Uyuyabilmek için melatonin kullanıyorum. İleride zararı olur mu?

Uykuya dalma problemi yaşadığım için her gün 3 gr melatonin tablet kullanıyorum. Bu tabletlerin uzun, kısa ve orta vadede herhangi bir yan etkisi veya zararı var mıdır?


Cevap (1)

Melatonin bir hormondur ve beyinde bulunan pineal bezden salgılanır. Melatonin uyku ve uyanıklık arasındaki dengeyi düzenler. Melatonin hormonu genellikle uyku bozuklukları tedavisinde hap şeklinde takviye olarak dışarıdan da alınabilir. Bu hapların yan etkileri konusunda yapılan çalışmalarda ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Melatoninin düşük doz kullanımı genellikle güvenilirdir. Ancak bir hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Melatonin bazı yan etkileri vardır.  Bu yan etiler ortaya çıkarsa ilaç alınmamalıdır. Bunlar uykulu olma hali, vücut ısısında düşme, sabah sersemliği, kan basıncında düşme, baş dönmesi, mide bulantısı, kısa süreli depresyon, kaygı ve sinirlilik hali gibi yan etkilerdir. 

Yeni Sorular


Kalp çarpıntısı neden olur?

mustafa tuna - 2 hafta önce

Kalp çarpıntısı neden olur?

Kalpte çarpıntı neden olur?


Hacamat sağlık açısından faydalı mı?

Gizli Profil - 3 hafta önce

Hacamat sağlık açısından faydalı mı?

Hacamat sağlık açısından faydalı bir uygulama mıdır?


Alkol bağımlılığı için çip tedavisi

Yaşar - 1 ay önce

Alkol bağımlılığı için çip tedavisi

Hocam saygılar alkol tedavisi için çip takdirdim ve alerji yaptı. Çipin süresi bitmesine rağmen karnımda cipin yerinde delik açılmış etrafında alerjik reaksiyon çıkmış ve iltihap su gibi akıyor ne yapmam gerekiyor?


Anüs çevresinde kaşıntı var, Advantan krem var yeterli olur mu?

Gizli Profil - 2 ay önce

Anüs çevresinde kaşıntı var, Advantan krem var yeterli olur mu?

Anüs çevresinde kaşıntıya bağlı yara oluşumum var vücudum bunun dışında bir yan etkiyle karşı karşıya değil neden olduğunu bilmiyorum internette kortizonlu ilaçlar kullanılıyor diyor elimde Advantan var yeterli olur mu


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 2 ay önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,