Mide şişkinliği, mide ağrısı ve geğirme sorunu yaşıyorum.

flkdesin#Mide - 6 gün önce

Mide şişkinliği, mide ağrısı ve geğirme sorunu yaşıyorum.

Merhaba. 2017 yılında 17 yaşında mide ağrısıyla doktora gittim. Endoskopi yapıldı. Helikobakter pilori, mide fıtığı ve safra reflüsü var denildi. Helipak tedavisiyle bakteri öldü, mide ağrım geçti.  Lakin 5 senedir midemde şişkinlik oluyor, istisnasız hergün 2 kaşık yemek alınca midemin üstü sanki doygunluk hissi yaratıyor. Yemekten kalkıp evin içinde geziyorum, elimle midemi rahatlatmaya çalışıyorum, geğirince rahatlıyorum. 5 senedir hergün şişkinliğe bağlı olarakta geğiriyorum, sabah boş midede bile geğiriyorum dakikada 20-30 kez, rahatladığı anlarda oluyor midemin ama genel hali böyle. Midemdeki arada bir yanmayı gaviscon ile kontrol altına alabiliyorum, ama bu şişkinlik ve geğirme beni bitiriyor. 7 tane genel cerrah, 4 dahiliye doktoruna gittim midemdeki fıtığa baktı, ameliyat gerekmez dedi. Ultrason safra falan bakıldı, temiz çıktı. Kullanmadığım ilaç kalmadı ppi ve meteospsmyl pankreoflat gaviscon acidpass tarzı ilaçlar geçirmedi. Bu sorun psikolojik midir yoksa? Psikoloğa da gittim, terapi aldım, çare olmadı. Psikiyatrik ilaç kullanmadım ama. 


Cevap (1)

Merhabalar. Mide şişkinliği, mide ağrısı ve geğirme sorunu yaşıyorsunuz ve bu durum günlük hayatınızı oldukça zorlaştırıyor. 5 yıldır bu sorundan muzdaripsiniz ve birçok doktora başvurmanıza rağmen çare bulamadınız.  Yaşadığınız sorunun psikolojik kökenli olup olmadığını kesin olarak söylemek zor. Psikoloğa gidip terapi almışsınız ve fayda görmememişsiniz. Bu sorunun tamamen psikolojik olmadığını gösteriyor. Ancak, stres ve kaygı gibi psikolojik faktörler, sindirim sisteminizi etkileyerek şişkinlik ve geğirme gibi belirtilere yol açabilir. Bu yüzden, bir psikiyatriste gidip psikiyatrik ilaç tedavisini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Hiatus hernisi de bu şikayetlere neden oluyor olabilir. 

Bunun dışında, yemek günlüğü tutabilir ve hangi yiyeceklerin şişkinliğe ve geğirmeğe neden olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler, yağlı yiyecekler, laktoz içeren ürünler ve bazı meyve ve sebzeler bu sorunu tetikliyor olabilir. Hızlı yemek yeme alışkanlığınız varsa, bu da hava yutmanıza ve şişkinliğe neden olabilir. Yemeklerinizi iyice çiğneyerek yutmalısınız. Yeterince uyumamak da sindirim sisteminizi etkileyebilir. Yetişkinlerin her gece 7-8 saat uyuması gerekir. Düzenli egzersiz yapmak sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Probiyotik takviyeleri, bağırsak florasını düzenlemeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala şişkinlik ve geğirme sorunu yaşıyorsanız, bir gastroenteroloji veya gastroenteroloji cerrahisi doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim.

İlgili Sorular


Stresten nasıl  kurtulurum?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Stresten nasıl kurtulurum?

