Beyin MR sonucunu yorumlar mısınız?

Kaplan28#Beyin & Sinir - 3 ay önce

Beyin MR sonucunu yorumlar mısınız?

Ekte yer alan beyin MRı yorumlanmasını rica ediyorum.


Cevap (1)

Merhabalar. Göndermiş olduğunuz beyin MR raporunu inceledim. Buna göre; 

Alt ve orta konkalar hipertrofiktir. Nazal septumun deviasyonu izlenmiştir. Nazal hava pasajı daralmıştır.

Burun içinde bulunan ve konka (burun eti) adı verilen yapılarda irileşme mevcuttur. Bu, burun tıkanıklığına neden olabilir. Konka adı verilen bu yapılar, burundan alınan havayı nemlendirir ve ısıtır. Bu yapılarda büyüme veya kalınlaşma, burundan nefes almayı zorlaştırır ve burun tıkanıklığına neden olabilir. Nazal septumun deviasyonu ise burun boşluğunu iki bölmeye ayıran kemiğin orta hattından bir tarafa doğru sapmasıdır. Bu durum da burun tıkanıklığına neden olabilir.

Etmoid sellülerde, sfenoethmoidal düzlemlerde, frontoethmoidal planlarda mukozal kalınlaşmalar saptanmakta, mastoid sellülerin havalanması korunmaktadır.

Bu ifade, yüz kemiklerinde bulunan ve paranazal sinüs adı verilen boşluklarda enflamasyona işaret ediyor. Paranazal sinüsler, burun boşluğunun etrafında yer alan ve hava ile dolu olan boşluklardır. Bu boşlukların mukoza tabakasında iltihaplanma olması (sinizüt), mukozal kalınlaşmalara neden olabilir.

Serebellar ve vermian folia belirginleşmekte, serebellar hemisferler ile vermiste, bulbus, pons ve mezensefalonda belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmemekte, hemorajik bir kolleksiyon görülmemektedir.

Bu ifade, serebellum yani beyincikte küçük damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen iskemik değişikliklere işaret ediyor. Serebellum, vücudun hareketlerini koordine etmekten sorumlu olan beyin bölgesidir. Küçük damar iskemik değişiklikleri, bu bölgedeki küçük damarlarda kan akımının azalmasına bağlı olarak gelişen değişikliklerdir. Bu değişiklikler, serebellar fonksiyonlarda bozulmaya neden olabilir.

Bilateral kaudat nükleusta, globus pallidus-putamende, talamusta, kapsülo internada belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmemekte, hemorajik bir kolleksiyon görülmemektedir.

Bu bulgular, beyinin derin yapılarında belirgin patolojik sinyal değişikliğine rastlanmadığına işaret ediyor. Bu yapılar, beynin motor, duyusal ve bilişsel fonksiyonlarından sorumludur.

Periventriküler-subkortikal alanlarda küçük damar iskemik sürecine bağlı gliotik sinyal intensite değişiklikleri görülmüştür.

Bu bulgular, beynin periventriküler (ventriküllerin etrafındaki) ve subkortikal (beyin korteksinin altındaki) bölgelerinde küçük damar iskemik değişikliklerine işaret ediyor. Bu değişiklikler, beynin bu bölgelerinde sinir hücrelerinin ölümüne neden olabilir.

3, 4 ve lateral ventriküller normal boyut ve konfigürasyondadır. Kortikal sulkuslar verteks düzlemine doğru belirginleşmiştir. GRE görüntülerde nöral parankimal elemanlarda kan-kan yıkım ürünlerine ait sinyal intensite değeri alınmamıştır. Leptomeningeal yapraklar arasında belirgin bir kolleksiyon görülmemiştir. Serebral, serebellar ve beyin sapı nöral parankimal alanlarında hemorajik bir kolleksiyon saptanmamıştır.

Bu bulgular, beynin ventrikülleri ve korteksi ile ilgili herhangi bir patolojik sinyal değişikliğine rastlanmadığına işaret ediyor.

