Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrası kanama, bir tek ilk cinsel ilişki sırasında, kızlık zarının yırtılmasına bağlı olarak görülür. Bunun dışındaki kanamalar normal değildir.  İlk cinsel ilişkide kızlık zarındaki yırtılmaya bağlı kanamalar birkaç gün az miktarlarda devam edebilir. Eğer ilk cinsel ilişkinin üzerinden uzun zaman geçmiş ve ilişki sonrasında vajinal kanama varsa, miktarı ne olursa olsun, mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelisiniz. Bazen bu durum, altta yatan ciddi hastalığın belirtisi olabilir. 

Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrası kanama nedenleri şunlardır; 

Adet Kanaması

Bazı durumlarda cinsel ilişkiden sonra adet kanaması başlayabilir. Cinsel ilişki bunu tetiklemiş olabilir. İlişki sonrası kanama olduysa, kadının adet döneminde olup olmadığına bakılmalıdır. 

Vajinal Kuruluk 

Vajinadaki bezlerden cinsel uyaran ile salgılanan sıvı, vajinayı kaygan hale getirir. Ancak menopoza bağlı östrojen eksikliğinde, uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarına bağlı olarak ya da doğumdan sonra emzirme döneminde vajinada kuruluk olabilir. Bu durumda penisin vajinaya girişi, vajinada tahrişe neden olur. Bu da vajinal kanamaya yol açar. .

Vajinal Atrofi

Menopoza bağlı olarak meydana gelen hormonal değişim sonucu, vajina elestikiyetini kaybeder ve çapı küçülür. Buna vajinal atrofi denir. Bu durum penisin girişi sırasında zorlanmalara ve kanamaya neden olur. 

Servisit (Rahim Ağzı İltihabı)

Rahim ağzının (serviks) iltihabı, cinsel ilişki sonrası görülen kanamanın nedenlerinden biridir.  

Servikal Ektropion

Rahim ağzını, servikal kanalın içini döşeyen mukozanın kanalın içinden dışına doru yürümesi ile oluşan bir durumdur. Bu durum yine ilişki sonrasında vajinal kanamaya neden olabilir. .

Servikal Polipler

Servikal polip, hormonal değişikliklere veya enfeksiyonlara bağlı olarak servikal kanaldan veya kanalın dış yüzeyinden kaynaklanan saplı üzüm tanesi şeklinde oluşumlardır. 

Rahim Sarkması

Rahimi asan bağların zayıflaması sonucu, rahim ve rahim ağzı aşağıya doğru vajina içine ilerler. Rahim ağzının dış ortamla teması sonucu enfeksiyon ve kanama görülebilir. 

Rahim Ağzı Yarası 

Rahim ağzında oluşan yaralar da cinsel ilişki sonrası kanamalara neden olabilir. 

Rakim ağzı (Serviks) Kanseri

Serviks kanseri ilk zamanlar hiçbir belirti vermeyebilir. Bu yüzden sinsi seyirli bir hastalıktır. İlişki sonrası görülen vajimal kanama, bazen hastalığın ilk belirtisi olabilir.  

Cinsel İlişki Sonrası Kanama Olduğunda Ne Yapmalı?

 Cinsel ilişki sonrası kanama, normal bir durum değildir. Normal olduğu tek durum ilk cinsel ilişkidir. Bu yüzden eğer böyle bir durum yoksa, bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna gidilmelidir. Bazen ilişki sonrası kanama ciddi hastalığın belirtisi olabilir.  Ergenlik öncesi vajinal kanama nedenleri için tıklayın.

Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)