Sağ böbrekte renal sinüsü çaprazlayan kalın parankimal bant.

İyi çalılmalar dilerim. 37 yaşında erkeğim. Boyum 171cm ve kilom 83. Bu yaşıma kadar toplamda sanıyorum bir 10 kere tüm batın usg çektirmişimdir. Bulabildiğim raporlarımın tamamında böbrek boyutları şudur, normal yapıdadır vb yazıyor, başka bir ibare yazmıyor. 2024 yılı şubat ayında testis ağrısı nedeniyle üroloji servisine gittim ve üriner usg istediler. Yapılan tetkikte herşeyin normal olduğu belirtilmesine karşın böbrek için “ Sağ böbrekte renal sinüsü çaprazlayan kalın parankimal bant izlenmiştir. Bifid pelvis varyasyonu ön planda düşünülmüştür.” yazıyor. Bunu doktor beye sorduğumda doğuştan gelen önemsiz birşey olduğunu söyledi ancak şayet doğuştan gelen birşey olsaydı önceki raporlarımda da buna dair Birşey olması gerekirdi diye aklıma takıldı. Bulabildiğim raporlarımın hiçbirisinde bu bulguya dair birşey yazmıyor. (Hatta bu son rapordan 6 ay önce bir tam batın usg yaptırmışım onda da yazmıyor) Sormak istediğim şu, bahsettiğim bulgu aslında tümör ya da kitle gibi ya da başka bir şekilde sonradan oluşan daha ciddi bir sorun olup usg yi yapan doktorum bunu “bifid pelvis”olarak yanlış yorumlamış olabilir mi ? Yoksa bifid pelvis görünüm itibariyle diğer patolojilerden rahatlıkla ayırt edilebilir mi. Usg yi tekrarlamamı önerir misiniz ya da ciddiye almam gereken bir durum var mı ? Yapılan usg ye dair raporu aşağıya yüklüyorum. İyi çalışmalar dilerim.


Cevap (1)

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey Üroloji - 1 hafta önce

Merhaba,

USG raporunuzda bahsedilen "sağ böbrekte renal sinüsü çaprazlayan kalın parankimal bant" ve "bifid pelvis varyasyonu" ifadeleri doğuştan gelen anatomik farklılıklar için kullanılır. Bunlar genellikle herhangi bir belirtiye veya sağlık sorununa yol açmazlar. Ancak, önceki USG raporlarınızda bu bulgulardan basedilmememi dolayısıyla endişelenmekte haklısınız. 

Bifid pelvis ve parankimal bant, deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından tümör, kist, kitle, taş gibi diğer durumlardan genellikle ayırt edilebilir. Ancak, USG'de bazı durumlarda net bir şekilde bunları ayırt etmek zor olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun bu bulguları bifid pelvis olarak yorumlamış olması düşük de olsa ihtimal dahilindedir. 

Önceki raporlarda bu bulguların yer almamasının birkaç nedeni olabilir. Ultrasonografi cihazınının kalitesi önemlidir. Farklı USG cihazlarının çözünürlükleri ve görüntü kalitesi farklı olabilir, bu da bazı yapıların daha net veya daha belirsiz görünmesine neden olabilir. Yine ultrasonografi kullanıcı bağımlı bir görüntüleme yöntemidir. Farklı radyoloji uzmanlarının deneyimleri ve yorumlama şekilleri farklı olabilir.

Ne Yapmalısınız?

Size önerim doktorunuz ile konuşarak (kreatin değeriniz normal ise) BT ürografi veya MR ürografi isteyebilirsiniz. Bu tetkikler, böbrekteki yapıların daha detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar. 

Sağlıklı günler dilerim!

 

İlgili Sorular


Makatta ağrısız şişlik var, doktora gitmeli miyim?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Makatta ağrısız şişlik var, doktora gitmeli miyim?

Merhaba, bundan 1 yıl önce hemoroid basur şikayetim vardı doktora gitmedim ilk zamanda kanama vardı sonra kanama geçti şu an da sadece dışta şişlik var kanama yok acı yok sadece şişlik var bunun için doktora gitmeli miyim ?


Penisim kırılmış olabilir mi?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Penisim kırılmış olabilir mi?

