Kolon kanserinden korunma yolları nelerdir?

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin anüse kadar uzanan son kısmıdır. Sindirim sisteminin son 1, 5-2 metrelik bölümünü oluşturur. Kalın bağırsağın son 15 cm.lik bölümü düz bağırsak anlamına gelen rektum, geride kalan kısmı ise kolon olarak bilinir. Kalın bağırsağın kolon adı verilen kısmında görülen kanserlere kolon kanseri denir.  

Kolon kanseri kimlerde sık görülür? 

İleri yaş

Kolon kanseri her yaşta görülür, ancak daha çok 50 yaş üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Kolon kanserinin görüldüğü kişilerde ortalama yaş 63’tür. 

Cinsiyet

Kolon kanserinin görülme sıklığı kadınlarda ve erkeklerde hemem hemen eşittir.  Görülme sıklığı üzerinde cinsiyetin bir önemi yoktur. 

Bağırsak poliplerin varlığı    

Ailede kolon kanserine yakalanmış olan kişilerin olması   

Bazı genetik bozukluklar (Ailesel polipozis poli)   

İnflamatuar (iltihabi) bağırsak hastalığı (Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı) 

Yumurtalık (over), meme ve rahim kanseri hikayesinin olması

Sağlıksız beslenme (işlenmiş ve hayvansal gıdaların aşırı tüketilmesi, meyve ve sebzenin az tüketilmesi) 

Kolon kanserinden korunma yolları nelerdir?

Şu an için kolon kanserini önleyebilmek mümkün değildir. Ancak kolon kanserine neden olan risk faktörlerinden uzak durmak, kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz ile obeziteden korunma ve sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara dikkat ederek kolon kanserine yakalanma riski azaltabilir. 

Sağlıklı Beslenme

Bol meyve ve sebze yemek, baklagiller açısından zengin gıdalar tüketmek beslenmek, kolon kanseri riskini azaltır. Aşırı kırmızı et tüketimi, aşırı ızgara ve mangal, yağlı gıdalar, alkol tüketimi, kolon kanseri açısından risk oluşturmaktadır..

Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak ve hareketli olmak, diğer birçok kanser türlerinin oluşumunu önlediği gibi kolon kanseri riskini de azaltır. Her gün 30 dakika süreyle yapılan egzersiz yeterli olur.  Tempolu yürüyüşler, düz bir arazide bisiklete binmek, hafif tırmanma ve koşular yapılabilir. 

Kolonoskopi

Kolonoskopi, kalın bağırsağın içinin özel bir kamera sistemiyle gözle bakılarak incelenmesidir. gözle Belli bir yaştan sonra hiçbir şikayet olmasa bile belli aralıklarla kolonoskopi yapılması, kansere dönüşebilen poliplerin ve kanserin erken evrede tanısının konmasını sağlar.  

Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)