Merhaba hocam.. Ben 20 yaşında bir gencim. Bu bahsedeceğim olay son bir iki yıldır olmakta. Son zamanlarda stres yaptığımda bu stres öyle kız arkadaşımla ayrıldım falan gibi stresler değil. Aslına bakarsak biraz boş sebepler örnek vermek gerekirse bugün uzun süredir babamda olan kartımı ondan geri aldım geri vermemek üzere işim olduğundan dolayı “babamla beraber yaşamıyoruz” sonrasında kartın mobil bankacılığına bağlanmak için sms ona gitti. Aradığımda işini halledince yine geri verirsin deyip kapattı. Ben ona geri vermeyeceğimi söyleyemedim. Ondan hemen sonra içime bir huzursuzluk girdi, yemeğe oturuyordum tam da neyse oturdum bir parça attım ağzıma o huzursuzluk direkt mideme vurdu. İştahım kesildi sadece çay içmeye başladım fakat çayı bitiremeden kustum. Kusma sonrası haliyle vücut biraz yorgun düştü, kısa bir süre sonra tekrar kustum ve yatağa geçtim dinlenmekteyim şuan. Ben bu olaylar karşısında ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?


Yeni Sorular


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 6 saat önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 1 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?


Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Gizli Profil - 2 gün önce

Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Selâmlar hocam. Tahlillerime bakar mısınız, hastalığım ne olabilir? 


Sol göğüste baskı hissi

RIZA CAN SARIŞAN - 2 gün önce

Sol göğüste baskı hissi

Hocam Merhaba, Sol göğüs kısmında tarif edemediğim ama beni rahatsız eden bir baskı hissi var. Sanki bişey orayı sıkıyormuş gibi, elimle göğüsün üstüne baskı yapıp ileri geri hareket ettirdiğimde kıtır kıtır ses geliyor sağ göğüsümde böyle bir durum yok. Bu his ile beraber sol kolumda sürekli olmamakla beraber ağrı oluyor bazen az bazen çok oluyor uyuşma gibi bir his, bazen de elimde karıncalanma hissi oluyor. Ağrı bazen sol kısmımdan gidip sağ kolumda aynı hisleri yaşıyorum ve belki 2 belki 4 gün sonra tekrar sol tarafıma geçiyor. Kardiyoloji doktoruna gittim, ekg, efor testi ve kan testi verdim sonuçlar temiz çıktı ama bu ağrılar devam ediyor. Kalp damarları tıkanıklı ya da göğüs kafesi ile ilgili olabilir mi ?


Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Berk - 4 gün önce

Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Efendim merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Benim sorunum 2 hafta önce askeri heyete girdim. Burada 12 doktordan sağlam imzası almam gerekiyordu. Bu süreçte çok heyecan yaptım, geçer miyim kalır mıyım gibisinden. Kalbimin göğsümde attığını hissediyorum ve gözle görülür şekilde kalbim atıyor. Bu rahatsızlık veriyor bana, derin nefes alma isteği oluyor. Bana daha önce böyle birşey olmamıştı, böyle hafif ağrır gibi oluyor ama en rahatsız edicisi gözle mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum. Askeri heyette minimal mitral yetmezlik ve minimal triküspit yetmezlik ile ef %60 dendi, sağlam verdiler. Bu his geçmeyince dışarıdan bir kardiyoloji doktoruna gittim. O da ekg ve eko bakarak kalbin sağlam dedi, sabah akşam yarım dideral kullan dedi. Benim anlam veremediğim sol göğsümde rahatsız veren bir his var, bakınca memem oynuyor. Elimi üstüne koyunca kalbim sert atıyor gibi. Diğer doktorların bütün bölümlerinden geçtim, kan sonuçlarım, akciğer filmleri vs bir sorun yok, sadece midem rahatsızlandı ve ishal durumum devam ediyor. Karnımda gaz baya var. Acaba bu durum baskı yapıyor olabilir mi? Karnımı ellediğimde böyle damar atıyor, ayrıca uzandığımda inip kalkıyor göbeğim ve biraz nabzımı yükseltmeye çalıştım. Zıplama tarzında hareket yapıp nabzım arttı, göbeğimin attığını fark ettim göbek bölgem. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.