MR raporu özeti

glnzklbs#Kanser - 1 ay önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Cevap (1)

Merhaba. MR raporunuzdaki bulguların özeti şu şekildedir; 

Pankreas kuyruğunda kitle: Pankreasın kuyruk kısmında bir kitle olduğu anlamına gelir. Bu kitle, iyi huylu veya kötü huylu olabilir.

Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kalınlaşması ile kast edilen, kolonun (kalın bağırsak) son kısmındaki duvarın anormal şekilde kalınlaştığı anlamına gelir. Bu durum, divertikül, kolit veya kanser gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Sol overde sağa göre volümünöz görünüm iafdesi, sol yumurtalığın sağ yumurtalığa göre daha büyük olduğu anlamına gelir. Bu durum, kist, tümör veya polikistik over sendromu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular ifadesi, karın boşluğunun zarının (periton) kanser hücreleri ile kaplı olduğu anlamına gelir. Bu durum, peritoneal karsinomatoz olarak adlandırılır ve genellikle pankreas, kolon veya over kanseri gibi kanser türlerinin ileri evrelerinde görülür.

Karaciğer metastazları, karaciğerde kanser hücrelerinin yayılması olduğu anlamına gelir. Bu durum, pankreas, kolon veya over kanserinden kaynaklanabilir.

Sağ sürrenal glandda 27 mm çapında lezyon, sağ böbreküstü bezinde 27 mm boyutunda bir kitle olduğu anlamına gelir. Bu kitle, iyi huylu veya kötü huylu olabilir.

MR korelasyonu yapılabilir: MR görüntülerinin BT görüntüleriyle karşılaştırılabileceği anlamına gelir. Bu, lezyonun veya kitlenin daha iyi değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Sonuç: MR bulguları, pankreas, kolon veya over (yumurtalık) kanseri gibi bir kanser türüne işaret ediyor olabilir. Kesin tanı için biyopsi ve ek testler gereklidir.

Bu bilgiler sadece genel bilgi amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Sonucunuzu mutlaka doktorunuz ile paylaşın. 

İlgili Sorular


Diastazis rekti olmuşum, karnım inmedi.

Gizli Profil - 2 yıl önce

Diastazis rekti olmuşum, karnım inmedi.

Merhabalar 3 doğum yaptım. Şu anda kızım 55 günlük hamileyken 2 doğumumdan sonra diastazi rekti olmuşum, geç farkettim. Önceki 2 doğumumda karnım çok çabuk inerken bunda kaldı. 5 aylık hamile gibi karnım şu anda. Bunun sebebi diastazi rekti olabilir mi? Karnın inmesine engel teşkil eder mi?


Prostatit sorunu için sürekli ilaç mı kullanmam gerekiyor?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Prostatit sorunu için sürekli ilaç mı kullanmam gerekiyor?

Hocam prostatit şikayetlerim var sertleşme sorunu ve iktidarsızlık bunun için sürekli mi ilaç kullanmam gerekiyor bu rahatsızlıklarımın geçmesi için ne yapmam lazım hocam sürekli ilaç kullanmakta rahatsız ediyor bünyeyi değerli hocam ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim?


Saçımda dökülme var, PRP etki etmedi. Ne önerirsiniz?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Saçımda dökülme var, PRP etki etmedi. Ne önerirsiniz?

Merhaba saçımda dökülme var ne yapmalıyım ne önerirsiniz daha önce 2 seans prp yaptım etki etmedi


Korona aşısından sonra aşı bölgesine su değerse ne olur?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Korona aşısından sonra aşı bölgesine su değerse ne olur?

Covid aşısı olduktan sonra dikkat edilmesi gerekenleri arasında enjeksiyon bölgesine sıcak ya da soğuk su değdirilmemesi yazıyor. Bu bilgi doğru mu eğer doğruysa ne gibi sonuçlar açığa çıkabilir? Uzman kişiden yardım almak için bu siteye başvurdum


Zoretanin ilacı kullanırken spor yapmak mümkün müdür?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Zoretanin ilacı kullanırken spor yapmak mümkün müdür?

Zoretanin ilacı kullanırken spor yapmak mümkün müdür? Yoksa bahsedilen gibi kas erimesine neden olur mu?


Yeni Sorular


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 8 saat önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 2 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?


Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Gizli Profil - 2 gün önce

Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Selâmlar hocam. Tahlillerime bakar mısınız, hastalığım ne olabilir? 


Sol göğüste baskı hissi

RIZA CAN SARIŞAN - 2 gün önce

Sol göğüste baskı hissi

Hocam Merhaba, Sol göğüs kısmında tarif edemediğim ama beni rahatsız eden bir baskı hissi var. Sanki bişey orayı sıkıyormuş gibi, elimle göğüsün üstüne baskı yapıp ileri geri hareket ettirdiğimde kıtır kıtır ses geliyor sağ göğüsümde böyle bir durum yok. Bu his ile beraber sol kolumda sürekli olmamakla beraber ağrı oluyor bazen az bazen çok oluyor uyuşma gibi bir his, bazen de elimde karıncalanma hissi oluyor. Ağrı bazen sol kısmımdan gidip sağ kolumda aynı hisleri yaşıyorum ve belki 2 belki 4 gün sonra tekrar sol tarafıma geçiyor. Kardiyoloji doktoruna gittim, ekg, efor testi ve kan testi verdim sonuçlar temiz çıktı ama bu ağrılar devam ediyor. Kalp damarları tıkanıklı ya da göğüs kafesi ile ilgili olabilir mi ?


Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Berk - 4 gün önce

Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Efendim merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Benim sorunum 2 hafta önce askeri heyete girdim. Burada 12 doktordan sağlam imzası almam gerekiyordu. Bu süreçte çok heyecan yaptım, geçer miyim kalır mıyım gibisinden. Kalbimin göğsümde attığını hissediyorum ve gözle görülür şekilde kalbim atıyor. Bu rahatsızlık veriyor bana, derin nefes alma isteği oluyor. Bana daha önce böyle birşey olmamıştı, böyle hafif ağrır gibi oluyor ama en rahatsız edicisi gözle mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum. Askeri heyette minimal mitral yetmezlik ve minimal triküspit yetmezlik ile ef %60 dendi, sağlam verdiler. Bu his geçmeyince dışarıdan bir kardiyoloji doktoruna gittim. O da ekg ve eko bakarak kalbin sağlam dedi, sabah akşam yarım dideral kullan dedi. Benim anlam veremediğim sol göğsümde rahatsız veren bir his var, bakınca memem oynuyor. Elimi üstüne koyunca kalbim sert atıyor gibi. Diğer doktorların bütün bölümlerinden geçtim, kan sonuçlarım, akciğer filmleri vs bir sorun yok, sadece midem rahatsızlandı ve ishal durumum devam ediyor. Karnımda gaz baya var. Acaba bu durum baskı yapıyor olabilir mi? Karnımı ellediğimde böyle damar atıyor, ayrıca uzandığımda inip kalkıyor göbeğim ve biraz nabzımı yükseltmeye çalıştım. Zıplama tarzında hareket yapıp nabzım arttı, göbeğimin attığını fark ettim göbek bölgem. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.