Penis Büyütme Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

Penis büyütme ameliyatı, penis boyutlarını arttırmak, penis uzunluğunu arttırmak, penis kalınlığını arttırmak, penisi irileştirmek, mevcut sünnet hatalarını düzeltmek ve daha estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılmaktadır.

Penis büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Genel olarak yöntem kullanılır. Birincisi penisin üst kısmında pubis adı verilen ve penisi içine çekip gömen yağları alarak penisin üst kısmı ortaya çıkarılabilir (subrapubik liposuction).  Buradaki yağlar alındığı zaman penisin dip kısmı daha çok görünür hale gelir. 

İkincisi penis ile torbalar arasındaki deri bağlantısının kesilmesidir (penoskrotal plasti). Bu deri bağlantısı özellikle sünnet hatalarından kaynaklanır ve penisi tutup aşağıya doğru çeker. Belki de çocukluk çağından itibaren penisin boyunun uzamasını en çok etkileyen negatif faktörlerden bir tanesi de sünnet derinin fazla kesilmesi yani sünnet hatasıdır. Yine skrotal web denilen durum varsa, penis torbalardan ayrılır. Penisin torbalardan ayrılması ile penis kendini gösterir.

Üçüncü olan ve en önemli kısım ise karından yağ alıp penise enjeksiyon yapmaktır. Karında bazen yağ olmayabilir. Bu durumda popodan, kalçadan veya vücudun herhangi bir yerinden yağ alınıp penis büyütme ameliyatı yapılmak istenilen penise yağ enjeksiyonu yapılıp penisi kalınlaştırmak ve irileştirmek mümkündür.

Penise yağ enjeksiyonu nedir?

Penis büyütme ve kalınlaştırma ameliyatının belki de en can alıcı kısmı budur. Yani penisi en iri hale getiren, mevcut halinden büyüten kısım penise verilen yağdır. Bu yağ penisi hem yeterince büyütecek miktarda olmalı, hem saf haliyle olmalı hem de aşırı derece de olmamalı. 

Karından saf haliyle yağ alınır. Liposuction yapar gibi gibi içeriye uzun lokal anestezikler verildiğinde yağlar şişer. Verilen ve aktarılan yağların yaklaşık %40’ı kalıcı olur. Bazen bu yağlar tamamen eriyebilir, %10'u kalabilir, %20 kalabilir ama ortalama %40’ı kalmaktadır. Bir miktarının eriyeceği bilindiği için hastaya ihtiyacı olandan fazlası verilir. Verilen yağlar ilk 3 gün içinde emme yoluyla orada canlılığını sağlıyor. Bu 3 günden sonra canlılığını sağlayan dokular, yağlar mikro sirkülasyon ile yeni damarlar oluşuyor. Yeni damarlar oluştuktan sonra artık onlar buradan bir yapısı haline geliyor ve stabilizasyon aşaması başlıyor. Yani yağların etrafa tutunması aşaması. Bu süreç yaklaşık 1 aylık bir süreçtir. 1 ay sonunda yağlar etrafa tutunuyor ve daha sonra da yağların motivasyon aşaması ortaya çıkıyor. Yağlar bir miktar küçülüyor ve altı ayın sonunda kalan yağlar hayat boyu kalıcı hale geliyor.

Penise yağ enjeksiyonu nasıl etki eder?

Yağlar aslında ilginç bir şekilde bu bölgede saf, yumuşak ya da sıvı gibi bir şekilde kalmıyor. Yağlar içerisinde çok fazla kök hücre de bulunduğu için hep aktarıldığı yerdeki yerin özelliklerini taşımaya çalışırlar. Yağlar yağ olarak aktarılmasına rağmen içerde bir bağ dokusu ya da süngerimsi doku şeklinde davranış gösterirler. Penis büyütme ameliyatı yapılan penis bir kez daha açıldığı zaman içeride görülen şey yağların çok güzel bir şekilde yaşadığı ama yağ özelliğini bir miktar kaybedip daha sert bir doku haline geldiği görülür.

Hasta ameliyat sonrası penisine dokunduğu zaman yağlar yumuşacık kıvamda değil tamamen penis kıvamında, süngerimsi doku kıvamında yaşıyor. Özet olarak bu yağlar ne kadar çok kalırsa penis büyütme ameliyatı da o kadar başarılı oluyor.

Bazen 6 ayın sonunda ikinci bir ameliyata ihtiyaç olabilir. Küçük penisi olan hastalarda veya ameliyat olmuş sonucunu beğenmiş ve daha iyi sonuç için tekrar ameliyat olmak isteyen hastalarda ikinci bir penis büyütme ameliyatı yapılabilir. Böyle bir durumda sadece yağ enjeksiyonu yapılabilir. Yağların bir önceki ameliyatta varlığı o bölgenin deri elastikiyetini inanılmaz derece arttırıyor. Dolayısıyla ikinci ameliyatta belki birinci ameliyata göre bile daha fazla yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Kaynak:

  1. https://penilcerrahi.com/penis-ameliyatlari/penis-buyutme-penis-uzatma-ameliyati/
  2. American Urological Association. Penile Augmentation Surgery. (https://www.auanet.org/guidelines/guidelines/penile-augmentation-surgery) Accessed 7/25/2022.
  3. Campbell J, Gillis J. A review of penile elongation surgery. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28217452/) Transl Androl Urol. 2017;6(1):69-78. Accessed 7/25/2022.
Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)