Nefes alma probleminden dolayı tomografi çektirdim.

Gizli Profil#Burun - 1 yıl önce

Nefes alma probleminden dolayı tomografi çektirdim.

Nefes alma problemlerimden dolayı çeketirdiğim tomografi sonucum; Etmoid çati keros Tip 2 olarak değerlendirildi. Sağ maksiller sinüs tabanında mukozal kalınlaşmış ve milimetrik retansion kistleri ile maksiller sinüslerde sağda inkomplet, solda komplet septasyon mevcuttur. Sağda haller hücresi izlenmektedir. Anterior klinoid proçesler pnömatizedir. Solda onodi hücresi mevcuttur. Sfenoid sinüs sağda geniş lateral resesnazal septumda S deviasyon, solda orta mea ve alt konkaya uzanan milimetrik spin formasonlari mevcuttur. Bilateral orta konka bülloza varyasyonu izlenmektedir. Optik sinirler sagda tip2, solda tip 1 seyirlidir. Paranazal sinüslerin eve kemik yapılarının radyolojik görünümü tabiidir. yorumlayabilir misiniz hocam?


Cevap (1)

Merhabalar.  Çekilen tomografi raporunuzda yazılanlara göre bazı sinüs boşluklarınızda havalanma problemi var. Ayrıca burun kemiğinizde deviasyon yani eğrilik mevcut. Bunların sizin şikayetleriniz ve muayeneniz ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Doktorunuz daha ayrıntılı bilgi verecektir. Geçmiş olsun. 

Yeni Sorular


Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor.

Gizli Profil - 1 gün önce

Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor.

Genel muayene için mr çektirmiştim. Radyolog fıtık yok yazmış, doktor var diyor. Hiç ağrım falan da yok. Tamamen geçebilir mi fıtık, geçmesi için ne yapabilirim?


Uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmam mı?

Özcan92 - 1 gün önce

Uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmam mı?

Merhaba, 31 yaşındayım boyum 167 kilom 67, bir süredir horlama sorunum var, Uyku kalitemin de düştüğünü hissediyorum. Burun kemiğimdeki eğrilikten dolayı sağ taraf da daralma var ve bazen o taraftan hiç nefes alamıyorum, Ayrıca küçük diliminde uzun olduğunu söylediler, Görüştüğüm uzmanlar arasında cerrahi müdahalenin büyük oranda solunumumu rahatlatacağını söyleyende var, Burnumda ki daralmanın ve küçük dilimdeki uzamanın cerrahi müdahale gerektirecek boyutta olmadığını söyleyende var, Burnumdaki tıkanıklık özellikte yattığım zaman beni rahatsız ediyor, Sürekli Ağızım açık şekilde uyuyorum. Apne olup olmadığı konusunda emin değilim. Yaşadığım bölgede uyku testi yapan yerler çok sınırlı bu yüzden çok ileri bir tarihe randevu alabildim. Sorum şu; Burun ve küçük dil ameliyatlarını aynı anda olup daha sonra uyku testine girmem mi daha mantıklı yoksa ameliyat olmadan önce uyku teste mi girmeliyim? Uyku testi sonuçları sadece apne olup olmadığını mı belirliyor yoksa tıkanıklığın sebebinin de ortaya çıkarıyor mu? Tedavi sürecinde sıralama nasıl olmalı?


Sağ serebellar hemisferde kitle.

Gizli Profil - 1 gün önce

Sağ serebellar hemisferde kitle.

KRANİAL MR İNCELEMESİ RAPORU Teknik : Aksiyal düzlemde T1A, FLAIR, Koronal T2A, Sagital düzlemde T2A Tümör öyküsü olan hastada; Sağ serebellar hemisfer orta serebellar pedinkül seviyesinde yaklaşık 5.5 cm çapında santralinde ve posteriorunda post op değişikliklerin eşlik ettiği kitle lezyon mevcuttur. Periventriküler alanda transependimal BOS ile uyumlu olabilecek konfluens sinyal artışları mevcuttur. Bilateral sentrum semiovale periventriküler birbiri ile birleşen T2 FLAIR hiperintens sinyal artışları mevcuttur. Prepontin, serebellopontin sisternalar açıktır. Beyin sapı ve 4.ventrikül orta hattın soluna deviyedir. Lateral ventrikül 3.ventrikül normalden geniştir. Supratentorial alanda orta hat yapıları tabii form ve lokalizasyondadır. Babamın MR sonucu yorumlayabilir misiniz. Ve öneri olarak ne yapılabilir.


Bacak aram pişik oldu, hangi kremi kullanmalıyım?

Gizli Profil - 1 gün önce

Bacak aram pişik oldu, hangi kremi kullanmalıyım?

Bacak aram pişik olduğu için mustela krem sürdüm daha kötü oldu. Hangi kremi kullanmalıyım?


Diz kapağım sürekli kayıp yerine oturuyor.

Gamze - 1 gün önce

Diz kapağım sürekli kayıp yerine oturuyor.

Merhaba hocam benim mr sonucumda teknik : sagital düzlemde SE T1A , Fat sat FSE PD -T2A , koronal düzlemde fat sat FSE PD , transvers düzlemde fat sat FSE PD. Patella hafif laterale subluksedir. Tibiofemoral ve patellomorel eklem yüz , kartilaj , bütünlük ve kalınlıkları doğaldır. Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortiko- medüller sinyal intensite dağılımları tabidir . Suprapateller- infrapateller Bursa açık izlenmektedir . İntraartiküler effüzyon artışı saptanmadı. Medial ve lateral menisküs kompartmanları normal fark ve sinyal özelliğindedir . ACL, PCL ,medial ve lateral kollateral ligamanlar intakttır . Quadriceps tendon insersiyon düzeyi tabi tendon seyirleri doğaldır. İki dizim içinde aynı bulgular raporlanmış diz kapağım sürekli kayıp yerine oturuyor, şikayetim buydu. 23 yaşındayım. Ameliyatlık bir durum söz konusu mu? Yazarsanız çok sevinirim.