Yüksek doz Prednol kullanımının yan etkileri hakkında endişelerim

Merhabalar. Bundan 10 gün önce sabah kaltığımda tüm vücumda kızarıklar ve hafif kaşıntı vardı. Beni çok rahatsız etmiyordu fakat aniden böyle bir şey olduğu için korttum ve cildiyeye gittim. Doktor yeterli fiziki muane yapmadan bana 5 tane 40 mg perednol 5 gün, ardındanda 3 tane 20 mglık 3 gün enjeksiyon verdi. Bu ne için diye sorduğumda alerji için dedi, ben de normal bir alerji iğnesi zannedip vurdurdum. Vurdurmadan önce yüzümde hafif kızarıklık vardı. İğneyi vurdurduktan sonra yüzüm şişti ve vücudum yanık gibi oldu, yani daha çok arttı. Vurdurduğum günler hastalık hakkında araştırma yaptıkça ve yan etkiler çıktıkça ilacın kortizon olduğunu öğrendim ve yüksek doz alınmaması gerektiğini ağır yan etkileri olduğunu öğrendim. Tüm vücudum ağrıyor özellikle sırt diz kalça göz bu iğnler 2-3 ayda yan etkilerini gösteriyormuş. Bu kullandığım dozlar bu büyük yan etkileri ortaya çıkarır mı, çok tedirginim?. Bu dozda 5 gün 40 mg 3 gün 20 bu doz fazla mı böbrek bezlerimi etkiler mi? Kalçam sırtım midem her yerim ağrıyor. Bu dozda ilaç bana zarar verir mi, yoksa ağrılar normal mi? Mide koruyucu içmeme gerek var mı? Doktora tekrar gidince beni başından savdı, böyle yan etkileri olmaz dedi. Ağzım burnum gözlerim kurudu.


Cevap (1)

Prednol yüksek dozda kortizon içeren bir ilaçtır ve yan etkileri olabilir. Kullandığınız doz yüksek olduğu için yan etkileri yaşamış olabilirsiniz. Bu yüzden, bu tür yan etkiler görülebilir. Ağrılarınız, kuruluk ve diğer şikayetleriniz ilacın yan etkisi olabilir. Mide koruyucu kullanmak faydalı olabilir ancak mutlaka doktorunuza danışın. En kısa sürede başka bir doktora (endokrinoloji veya dahiliye uzmanı) görünerek durumu detaylı anlatın ve gerekli tetkikleri yaptırın. Bu ilaçların uzun vadede böbreküstü bezleri üzerindeki etkileri de değerlendirilmelidir.

Yeni Sorular


Sol testis ağrısı sonrası aniden ortaya çıkan sertleşme sorunu

Onur - 3 saat önce

Sol testis ağrısı sonrası aniden ortaya çıkan sertleşme sorunu

Hocam bir kaç aydır sol testisimde bir ağrı var da, bulunduğum yerde muayene oldum. Ultrason falan çekildim, temiz çıktı hepsi. Antibiyotik, ağrı kesici falan verdi. Kullandım biraz hafifledi, sadece ağrı geçmedi. Sertleşme sorunu, isteksizlik de var, aniden o ağrıdan sonra oldu oda tam olarak geçmedi sanki. Ne önerirsiniz? 


İki HIV testi arasındaki sonuç neden farklı?

Mustafa - 5 saat önce

İki HIV testi arasındaki sonuç neden farklı?

Dosyalar bölümüne atıgım ilk testim temastan 52. gün sonra sonucu 0,16 negatif sonrasında 90. günde yaptırdığım test ise 0,284 negatif. Ama bu iki test biri 0,16 diğeri 0,284 bunun nedeni nedir❓️ **Bir de son yapılan hiv testi yani 0,284 olan test 90.günde yaptım yeterli midir ? **0,284 olan testim sınır damı? yoksa normal deger mi❓️❓️ VE 90. NEGATİF GELEN SONUCUN SONRASINDA POSİTİFE DÖNME OLASILIGI YÜKSEK Mİ YA DA DÖNER Mİ❓️❓️ Bir de dosyalar bölümüne atıgım hiv, sifiliz, hepatit testleri nasıl❓️ **bir de cinsel iliski olmadan sadece partnerimin makat vajinasına parmak girip çıkma seklinde hiv bulaşır mı? NOT...Parmağımda derin yara vs kanama yoktu.... ❗️❗️BİDE YAPTIRDIGIM TESTLER 4.NESİL TEST DEYİL BÜYÜK İHTİMAL HOCAM YA 1. YA 2. YA DA 3. NESİL. SONUC OLARAK testlerim yeterli mi, konuyu kapata bilirmiyim..❓️❓️❓️


HIV testi negatifse daha sonra pozitife döner mi?

Mustafa - 8 saat önce

HIV testi negatifse daha sonra pozitife döner mi?

İlk testim temastan 52. gün sonra sonucu 0,16 negatif sonrasında 90. günde yaptırdıgım test ise 0,284 negatif . Ama bu iki test biri 0,16 diğeri 0,284. Bunun nedeni nedir? Birde son yapılan hiv testi yani 0,284 olan test 90. günde yaptım yeterli midir bu? VE 90. NEGATİF GELEN SONUCUN SONRASINDA POSİTİFE DÖNME OLASILIGI YÜKSEK Mİ YA DA DÖNERMİ? 


15 gündür geçmeyen bir öksürük

Elifnazkurul03 - 8 saat önce

15 gündür geçmeyen bir öksürük

Merhaba hocam. Bende 15 gündür geçmeyen bir öksürük vardı. Acile başvurdum ve akciğerlerimin kötü olduğu ve zatüreye çevirmek üzere olduğu söylendi, fakat başka bir doktora gösterdimizde çok iyi olduğunu sıkıntı olmadığı söylendi. Siz bu akciğer röntgenine bakarak nasıl yorum yaparsınız? Şimdiden teşekkür ederim.


Özafagusta mantar plağı ve birinci derece hiatal herni.

Emre atik - 21 saat önce

Özafagusta mantar plağı ve birinci derece hiatal herni.

Merhaba ü. 2 senedir mide bulantısı var, özelikle sabahları oluyor. Kahvaltıdan sonra midem çamurlaşıyor adeta. Gittmediğim doktor kalmadı. Endoskopi oldum. Sonuç: Hastaya bilgi verildi. Onam alındı. Özefagus 1.,2. kısmı normal görüldü. 3. kısım da mantar plakları görüldü. 1. derece hiatal herni izlendi. Mide kardia fundus ve korpus normal görüldü, antrum tuz biber gorünümlü mide hiperemik şekilde. Biyopsi alındı. Pilor normal. Duedonum 1 ve 2 kısm normal görüldü. Bunun yüzünden dışarı çıkamıyorum, hiç kusma olmadı ama rahatsız ediyor. Yemek yerken hep bir geğirme isteği geliyor bir sürü ilaç kullandım geçmedi. Sizce ne olabilir? Endoskopi sonucunu ekledim, dosyalar kısmına.