Sonuç olarak beyin MR raporunda yazılanlara göre hastanın burun tıkanıklığı, paranazal sinüs enflamasyonu (sinüzit) ve beyincikte (serebellum) küçük damar tıkanıklığına bağlı iskemik değişiklikler olduğu anlaşılmaktadır. Ancak bu bulguların yanında hastanın şikayetleri, muayene ve laboratuvar bulguları birlikte değerlendirilmelidir. 

İlgili Sorular


Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Gizli Profil - 2 yıl önce

Penisilin uyku ve halsizliğe neden olur mu?

Penisilin uyku ve halsizlik yapar mı ?


Beyincik kisti

uduman - 1 yıl önce

Beyincik kisti

Merhaba hocam. 21 yaşındayım. Mide bulantısı ve baş dönmesi sebebi ile hastaneye gittim. MR sonucu, beyinciğe baskı yapan doğuştan gelen bir kist olduğunu öğrendim. Şu anda ilaç tedavisi görüyorum fakat hala baş dönmesi ve mide bulantım var. Ne yapacağımı bilemiyorum hocam. Yardımcı olursanız sevinirim.


Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Ayse - 1 yıl önce

Babam mesane tümörü nedeniyle 5 defa ameliyat olsu

Merhaba hocam, benim babam 65 yaşında. Bundan 5 sene önce idrarda kanama nedeni ile Çam ve Sakurada bir Üroloji doktoruna başvurduk. Orda yapılan tetkikler sonrası mesanede tümör olduğu söylendi. Bunun üstüne ameliyat olduk. Ancak bu ameliyatla kalmadı daha sonra 5 defa daha mesane tümörü nedeni ile ameliyat yapıldı. Babam 1 haftadan beri sondalı idrar yapmakta Siz ne önerirsiniz ne yapmamız gerekir?


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 1 yıl önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,


Yeni Sorular


Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

brcn.mnks@gmail.com - 2 gün önce

Pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle

Bulgular: Desendan aortayı çevreleyen, sol hiler bölgede pulmoner arteri oblitere eden geniş boyutlu kitle lezyonu izlendi. Desendan aortada ve arkus aortada distale kadar yaygın periferik trombus materyalleri izlenmiştir ne demek? Sağ ve sol memede ve koltuk altında da şişlikler var.


Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Gizli Profil - 2 gün önce

Burun estetiği sonrası burun törpüsü

Merhaba, Ben 2 yıl önce burun estetiği yaptırdım. 1. yılım dolduktan sonra burnumdaki kemer hala durduğu için doktorum burun törpüsü yaptı, ama 2. yılımın sonlarına doğru burnumun ortasında büyük bir şişlik oluştu ve doktorum bu durumla ilgilenmedi. Sebebini anlayamadım. Sizce neden bu şekilde?


MR raporu özeti

glnzklbs - 3 gün önce

MR raporu özeti

Sonucumu anlayamadım. Pankreas kuyruk kesiminde kitle. Sigmoid kolon distalinde patolojik duvar kahnlaşması. Sol overde sağa göre volümünöz görünüm. Yaygın peritonitis karsinomatoza ile uyumlu bulgular. Karaciger metastazları. Sağ sürrenal glandda BT ile karakterize edilemeyen 27 mm çapında lezyon görülmektedir. Gerekirse MR korelasyonu yapilabilir.


Yüzde yanma ve kızarma

Gizli Profil - 3 gün önce

Yüzde yanma ve kızarma

Yüzümü her zaman kullandığım cilt ürünleri ile temizledim ve bir anda yanıp kızarmaya başladı. Şu anda gerçekten acı çekiyorum. Sebebi nedir?


Dayanılmaz bir ağrı var.

Gizli Profil - 3 gün önce

Dayanılmaz bir ağrı var.

1 aya yakın dayanılmaz bir ağrı var. İğneler, ağrı kesiciler ise yaramıyor? Neyim var ?