Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam nasıldır?

Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam merak edilen bir konudur. Çeşitli nedenlerden dolayı böbreklerin tekrar düzelemeyecek şekilde bozulması ve artık görevini yapamaz hale gelmesine böbrek yetmezliği denir. Böbrek yetmezliği gelişen kişilerde;  böbrekler çalışamadığı için vücutta su birikir. İdrar yoluyla normalde vücuttan atılan üre, kreatinin, ürik asit gibi zehirli maddeler vücutta birikir. Vücutta suyun birikmesine bağlı olarak kan basıncında yükselme (tansiyon yüksekliği), nefes darlığı, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık gibi şikayetler ortaya çıkar. Hatta kan potasyum seviyesindeki aşırı yükselme, kalbin durmasına da neden olabilir. Böbrek yetmezliğinin tedavisi diyaliz ve böbrek nakli uygulanmasıdır.

Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam nasıldır?

Başarılı geçen böbrek naklinden sonra hastalar, yaklaşık 2 ay sonra cinsel yaşamlarına dönebilir.  Nakil böbreğin çalışmasıyla birlikte hastaların çoğu yeniden cinsel isteklerini ve fonksiyonlarını kazanır.  Kadın hastalarda nakil sonrasında birkaç ay içerisinde adet kanamaları düzenli bir şekilde devam eder.  Ancak vücudun nakil böbreği atmaması için bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan bazı ilaçlar bazı ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

Nakil sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam, diyalize göre çok daha konforlu ve sağlıklıdır. Böbrek nakli uygulanan hasta, kendisini ne zaman sağlıklı ve hazır hissederse, cinsel ilişkiye girebilir. Önemli olan hastanın ameliyat yarasının iyileşmiş olmasıdır.  Ameliyat yaraları genellikle 3-4 hafta içinde iyileşir. Cinsellik sadece ilişkiye girmek olarak düşünülmemelidir. Sarılmak, öpmek ve aynı yatakta yatmak da böbrek nakli hastalarının ihtiyacıdır. Ameliyattan hemen sonra bile, hastanın sevdiklerine sarılmasında, öpmesinde ve birlikte yatmasında bir sakınca yoktur.

Tek böbrek cinselliği etkiler mi?

Göz, kulak, testis gibi böbrekler de çift organlardır. Ancak bazı nedenlerden dolayı böbreklerden biri kaybedilebilir. Bu durumda diğer böbrek daha fazla çalışarak, kaybedilen böbreğin görevini üstlenir. Yani bir sorun yaşanmaz. Dolayısıyla tek böbrekli bir kişi, rutin işlerinde olduğu gibi cinsel hayatında da bir sorun yaşamaz.

Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)