Vajinada siğil varken ilişkiye girilir mi?

Vajinada siğil varken cinsel ilişkiye girmek, siğilin yayılma riskini artırır. İnsan Papilloma Virüsü (HPV) genital siğillere neden olabilir. Bu siğiller cinsel temas yoluyla bulaşabilir. HPV'nin bazı tipleri rahim ağzı kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Vajinada siğil varken ilişkiye girilebilir, ancak siğilin partnere bulaşma riski olukça yüksektir. İlişki sırasında kondom kullanılması, bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Ayrıca vajendeki siğiller büyükse ilişki sırasında kanama olabilir. Bu yüzden  vajinada siğil varken tedavi olmak ve tedavi bitene kadar cinsel ilişkiye ara vermek daha uygun olacaktır. Siğillerin bulunduğu dönemde cinsel ilişikye ara vermek, enfeksiyonun yayılma riskini azaltır. Ayrıca, HPV aşısı olmak, cinsel yolla bulaşan HPV tiplerine karşı koruma sağlayabilir ve cinsel ilişki sırasında enfeksiyon riskini azaltabilir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir


HPV olanlar cinsel ilişkiye girebilir mi?

Genital siğili olan kişilerin cinsel ilişkiye girmeleri doğru değildir. Genital siğili olan kişiler, genital bölgelerindeki siğiller tamamen kaybolana kadar cinsel ilişkiye girmemelidirler. Eğer ilişkide bulanacaklar ise de, mutlaka prezervatif kullanılması gerekir. Ancak prezarvatif kullanmak %100 bir korunma sağlamaz. Çünkü prezervatifin örtmediği alanlara da HPV virüsü olabilir. 

Kaç çeşit HPV vardır?

HPV virüsünün yaklaşık 200 tipi bulunmaktadır. HPV virüsünün yaklaşık 40 türü cinsel bölgeyi tutar. Genital siğile en sık neden olan tipler tip 6 ve tip 11 türü virüslerdir. HPV virüsü genital bölgede kansere neden olup olmamasına göre iki ana grupta değerlendirilir. Kanser ile ilişkilendirilmeyen HPV türleri düşük riskli, kanserle ilişiklendirilen HPV türleri ise yüksek riskli HPV olarak kabul edilir. 

 

HPV idrar yollarını tutar mı?

HPV idrar yollarını da tutabilir. HPV virüsü genital organların sadece dış kısmını değil, üretra adı verilen idrar kanalının dışarıya açılan uç kısmını, idrar borusunun içini ve idrar kesesini (mesane) de tutabilir. Siğil idrar kanalının ucunda görebilir. Bazen idrar kanalında tıkanıklığa veya idrar akımında incelmeye neden olabilir. Sistoskopi (kameralı bir alet ile idrar kanalı ve mesanenin incelenmesi) işlemi yapılması gerekebilir. 

HPV bulaştıktan ne kadar sonra belirtiler ortaya çıkar?

HPV virüsü bulaştıktan ne kadar sonra belirtilerin ortaya çıkacağı, kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve alınan HPV virüsünün miktarına göre değişir. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkma süresi 2 hafta ile 8 ay arasında değişmektedir. 

 

Genital siğiller nasıl yok edilir?

Genital siğiller hem kadınlarda hem erkeklerde görülür. daha çok cinsel yolla bulaşır. Tıpta, kondiloma aküminata olarak bilinir. Etken olan virüs, HPV virüsü yani human papilloma virusüdür (insan papilloma virüsü). Genital siğil tedavisinde amaç siğilin bulunduğu dokunun tamamen temizlenmesidir. Bunun için bazı kremler, dondurma (kriyoterapi), yakma veya büyük siğillerde cerrahi olarak çıkarma işlemi uygulanır.

Bitkisel siğil tedavisi var mıdır?

Genital siğil tedavisinde bir çok bitkisel tedavi önerilse de, bunların hiçbirinin etkinliği bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Bu yüzden genital siğili olan bir kadın mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna, genital siğili olan bir erkek ise bir ürloji doktoruna görünmelidir. Bazı genital siğil türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis kanserine neden olabilir. Bu yüzen bitkisel tedavi yöntemleriyle vakit kaybetmek, bazı hastalıklara neden olabilir. Genital siğil tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan tedavi yöntemlerinin kullanılması önemlidir.

HPV olanların yorumları

HPV olanların yorumları kişiseldir. HPV, insan papilloma virüsü anlamına gelir. Deri ve mukozalarda siğillere neden olan ve cinsel temas yoluyla bulan bir hastalıktır. HPV'nin birçok tipi vardır. Bazı tipler diğerlerine göre daha tehlikelidir. Bazı HPV tipleri rahim ağzı, penis, vulva, vajina ve anüs kanserlerine neden olabilir.

