya başka bir hastalığının olup olmadığını anlamak için gereklidir. 

Bazen lenf nodu büyümelerinin nedeninin kesin olarak belirlenmesi için, biyopsi yapılması gerekebilir. Biyopsi, lenf nodu dokusunun küçük bir parçasının alınarak incelenmesidir. Biyopsi, lenf nodu büyümelerinin neden kaynaklandığı konusunda en kesin tanı yöntemidir.

Lenf bezlerinde büyüme yapan bazı olası nedenler şunlardır; 

  • Boğaz enfeksiyonu (bademcik iltihabı, tonsilit)
  • Kulak enfeksiyonu
  • Sinüs enfeksiyonu
  • Yüz enfeksiyonu
  • Mantar enfeksiyonu
  • Stres
  • Alerji
  • Kanser

Sonuç olarak, oğlunuzu bir doktora götürmenizi tavsiye ederim. 4 yıl uzun bir süre, muayene etmek ve ultrasonografiyi tekrarlamak gerekir.

İlgili Sorular


Erken boşalma sorunum var

Gizli Profil - 1 yıl önce

Erken boşalma sorunum var

Merhaba. Eşimle cinsel ilişkiye girdiğimde sadece 1 dk sürüyor sadece erken boşalıyorum bununla beraber eşim korunmadığı için içine boşalmamak için penisimi çekip elimle boşaldığım zaman yandım prostatit azıyor hocam. İdrar sonrası yanma başlıyor birkaç gündür testislerde biraz ağrı var gibi geliyor ayrıca testislerde damarların bir iki tanesi simsiyah 7 yıl önce bir üroloji doktoruna gittim. Makattan muayene etti kronik prostatit dedi tedavi verdi cipro isimli bir antibiyotik sadece bunu verdi 5 yıl önce araştırma hastanesinde bir profa gittim idrar sonrası yanmam olduğunu söyledim bununla yaşamayı öğreneceksin dedi aynı ilaçları verdi kan idrar tahlili yaptı sıkıntımın psikolojik olduğunu söyledi Lustral diye bir ilaç verdi 15 gün kullandım o da beni aptal gibi yaptı hocam siz ne önerirsiniz?


Öksürürken idrar ve gece idrar kaçırıyorum

Gizli Profil - 1 yıl önce

Öksürürken idrar ve gece idrar kaçırıyorum

Sayın hocam, 38 yaşındayım ben, yaklaşık 10 seneden beri idrar kaçırma sıkıntısı çekiyorum. Daha önceki seneler sadece öksürürken hapşururken ufak tefek bu sıkıntıları yaşarken zaman geçtikçe artmaya başladı. Önceden gece gündüz ufak tefek bu sıkıntıları yaşarken artık sadece geceleri çok fazla idrar kaçırmaya başladım. İdrar kaçırmadığım gece çok az olmaya başladı diyebilirim korkudan uyuyamaz hale geldim. Misafirliğe gidemez oldum. Birçok ilaç kullandım Betmiga ve Vesicare isimli ilaçlar gibi ancak bir süre fayda görebildim. Son 1 aydır artık iyice hayat kalitem bozuldu. Sizce ne yapmalıyım hocam lütfen yardımcı olun?


Yeni Sorular


Boyun ultrasonografi sonucu

Eşim 46 yaşında, 168 cm boy ve 65 kilo Hocam. Boyun ultrason sonucu aşağıdadır. Anlayamadık yorumlayabilir misiniz ve ne yapmalıyız ? BOYUN ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ: Tiroid bezi boyutları normaldir. Her iki lob parankimi homojendir. Her iki tiroid bezinde büyüğü solda 7x4 mm ebatlatında izo-hipoekoik solid nodül izlenmiştir. Her iki parotis bezinde büyüğü sol parotis parankimi içeriisnde 6x4 mm ebatında reaktif özellikte birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Her iki parotis bezi doğal görünümde olup parankimleri homojendir. Her iki submandibüler bez doğal görünümde olup parankimleri homojendir. Sağ servikal zincirde büyüğü 17x6 mm boyutunda, sol servikal zincirde büyüğü 12x4 mm boyutunda ekojen hilusu küçülmüş korteksi diffüz kalınlaşmış reaktif özelikte lenf nodları mevcuttur.


