Penil Kordi (Penis Eğriliği) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Penis eğriliği ya da penil kordi, konjenital penil kurvatür olarak da bilinir. Erkek çocuklarda doğuştan olan penis eğriliği durumudur. Her 1000 doğumda 2 kişide penis eğriliği görülür. Penisteki eğrilik hipospadias (yarım sünnet) ile birlikte olabilir ya da hipospadias olmadan da eğrilik görülebilir. Penis eğriliğinin görülebilmesi için penisin ereksiyon halinde olması gerekir. 

Penis Eğriliği Nedir?

Penisin ereksiyon halinde iken sağa, sola, yukarıya ya da aşağıya doğru eğilmesine penis eğriliği denir. Penis eğriliği, penil kordi ya da konjenital penil kurvatür olarak bilinir. 

Penis Eğriliği Ne Tarafa Olur? 

Penis eğriliği yukarıya, aşağıya ya da yana doğru olabilir. Penis eğriliği olanların %50’sinde eğrilik öne doğru (ventral), %25’inde sağa veya sola doğru (lateral ), %20’sinde öne ve yana doğru, %5’inde ise yukarıya (geriye) doğru (dorsal) olur.

Penis Eğriliği Cinselliği Etkiler Mi?

Penis eğriliğinde eğriliğin yönü kadar derecesi de önemlidir. Hafif dereceli olan eğrilik ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak eğrilik derecesi fazla olduğunda bu durum vajinal girişi zorlaştırarak ve cinsel ilişkide sorun yaratacaktır.

30 dereceye kadar olan penis eğrilikleri fark edilmeyebilir ve tedavi edilmese de sorun teşkil etmeyebilir. Ancak eğrilik 30 dereceden fazla olduğunda hem idrar yapmada hem de cinsel ilişki sırasında sorunlar yaşanabilir. İleri derecede penis eğriliğinde cinsel ilişki sırasında ağrı ve penis kırılması gibi durumlar görülebilir.

Penil Kordi (Penis Eğriliği) Nasıl Tedavi Edilir?

Penis eğriliğinde amaç, penisteki eğriliği cerrahi olarak düzeltmektir. Penis eğriliği ameliyatı her yaşta yapılabilir. Ancak psikolojik sorunlara yol açmaması için en uygun zaman 6 ile 24 ay arasıdır. Bu dönemdeki çocuklar henüz cinselliğini keşfetmediği için herhangi bir sorun oluşturmaz.

Penis eğriliği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Penis derisi kesilerek tamamen soyulur. Daha sonra penis içine serum verilerek suni olarak ereksiyon elde edilir. Böylece penisteki eğriliğin yeri ve şiddeti tespit edilir. Eğriliğin yeri ve derecesine göre değişik ameliyat teknikleri uygulanır. Penisteki eğrilik düzeltildikten sonra penis deri tekrar eski haline getirilerek kapatılır.

Kaynak:

https://penilcerrahi.com/

Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)