Özofajit evre 1-2

Gizli Profil#Karaciğer - 6 gün önce

Özofajit evre 1-2

Merhaba. Benim bir sorum olacak. Babam kaşıntı nedeniyle iç hastalıklarına gitti. Dalakta büyüme olduğunu öğrendik, 18 cm olmuş. Doktor bizi gastroenteroloji uzmanına yönlendirdi. Endoskopi yapıldı özofagus evre 2-3 denildi. Karaciğer tomografi çekildi, raporda kronik parankimal hastalık bulguları açısından değerlendirilmesi gerekli yazıyor raporda. Mideden parça alınmıştı. Patoloji sonucu temiz, kan tahlili sonuçları temiz, hepatit falan yok. Doktorumuz profesör sadece dalak büyümesi var demiş, karaciğer temiz demiş, altı ay sonra kontrole çağırmış. İlaç vermiş, özofagus denilince korktum. Acaba siroz mu? Karında şişkinlik yok, yutma güçlüğü ve kilo kaybı yok, gayet iyi şu anda. Nasıl bir yol izlemeliyiz? bize yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim. Teşekkürler.


Cevap (1)

Merhaba. Özofajit evre 2-3, özofajit olarak bilinen özofagus (yemek borusu) iltihabının endoskopik olarak evrelemesinde kullanılan bir sınıflamadır. Bu sınıflamada:

  • Evre 1: Hafif iltihaplanma, mukozanın (özofagusun iç tabakası) sadece bir kısmını etkiler.
  • Evre 2: Daha şiddetli iltihaplanma, mukozanın daha büyük bir kısmını ve özofagus duvarının kas tabakasını etkileyebilir.
  • Evre 3: En şiddetli iltihaplanma, mukoza ve kas tabakasının tamamını etkiler ve ülserlere (yaralara) ve daralmalara neden olabilir.

Evre 2-3 özofajit, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, kusma ve kilo kaybı gibi semptomlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, yara izi ve daralma gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Karaciğer tomografisinde kronik parankimal hastalık bulguları, karaciğerin normal dokusunda hasar ve skar oluşumunu gösteren değişiklikleri ifade etmektedir. Bu değişiklikler, siroz, hepatit ve otoimmün karaciğer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli kronik karaciğer hastalıklarından kaynaklanabilir.

Dalak, karnın sol üst kısmında bulunan bir organdır. Enfeksiyonlarla savaşmaya ve vücudu zararlı maddelerden korumaya yardımcı olur. Dalak büyümesine tıpta, splenomegali denir. Dalak büyümesinin nedenleri arasında karaciğer hastalığı, enfeksiyon veya kan kanseri gibi durumlar bulunmakatdır. 

Babınızda dalak büyümesi ve özofajit olduğu anlaşılıyor. Karaciğer tomografisinde de kronik parankimal hastalık bulguları mevcut. Size tavsiyem doktorunuzun talimatlarına uymanız, kontrollerinizi aksatmamanız. Eğer isteseniz başka bir gastroenreroloji uzmanından ikinci görüş alabilirsiniz. 

İlgili Sorular


Beyin MRG inceleme

ozkan20 - 2 yıl önce

Beyin MRG inceleme

Merhabalar. baş dönmesi nedeniyle nöroloji doktoruna gittim. beyin mr istedi. raporda koyu yazılarla sağ lateral ventrikül sola oranla asimetrik hafif geniştir. bilateral fronta loplarda derin beyaz cevherlerde t2a hiperintens milimetrik nodüler sinyal intensite değişiklikler izlenmektedir.ayrıca tanıda kronik mikroanjiyopatik değişikliklerdüşünülebilir.hastanın klinik bulgular ile korolesyonu önerilir. pons sol yarısında tüm sekenslarda BOS ile izointens milimetrik nodüler görünüm izlendi (laküner enfarkt ?, perivasküler genişleme?) yazıyordu. doktoruma göstereceğim ama henüz randevu alamadım. merak içindeyim. bunlar ne demek? teşekkürler.