HPV olan kişilerin yorumları değişkendir. Bunun nedeni HPV'nin farklı tiplerinin farklı şekillerde seyretmesidir. Bazı kişilerde herhangi bir belirti olmazken, bazılarında siğil veya kanser gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. 

HPV olan kişilerin yorumları özetlenecek olursa; 

  • Hastalar genellikle HPV olduklarını öğrendiklerinde çok korktuklarını, özellikle de kansere yakalanmaktan korktuklarını, ancak doktorun kendisine HPV'nin çok yaygın bir virüs olduğunu ve çoğu insanın herhangi bir sorun yaşamadığını söylediğinde rahatladığını söylemektedir. 
  • Bazı hastalar ise HPV'den dolayı gelişen genital siğillerden utandığını ifade etmektedir. 
  • Bazı kişiler ise HPV'den dolayı rahim ağzı kanseri olduğunu,kanser tedavisinin zor ve yorucu bir dönem olduğunu, ancak kanseri yendiğini ve şimdi iyileştiğini söylemektedir. 

HPV olduğunuza dair şüpheniz varsa, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Doktorunuz gerekirse HPV testi yaparak virüsün hangi tipine sahip olduğunuzu belirleyebilir. 

HPV'den korunmak için tavsiyeler ise şunlardır;

  • HPV aşısı yaptırın. HPV aşısı, HPV'nin en tehlikeli tiplerine karşı koruma sağlar. Aşı, 9 ila 26 yaş arasındaki erkek ve kadınlara önerilmektedir.
  • Güvenli seks yapın. Prezervatif kullanmak, HPV'nin bulaşma riskini azaltabilir.

HPV'ye sahip olmak utanılacak bir durum değildir. HPV toplumda çok sık görülen bir virüstür. Bir çok kişi herhangi bir sorun yaşamadan vücudundan bu virüsü atabilir. HPV olduğunuzu düşünüyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

Genital siğil cinsel yol dışında başka bir yoldan bulaşır mı?

Genital siğile neden olan virüs, Human Papilloma Virus (HPV) adı verilen bir virüstür. HPV daha çok cinsel yolla bulaşır. Genellikle korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Ancak HPV, cinsel ilişki dışında cildinde siğili bulunan bir kişiyle doğrudan fiziksel cilt teması ile de bulaşabilir. Yani genital siğilin bulaşabilmesi için yakın cilt temasının olması yeterli olabilir.

Kaynak:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33101476/#:~:text=The%20route%20of%20HPV%20transmission,contact%20(other%20than%20sexual).

HPV aşısı nedir?

HPV aşısı, Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonundan korunmak için geliştirilmiş bir aşıdır. HPV, cinsel yolla bulaşan yaygın bir virüstür ve bazı tipleri rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerine neden olabilir.

HPV aşısı, HPV enfeksiyonuna karşı koruma sağlayarak bu hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Aşı, HPV'nin neden olduğu kanserlerin %70'inden fazlasından sorumlu olan HPV 16 ve 18 tiplerine karşı yüksek koruma sağlar. Ayrıca, bazı aşılar genital siğillere neden olan HPV 6 ve 11 tiplerine karşı da koruma sağlar.

HPV aşısı, genellikle 9-14 yaş arası kız ve erkek çocuklara önerilir, ancak 26 yaşına kadar olan herkes aşı olabilir. Aşı, en iyi korumayı sağlamak için cinsel aktivite başlamadan önce yapılması önerilir.

HPV aşısı güvenli ve etkilidir. En yaygın yan etkileri, enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik ve kızarıklıktır.

HPV aşısı, rahim ağzı kanseri ve diğer HPV ile ilişkili hastalıkların önlenmesinde önemli bir adımdır. Aşı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aşı olup olmayacağınıza karar vermek için doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Genital siğil yapan HPV tipleri hangileridir?

Genital siğillere neden olan HPV virüsleri genellikle düşük riskli tipler olarak adlandırılır. En sık görülen ve genital siğillere neden olan tipler HPV 6 ve HPV 11'dir. Bu tipler kanserle ilişkili değildir. Bu HPV tipleri genellikle zararsızdır ve çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ancak, genital siğiller rahatsız edici olabilir ve tedavi gerektirebilir. HPV aşısı, HPV 6 ve 11'e karşı koruma sağlayarak genital siğillerin önlenmesine yardımcı olabilir. Aşı, en iyi korumayı sağlamak için cinsel aktivite başlamadan önce yapılması önerilir.

