Sol uyluğumda uyuşma, yanma ve elektriklenme var.

1988 doğumluyum. Sol uyluğumda uyuşma, yanma ve elektriklenme şikâyeti ile doktora gittim. Emar ve ultrason çekildi. Sonuçları aşağıdadır. Neredeyse süreklilik arz eden bu ağrı beni çok huzursuz etmekte, konu hakkında bilgilendirilirsem çok memnun olacağım. İyi Çalışmalar ve iyi günler temennimle. SOL UYLUK EKLEM-YÜZEYSEL ULTRASON 26.01.2024 Sol inguinal bölgede reaktif görünümde birkaç adet lenf nodu izlenmiş olup trokantreik bursal lokalizasyonunda bursit ile uyumlu sonografi patoloji izlenmedi. KEMİK PELVİS EMAR 03.02.2024 Sinfiz pubis oluşturan sol pubik ramusta sağ femur başında milimetrik boyutta birkaç adet sklerotik kemik adacığına ait görünüm izlendi. Sağda daha belirgin olmak üzere her iki femur başboyun kesim yeri anteriorunda milimetrik kortikal lobülasyon izlenmiştir (cam deformitesi?). İnceleme alanına giren kemik yapılara ait intramedüller sinyaller homojendir. Kortikal kemik bütünlüğü korunmuştur. Çevre kas grupları homojen görünümdedir. Kalça eklem ilişkisi doğaldır.


Cevap (1)

Merhaba. Ultrason raporunuzda sol kasık bölgenizde birkaç reaktif lenf nodu izlenmiş ifadesi, enfeksiyon veya iltihaplanma gibi bir duruma tepki olarak büyümüş lenf bezleri olabileceği anlamına gelir. MR raporunuzda sol pubik ramusta (kasık kemiği) milimetrik boyutta sklerotik kemik adacıkları izlenmiş ifadesi, kemikte sertleşme ve yoğunlaşma olduğu anlamına gelir. Her iki femur başboyun kesim yeri anteriorunda (uyluk kemiği başı ve boynu arasındaki ön bölgede) milimetrik kortikal lobülasyon (cam deformitesi) izlenmiş ifadesi, kemik yapısında anormal bir şekillenmeye işaret ediyor olabilir.

MR ve ultrason sonuçlarınız, ağrınızın kesin nedenini belirlemek için yeterli olmayabilir. Bu yüzden doktorunuzun yapacağı muayene de öenmlidir. Size tavsiyem doktorunuzla tekrar görüşmeniz. Doktorunuz, muayene bulguları ve tetkik sonuçlarını birlikte değerlendirerek ağrınızın nedenini tespit edecek ve uygun tedaviyi önerecektir.

 

İlgili Sorular


Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Penisilin uyku ve halsizlik yapar mı ?


Beyincik kisti

uduman - 1 yıl önce

Beyincik kisti

Merhaba hocam. 21 yaşındayım. Mide bulantısı ve baş dönmesi sebebi ile hastaneye gittim. MR sonucu, beyinciğe baskı yapan doğuştan gelen bir kist olduğunu öğrendim. Şu anda ilaç tedavisi görüyorum fakat hala baş dönmesi ve mide bulantım var. Ne yapacağımı bilemiyorum hocam. Yardımcı olursanız sevinirim.


Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Ayse - 1 yıl önce

Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Merhaba hocam, benim babam 65 yaşında. Bundan 5 sene önce idrarda kanama nedeni ile Çam ve Sakurada bir Üroloji doktoruna başvurduk. Orda yapılan tetkikler sonrası mesanede tümör olduğu söylendi. Bunun üstüne ameliyat olduk. Ancak bu ameliyatla kalmadı daha sonra 5 defa daha mesane tümörü nedeni ile ameliyat yapıldı. Babam 1 haftadan beri sondalı idrar yapmakta Siz ne önerirsiniz ne yapmamız gerekir?


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,


Yeni Sorular


Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

brcn.mnks@gmail.com - 2 gün önce

Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

Bulgular: Desendan aortayı çevreleyen, sol hiler bölgede pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle lezyonu izlendi. Desendan aortada ve arkus aortada distale kadar yaygın periferik trombus materyalleri izlenmiştir ne demek? Sağ ve sol memede ve koltuk altında da şişlikler var.


Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Gizli Profil - 2 gün önce

Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Merhaba, Ben 2 yıl önce burun estetiği yaptırdım. 1. yılım dolduktan sonra burnumdaki kemer hala durduğu için doktorum burun törpüsü yaptı, ama 2. yılımın sonlarına doğru burnumun ortasında büyük bir şişlik oluştu ve doktorum bu durumla ilgilenmedi. Sebebini anlayamadım. Sizce neden bu şekilde?


MR raporu özeti

glnzklbs - 3 gün önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Yüzde yanma ve kızarma

Gizli Profil - 3 gün önce

Yüzde yanma ve kızarma

Yüzümü her zaman kullandığım cilt ürünleri ile temizledim ve bir anda yanıp kızarmaya başladı. Şu anda gerçekten acı çekiyorum. Sebebi nedir?


Dayanılmaz bir ağrı var.

Gizli Profil - 3 gün önce

Dayanılmaz bir ağrı var.

1 aya yakın dayanılmaz bir ağrı var. İğneler, ağrı kesiciler ise yaramıyor? Neyim var ?