Hocam, merhaba bean 22 yaşımdayım yaklaşık 8 gün önce sabah uyandığımda idrara sıkışık şekildeyken penisim sert bir haldeydi uyandığımda yan döndüğümde penisimi döşeğime dayadım ve penisimden bir ses geldi, sanki bir çıtırtı gibiydi o günden beri penisimde ciddi bir ağrı var. Bu olay olduktan iki gün sonra ağrı dayanılmaz bir hal alınca doktora gittim ve bana kas damar ağrısı gibi bir şey dedi. Sizce böyle bir şey olabilir mi hocam başka bir Ürolog doktora gitmeli miyim?


Karotis vertebral arter renkli doppler ultrasonografisi

ozkan20 - 2 yıl önce

Karotis vertebral arter renkli doppler ultrasonografisi

Baş dönmesi nedeniyle nöroloji doktoruna gittim. benden film istedi. Bilateral karotis ve vertebral arter renkli doppler us tetkikinde, sağ CCA bulbus kesiminde ve ICA prroksimalinde en kalın yerinde 2 mm ye ulaşan kalsifiye ve non kalsiye plaklar izlenmiş olup anlamlı hemodinamik değişiklik izlenmedi. total vertebral akım volümü yeterlidir. yazmakta. sonucu doktora göstereceğim ama merak ediyorum bumlar ne anlama geliyor?


Yeni Sorular


Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

Gizli Profil - 18 saat önce

Sağ kasık bölgesinde ağrısız şişlik

"Sağ yüzeysel inguinal bölgede en büyüğü 13 x 26 milimetre boyutunda bazıların korteksi kalınlaşmış reaktif olabilecek oval şekilde lenf nodları ile yağ doku heterojenite izlenmiştir parantez içinde (panikülit?) Klinik gerekli görülürse histopatolojik inceleme ve sonografik takip önerilir" 4 aydır geçmeyen sağ kasık bölgemde bir şişlik var yaklaşık 3 cm uzunluğunda. Ağrısız. İlk farkettiğimde ultrason sonucu olarak bu paylaştığım rapor çıktı ve 1 kuru antibiyotik verdiler. Ondan sonra biraz küçülme oldu eskisi kadar cilt yüzeyine yakın değil. 36 yaşındayım kronik hastalığım yok. 2 sezeryandan başka ameliyat geçmişim yok. Alkol sigara yok. Tekrar doktora gitmeli miyim? Lenf kanseri yada başka bir kanserle ilgisi olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.


Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Gizli Profil - 23 saat önce

Beyaz kıyafetlerin koltuk altı, sırt veya göbek kısmında sararma

Ne zaman beyaz kıyafet giysem koltuk altı, sırt veya göbek kısmı sararıyor. Terimle alakalı bir sorun olabilir mi acaba? 


Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Gizli Profil - 1 gün önce

Testis dönmesi ameliyatı sonrası erken mastürbasyon

Merhabalar. 13 gün önce sol testiste dönme yaşadım, gün içinde müdahle edildi kurtarıldı. 6 gün önce kontrollerimi yaptım ve durumumun çok iyi gittiğini artık tedavi gerekmediğini söylediler. İnternetten araştırdığıma göre ameliyattan 2-4 hafta sonra masturbasyon yapılması gerekiyormuş ancak ben dayanamadım. Daha 16 yaşındayım her sabah erekte uyanıyorum ve şortla durduğum için evin içinde sıkıntı oluyor saat başı kalkıyor ben de biraz rahatlamak için masturbasyon yaptım. Pek bir ağrım olmadı yavaş yavaş yaptım ancak garip hissettim normal mİ ve sıkıntı yaratır mı? Merak ediyorum ama kendimi gerçekten 2-3 gündür çok iyi hissediyorum. Biraz da buna güvenerek yaptım başıma bir bela açar mıyım? Teşeklürler.


Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Gizli Profil - 1 gün önce

Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur?

Merhaba. Kızlık zarını oluşturan mukoza kıvrımı kaç cm olur, merkezden taban olan yerlerde? 


Boyunda lenf bezi şişliği

irotug - 1 gün önce

Boyunda lenf bezi şişliği

Merhaba. Çocukluğumdan beri genelde kan değerlerim düşük çıkıyor demir ilacı çok kullanırdım. Bir de boynumun sol tarafında düzenli olarak lenflerim şişiyor, ağrıyor, yutkundukça ekleyince de fark ediliyor. Son kan tahlilimde çıkan değerler beni korkuttu ama 2 doktor farklı şeyler söyledi. Biri önemsedi biri önemli değil dedi. Ekran görüntüsünü paylaşıyorum yorumlamanız için. Teşekkürler