Yeni Sorular


Ayak parmaklarının  altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Gizli Profil - 8 saat önce

Ayak parmaklarının altında ağrı, tabanda sertleşme ve kalınlaşma

Merhaba. Benim ayağımın parmaklarımın alt tabanında ağrı var basınca, yürürken ağrı hissediyorum. Ayağıma baktığımda ise tabanımda sertleşme, kalın deri gördüm. Neden olabilir?


Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Ate_sss06 - 2 gün önce

Haftada 2 gün kola, salam, sosis gastrite zararlı mı?

Mrb. Gastriti olan bir kişiye örneğin asitli kola gibi içecekler, sucuk, salam vs. gibi gıdalar zararlı. Peki örneğin haftada 2 gün kola içsek mesela yine mi zararlı, hiç mi içmemiz lazım, hiç mi salam, sosis yemememiz lazım mesela? Sormak istediğim bu?


Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Gizli Profil - 2 gün önce

Anti hbc igg, igg (nefelometrik), anti hbs, anti cmv testi

Selâmlar hocam. Tahlillerime bakar mısınız, hastalığım ne olabilir? 


Sol göğüste baskı hissi

RIZA CAN SARIŞAN - 2 gün önce

Sol göğüste baskı hissi

Hocam Merhaba, Sol göğüs kısmında tarif edemediğim ama beni rahatsız eden bir baskı hissi var. Sanki bişey orayı sıkıyormuş gibi, elimle göğüsün üstüne baskı yapıp ileri geri hareket ettirdiğimde kıtır kıtır ses geliyor sağ göğüsümde böyle bir durum yok. Bu his ile beraber sol kolumda sürekli olmamakla beraber ağrı oluyor bazen az bazen çok oluyor uyuşma gibi bir his, bazen de elimde karıncalanma hissi oluyor. Ağrı bazen sol kısmımdan gidip sağ kolumda aynı hisleri yaşıyorum ve belki 2 belki 4 gün sonra tekrar sol tarafıma geçiyor. Kardiyoloji doktoruna gittim, ekg, efor testi ve kan testi verdim sonuçlar temiz çıktı ama bu ağrılar devam ediyor. Kalp damarları tıkanıklı ya da göğüs kafesi ile ilgili olabilir mi ?


Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Berk - 4 gün önce

Mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum.

Efendim merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Benim sorunum 2 hafta önce askeri heyete girdim. Burada 12 doktordan sağlam imzası almam gerekiyordu. Bu süreçte çok heyecan yaptım, geçer miyim kalır mıyım gibisinden. Kalbimin göğsümde attığını hissediyorum ve gözle görülür şekilde kalbim atıyor. Bu rahatsızlık veriyor bana, derin nefes alma isteği oluyor. Bana daha önce böyle birşey olmamıştı, böyle hafif ağrır gibi oluyor ama en rahatsız edicisi gözle mememin yani göğsümün oynadığını görüyorum. Askeri heyette minimal mitral yetmezlik ve minimal triküspit yetmezlik ile ef %60 dendi, sağlam verdiler. Bu his geçmeyince dışarıdan bir kardiyoloji doktoruna gittim. O da ekg ve eko bakarak kalbin sağlam dedi, sabah akşam yarım dideral kullan dedi. Benim anlam veremediğim sol göğsümde rahatsız veren bir his var, bakınca memem oynuyor. Elimi üstüne koyunca kalbim sert atıyor gibi. Diğer doktorların bütün bölümlerinden geçtim, kan sonuçlarım, akciğer filmleri vs bir sorun yok, sadece midem rahatsızlandı ve ishal durumum devam ediyor. Karnımda gaz baya var. Acaba bu durum baskı yapıyor olabilir mi? Karnımı ellediğimde böyle damar atıyor, ayrıca uzandığımda inip kalkıyor göbeğim ve biraz nabzımı yükseltmeye çalıştım. Zıplama tarzında hareket yapıp nabzım arttı, göbeğimin attığını fark ettim göbek bölgem. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.