Mide ve bağırsak bölgesinde dinmek bilmeyen bir gurultu

Swisss - 3 gün önce

Mide ve bağırsak bölgesinde dinmek bilmeyen bir gurultu

Merhabalar hocam. Gastrit, reflü ve ülser başlangıcı teşhisim var yaklaşık 5 yıldır. Son 5-6 aydır mide ve bağırsak bölgemde hiç dinmek bilmeyen bir gurultu hâli hakim. Açlık ve tokluk hissim yok. Ailem ne zaman yemek yerse ben de yiyorum. Yemek yedikten 5-10 dakika sonra tuvalet ihtiyacım oluyor. İhtiyacımı gidersem bile yine açlık hissedemiyorum. Gaz ve şiskinlik de mevcut. Sanki midem davul gibi. Su içtiğim zaman gurultularım artıyor. Yaklaşık 1 aydır su içmiyorum. Su ihtiyacımı çay ile gideriyorum. O kadar ileri bi durumdaki hocam iş hayatımı etkiler oldu. Gün içerisinde söylemek gerekirse 15-20 kere tuvalet giderme ihtiyacı hissi geliyor ve gidiyor. Tamamen sindirim sistemimin kontrolünü kaybetmiş durumdayım. Bana yardımcı olabilir misiniz? Bir teşhiste bulunabilir misiniz? Herşey için çok teşekkürler hocam.


Parakardiak zonlarda bronkovasküler izler belirgindir ne demek?

Serenh - 3 gün önce

Parakardiak zonlarda bronkovasküler izler belirgindir ne demek?

4 aylık bebeğimin akciğer filminde parakardiak zonlarda bronkovasküler izler belirgindir yazıyor raporunda. Ne demek oluyor yardımcı olabilir misiniz?


Rektovajinal fistül olabileceğim söylendi.

Gizli Profil - 3 gün önce

Rektovajinal fistül olabileceğim söylendi.

Merhabalar. Ben 22 yaşındayım. 13 yaşından beri vajinal akıntı sıkıntısı ile uğraşıyorum. Beyaz sarı renkli ve çok kötü kokulu bir akıntım var, sürekli devam ediyor. 3-4 yıldır sürekli hasteneye gidiyorum ama herhangi bişey şey çıkmadı. Mantar ilacı diğer ilaçları kullandım ama geçmiyor, ayrıca geçen yıl anal fistül amaliyatı oldum. Koku şikayetiyle gittim belki oradan geliyordur diye, ama hala devam ediyor koku. Geçen gün tekrar kültür testi verdim, bu sefer mantar ve bakteri üredi sonucu çıkmış, ama ilaç alınca yine geçmeyecek biliyorum, ama yine kulanacağım. Bu kültür testi alan doktor hanım bende rektovajinal fistül olabileceğini söyledi. Bekar olduğum için alttan bakmadığı için beni genel cerrahiye yönlendirdi. Orada mavi boya testi varmış herhalde, onunla rektovajinal fistul tanısı koyulabilirmiş, ama ben genel cerrahi doktoruna gittiğimde öyle bir işlem yapmadı, elle makattan baktı ve kolonoskopi yapmamı söyledi ama ben korktuğum için yapamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek? Lütfen yardımcı olun, çok çaresizim.


Ciltte kahverengi lekeler

Neslihan - 3 gün önce

Ciltte kahverengi lekeler

Cildimde, özellikle bacaklarımda ilk olarak kahverengi lekeler çıktı, daha sonra ayak atlarına doğru yayılan bir alerji şeklinde lekeler çıktı. Sebebi nedir?