Yeni SSS


Ella hapı, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kullanılan bir acil doğum kontrol yöntemidir. Korunmasız cinsel ilişkiden veya doğum kontrol yönteminin başarısızlığından sonraki 5 gün (120 saat) içinde alınabilir. Ella'nın etken maddesi ulipristal asetattır ve progesteron hormonuna be ...


Kolesteatom, orta kulakta ve/veya mastoid kemikte keratinize epitelden oluşan, yıkıcı ve genişleyen kist benzeri bir büyümedir. Kanser değildir, ancak aşındırıcı ve genişleyici özellikleri nedeniyle önemli sorunlara neden olabilir. Kolesteatom genellikle tekrarlayan kul ...


2024 yılı itibarıyla Gardasil 9 HPV aşısının tek doz eczane satış fiyatı 3225 TL civarındadır. Ancak, aşıyı sağlık kuruluşlarında yaptırırken uygulanan fiyatlar farklılık gösterebilir. Gardasil 9 Aşı Fiyatı-2024  Gardasil 9 aşı fiyat ...


HPV aşısı için aşağıdaki doktor veya bölümlere başvurabilirsiniz; Aile Hekimi: İlk olarak aile hekiminize danışabilirsiniz. Aile hekiminiz size HPV aşısı hakkında bilgi verebilir, aşı olmanız gerekip gerekmediğini değerlendirebilir ve reçete yazabilir. ...


HPV aşısı, erkeklerde ideal olarak 9-14 yaş arasında 2 doz şeklinde yapılır. Ancak 26 yaşına kadar olan erkekler de 3 doz şeklinde aşı olabilirler. 27-45 yaş arasındaki erkekler için ise, daha önce HPV aşısı ...


HPV aşısı, hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir korunma yöntemidir. Erkekler için HPV aşısının önemi son yıllarda daha fazla vurgulanmaya başlanmıştır. Erkekler için HPV aşısının faydaları: Kanserden Korunma: HPV, erkeklerde pe ...


Evet, genital siğil yapan HPV ile rahim ağzı kanseri yapan HPV farklıdır. Genital Siğil Yapan HPV Düşük riskli HPV tipleri olarak adlandırılır. ...


Genital siğillere neden olan HPV virüsleri genellikle düşük riskli tipler olarak adlandırılır. En sık görülen ve genital siğillere neden olan tipler HPV 6 ve HPV 11'dir. Bu tipler kanserle ...


HPV aşısı, Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonundan korunmak için geliştirilmiş bir aşıdır. HPV, cinsel yolla bulaşan yaygın bir virüstür ve bazı tipleri rahim a ...


Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) ile en sık ilişkilendirilen HPV tipleri HPV 16 ve HPV 18'dir. Bu iki tip, rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık %70'inden sorumludur. Ancak, diğer bazı yüksek riskli HPV tipleri de rahim ağzı kanserine neden olabilir. Rahim ağzı ka ...


ASCUS tanısı kendi başına kansere dönüşmez. ASCUS, rahim ağzı hücrelerinde görülen hafif bir anormalliktir ve genellikle iyi huyludur (zararsızdır). Çoğu durumda, bu hücrelerdeki değişiklikler kendiliğinden düzelir ve herhangi bir tedavi ...


ASCUS, "Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance" kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe'de "Belirsiz Önemdeki Atipik Skuamöz Hücreler" anlamına gelir. ASCUS, genellikle Pap smear testi (rahim ağzı kanseri taraması) sonuçlarında kullanılan bir tanıdır. ASCUS, ...


Diz protezi ameliyatı yapan doktorlar Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktorlarıdır. Diz protezi ameliyatı, kalça protezi ameliyatına benzer şekilde, diz eklemindeki hasarlı kemik ve kıkırdağın yapay parçalarla değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat da diz ağrısını azal ...


Kalça protezi ameliyatı yapan doktorlar Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktorlarıdır.  Ortopedi ve Travmatoloji, kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Kalça protezi ameliyatı, kalça eklemindeki hasarlı kemik ve kıkırdağın yapay pa ...


Kuduz, memeli hayvanların merkezi sinir sistemini etkileyen viral bir enfeksiyondur. İnsanlar da dahil olmak üzere tüm memeliler bu hastalığa yakalanabilir. Kuduz virüsü, enfekte bir hayvanın salyası (tükürük) ile temas yoluyla bulaşır. Genellikle ısırık yoluyla bulaşsa da, nadiren de olsa açık y ...